SI m reizen@wegener.nl is reizen |jj| 024-3650360 Zaterdag 19 november 2011 kerstman zijn buren Foto boven: De processie in Saint-Nicolas-de-Port, waar het vingerkootje van Saint Nicolas wordt gedragen. zingen. Aan het hoofd van de stoet wordt het vingerkootje van Saint Nicolas gedragen. Een ridder bracht dit aan het einde van de elf de eeuw van het Italiaanse Bari naar Nicolas' geboortedorp, dat toen nog slechts Port heette. Om het relikwie op eerbiedige wijze te bewaren, werd in 1093 de basiliek gebouwd. Gelovigen kwamen bid den en vanzelfsprekend gebeurden er allerlei wonderen. Saint Nicolas werd de beschermheilige van heel Lotharingen en Port ging de ge schiedenis in als het pelgrimsoord Saint-Nicolas-de-Port. Terwijl in Nancy de Saint Nicolas- verering nog in volle gang is, staat buurstad Metz al vanaf de eerste week van december in het teken van Kerstmis. Overal in de stad zijn kerstmarkten. Tussen houten chaletjes met koopwaar hangt de geur van wafels, warme worst en glühwein. Op het Place Saint-Louis is het moeilijk kiezen uit de vele geur kaarsen, sieraden, kerstballen en santons. Die laatste zijn figuurtjes van beschilderd aardewerk, waar mee je een kerststalletje kunt in richten. We herkennen de drie ko ningen, herders, een ganzenhoed ster en de bakker. De kerstman (de 'echte', niet een poppetje) bevindt zich op het Pla ce du Forum. Een waar kinderpara dijs, waar het kleine grut zich in een treintje laat rondrijden en bij de kerstman op schoot mag zitten. "V Parijs -j Nancy Het Place Saint-Jacques is de plek om kerstversieringen, sieraden, kerstcadeaus, warme mutsen en handschoenen te kopen. Wie even wil opwarmen, moet ze ker een beker glühwein of een bord soep halen bij Patrick Grum- berg. Deze voormalige bouwvak ker had de droom een soeprestau rant te beginnen. Na 35 jaar in de bouw, ruilde hjj zijn troffel in voor een pollepel. Met succes, want de klanten staan in de rij voor zijn soepen met originele smaakcombi naties. De pompoensoep met kas tanjes smaakt ons in ieder geval heerlijk. De korte winterdagen zijn snel donker. Voor Metz is dat een groot voordeel, de stad heeft al veel prij zen gewonnen als lichtstad. Het hele jaar zijn gebouwen vanaf zonsondergang verlicht. In de win ter komen daar nog duizenden kerstlampjes bij en kan al aan het eind van de middag van de lichtjes worden genoten. Bij Kerstmis hoort een versierde kerstboom met ballen. De traditie van de kerstbal is ontstaan in Lot haringen, vertelt men ons in de glasfabriek van Meisenthal. Sinds de vijftiende eeuw produceren ze hier al glas en in 1858 werden bij toeval glazen kerstballen aan het assortiment toegevoegd. Het was bijna kerst en door de droogte droegen de naaldbomen in dat jaar nauwelijks dennenappels. Zon der hun natuurlijke versiering wa ren de bomen geen kerstbomen, vonden de kinderen. Ze vroegen aan de glasblazers of die iets van glas konden maken. Zo ontstond de glazen kerstbal. Ondanks de vrieskou buiten is het snikheet in de glasblazerij. Geen wonder, want de ovens worden verhit tot 1.600 graden. Dat is de smelttemperatuur van silica, een stof die in zand zit, de grondstof van glas. Het zand wordt gesmol ten en de glasblazer doopt zijn blaaspijp in de vloeibare massa. De druppel die aan de pijp blijft hangen, wordt tot een bal gebla zen. Daarna wordt een glazen op- hangringetje geplaatst. Dan gaan de ballen in de oven, die 's nachts geleidelijk afkoelt tot 20 graden. De volgende ochtend worden in het glas desgewenst figuurtjes ge graveerd en zijn de kerstballen klaar voor de verkoop. Van september tot en met decem ber worden in de fabriek van Meisenthal zo'n 20.000 kerstballen geblazen. De prijs varieert van 9 tot 25 euro per stuk, maar de handgeblazen kerstballen zijn dan ook ware kunstwerkjes. ÏS Met de auto is het van Utrecht naar Nancy 490 kilometer, naar Metz is het 438 kilometer. Met de Thalys reis je naar Paris Nord. Daarna met de metro naar Paris Est en vandaar met de TGV naar Metz of Nancy. De reistijd vanaf Rotterdam is vijf uur. Bezoek in Nancy het Stanislas- plein overdag en bewonder de monumentale gevels, de fontei nen en vergulde smeedijzeren hekken. Let op de vele art nou- veau-gevels in de stad. Informa tie op www.ot-nancy.fr Bezoek in Metz de kathedraal Saint-Étienne, één van de groot ste gotische bouwwerken in Eu rope, met indrukwekkende glas-in-loodramen. Ook zeer de moeite waard is het vorig jaar ge opende Centre Pompidou met moderne kunst. Informatie op www.tourisme-metz.com Saint-Nicolas-de-Port ligt 15 kilo meter van Nancy. De kerkdienst is op zaterdag 3 december van 20.30 tot 21.30 uur. Daarna is de processie. Dit jaar is de 766e keer. De glasfabriek en het glas museum liggen in Meisenthal. Foto linksonder: In Metz zijn alle gebouwen vanaf zonsondergang verlicht. foto's Lutske Bonsma www.franceguide.com/nl I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87