binnenland 17 Afkicken van internet en mobieltje SltOtHSH"" WEKEN ai ad PIANO'S Landelijke zwarte lijst onsportieve sporters Toch groene zone zonder geld van Rijk V«N«145,- ACUSTICA Astmafonds een van beste goede doelen Leerling (16) wilde leraar vergiftigen Duizenden controles langs Duitse grens 'Oman rustig genoeg voor staatsbezoek' Sinterklaas moet met pontje door laag waterpeil TECHNIEK 'Ik heb mijn oma om tips gevraagd' MEERSTEDENSTUNTSOP OAD.NL/STEDENSTUNT REIZEN zaterdag 19 november 2011 door Yang Yang Chiu Het Oostvaarderswold is een door de provincie Flevoland gepland ge bied van 1800 hectare voor recrea tie, waterberging en natuurontwik keling in zuidelijk Flevoland. Het zal in de toekomst een verbinding gaan vormen tussen de Oostvaardersplas- sen en de Veluwe waardoor in Flevo land een aaneengesloten natuurge bied van zeer grote omvang ont staat. foto Bert Spiertz/Hollandse Hoogte dat maakte geen indruk op de staatssecretaris. In plaats daaryan besloot hij nóg een onderzoek te laten doen dat voor de weten schappelijke onderbouwing van zijn plan moet zorgen. Natuurorganisaties, ambtenaren, wetenschappers, de Europese Commissie, iedereen kan roepen dat de natuur erop achteruit gaat, maar Bleker is er niet gevoelig voor. Vraag is hoe lang de staatsse cretaris zo door kan gaan. „Kennelijk kun je heel ver komen met het eenzijdig interpreteren of negeren van adviezen", zegt Bast- meijer. „Zeker als je niet door de Kamer ter verantwoording wordt geroepen. Dit is de prijs die we be talen voor democratie." Wel verwacht de hoogleraar dat er meer en meer rechtszaken zullen komen. „Wellicht dat de kosten daarvan in de toekomst de Kamer of zijn eigen achterban wakker schudden." zie onze website:binnenland Staatssecretaris Bleker: ik ben zeker geen natuurbarbaar LELYSTAD - Het Oostvaarderswold gaat er hoogstwaarschijnlijk toch komen, met privaat geld. Het We reld Natuur Fonds, Flevo-land- schap en Staatsbosbeheer willen samen met private partijen de ver bindingszone tussen de Oostvaar- dersplassen bij Lelystad en het Horsterwold in Zeewolde realise ren. Het natuurproject dat een gebied van 1800 hectare omvat, kwam ter discussie te staan bij het aantreden van het kabinet-Rutte. Staatssecre taris Henk Bleker van Natuur gaf direct te kennen geen cent van het Rijk meer in het Oostvaarders wold te willen steken. Op dat mo ment had de provincie Flevoland al tientallen miljoenen euro's voor gefinancierd, onder meer voor de aankoop van gronden. Stoppen met het Oostvaarderswold was voor de provincie geen optie. Een consortium van de natuuror ganisaties heeft het afgelopen half jaar 'de markt verkend' en ziet vol op mogelijkheden voor de verbin dingszone. Volgens WNF-direc- teur Johan van den Gronden wordt het gebied niet alleen een ecologische verrijking van ons land, maar wordt het ook 'van on schatbare waarde voor tienduizen den mensen uit binnen- en buiten land'. Vanuit onder meer de hore ca en verblijfsrecreatie zouden en kele grote landelijke partijen