Franse sint en m reizen D 'Sorry mate' Terwijl de noord-Franse stad Nancy sinterklaas viert, staat buurstad Metz bol van de kerstactiviteiten. Lutske Bonsma proefde sfeer in de steden in Lotharingen. Tieners lopen achter kin derwagens, lurkend aan sigaretten, diep inhalerend Zaterdag 19 november 2011 Sommige dingen kunnen me echt tegenstaan. Enge land is daar een voorbeeld van. Het ergeren begint al op luchthaven Heathrow, een sloeberigere terminal dan nummer 4 is bijna niet denkbaar. Ja, in Somalië mis schien, met alle respect voor de Somaliërs uiteraard. We proberen bij de autoverhuurder te komen. Bij een tele fooncelletje hangt een slordig geschreven handleiding hoe je met de shuttlebus bij de verhuurder kunt komen. Die be schrijving is zó onjuist, dat je wel verkeerd móét uitkomen. Er had alleen maar hoeven staan: ga de deur uit en wacht op de bus. Maar goed, als we dan eindelijk in de huurauto zitten, blijken de Engelsen aan de verkeerde kant van de weg te rijden. Dat zou je ze misschien niet kwalijk moeten nemen, maar waarom eigenlijk niet? Het is toch hun land? De snelweg naar Oxford is tamelijk bedonderd aangegeven. Als je in Engeland niet weet welk nummer de snelweg heeft die je moet hebben, is het puzzelen geblazen. Daarbij is een goede topografische kennis noodzakelijk. Op de bor den geen stadsnamen, maar windrichtingen. Zuid, noord, oost of west. Wat ligt waar, zegt u het maar. Uiteindelijk kom je er natuurlijk wel. Maar behoorlijk sacherijnig. Oxford is een goed geconserveerde, monumentale universi teitsstad. Hoog Harry Potter-gehalte. Het is alles Zwijnstein wat de klok slaat. Een grote winkelstraat doorsnijdt het his torische centrum. Daar sta je eigenlijk gewoon in Veenen- daal. Met alle respect voor de Veenendalers uiter aard. De kleurige smakeloosheid van alle plastic winkelketens die de moderne tijd heeft voortge bracht, doet pijn aan de ogen. Het gehalte bedelaars is hoog. Tieners lopen achter kinderwagens, lur kend aan sigaretten, diep inhalerend. Jongens drom men luidruchtig bij elkaar en legen blikjes bier. Ons hotel is ook al zo'n leuk, ouderwets gebouwtje. Een Franse keten exploiteert het. Aardige mensen allemaal, maar het duurt uren voor je geholpen wordt en de valid-parking op het postzegelgrote terreintje is een puinhoop. Ik zie nog net hoe een manoeuvrerende bell-boy onze Prius ergens langs schuurt. Hoofdschuddend naar de kamer. Daar past net een bed in, meer niet. Je stoot je schenen, het humeur komt verder onder druk te staan. Dan maar aan de slag. Eerst wat flatteuze opnamen van de binnenstad. Maar de camera is nog niet gericht op een mooi gebouw, of de conciërge komt al naar buiten. Wat dat allemaal moet! Filmen verboden meneertje, universiteitsge bouw, weet u wel. Overal waar we maar een opname van belang willen maken, verschijnt na enige ogenblikken een bewaker of een politieagent. Vanwege de ziekelijke drang alles in de gaten te houden, hangt de stad vol camera's. Wij kunnen niet ontsnappen. Dan maar gewoon keihard ont kennen dat we aan het filmen zijn. De bewakers trekken zich terug, hebben hun zinloze werk gedaan. Even een kopje koffie in een lunchtent. Er zijn fijne tafeltjes aan het raam. Maar daar mogen we niet zitten. Die zijn voor eters. Met koffie moet je tussen de jassen in een som bere garderobe plaatsnemen. De tafels aan het raam blijven uiteraard onbezet en de koffie smaakt nergens naar. Of we een interview mogen doen in de lobby van ons ho tel? Dat mag. Of de muzak dan uit kan? Na langdurig over leg lukt ook dat. Ik vertel de barkeeper over ons werk en vraag om een beetje rust. De man belooft in stilte zijn plicht te doen. Helaas is hij kort van memorie. Het is een Australiër en dan weet je het wel. Schreeuwend meneertje. Van hello mate, no worries mate tot goodbye love. Ondertus sen mixed hij cocktails. De ijsklontjes tinkelen doordrin gend, het shaken maakt een hels kabaal. Ons gevoelige on derwerp wordt hinderlijk gestoord. Verwijtend kijk ik de Australische oermens aan. Sorry mate, got to work mate, no worries, lacht deze. Als ik sterk was, zou ik hem wurgen. Gelukkig gaat alles voorbij, zo ook deze dag in Engeland. Nog even lekker eten in een Jamie Oliver-tent. Ik hou hele maal niet van tv-koks. Die zijn veelal te dik, zitten vies in het eten te prutsen en likken aan alles. Bah. Maar Jamie gaat nog wel. We kiezen zijn restaurant vanwege de aange kondigde lamsschenkel. Die is op. De laatste verdwijnt net onder de snor van een man aan het tafeltje naast ons. Te leurgesteld in alles wil ik het liefst gaan huilen. Maar ik ver man me en bestel een visje. Het is lekker. Snel de wijn naar binnen klokken en afrekenen. Vasthouden dat goede gevoel en lekker slapen. Morgen weer weg, fijn naar Amsterdam. f HM» ijn hier ook kinde- W ren?" Een zware W stem doet het ver- W wachtingsvolle ge- roezemoes op het Place Stanislas in Nancy stoppen. Uit 20.000 kelen stijgt gejoel op. Kinderen en volwassenen wach- ten in de vrieskou op de laser- en vuurwerkshow ter ere van Saint Nicolas. Sinterklaas is een typisch Neder lands feest, denken we. Totdat je begin december de Franse stad Nancy bezoekt. De Franse versie van Sinterklaas heet Saint Nicolas. Hij is de beschermheilige van Lot haringen; Lorraine in het Frans. Hij rijdt op een ezel, niet op een schimmel. De Franse goedheilig man geeft kinderen snoep. Geen cadeaus, want dat doet de kerst man. Zwarte Piet heet hier Père Fouettard. Hij is niet zwart ge schminkt, maar draagt een zwarte baard en dreigt stoute kinderen met de roe, dat dan weer wel. Het Franse sinterklaasverhaal wordt op de gevels van de monu mentale panden aan het Stanislas- plein geprojecteerd. Om het goed zichtbaar te maken, gaat de straat verlichting uit. Daarna begint de muziek en de lasershow met het sinterklaasverhaal. We zien hoe drie kinderen verdwa len tijdens het spelen. Het is al donker als ze moe en hongerig een huis zien, waar ze aanbellen. Een slager, die net worst aan het maken is, opent de deur. Hij laat het drietal binnen, hakt hen in stukken en stopt die in een ton met pekel. Hij wil het gezouten vlees later verkopen. Zeven jaar la ter klopt de hongerige Saint Nico las bij de slager aan de deur en vraagt om een stuk gezouten vlees. De slager ziet wit van angst en rent weg. Saint Nicolas vindt if 4-iS l ft de ton, zegent die en opent het vat. De drie kinderen komen le vend tevoorschijn. Ze zeggen dat ze héél lang en lekker geslapen hebben. Een gruwelijk verhaal met een happy end. Tijdens het afsluitende vuurwerk kun je met een busje naar het na bijgelegen dorp Saint-Nicolas-de- Port. In de volle basiliek is een dienst ter ere van Saint Nicolas gaande. Na afloop gaat het licht uit en steekt iedereen een kaars aan, waarna een indrukwekkende pro cessie volgt. Een zee van lichtjes beweegt langzaam door de kerk, waarbij jong en oud uit volle borst hun liefde voor Lotharingen en dankbaarheid aan Saint Nicolas be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 86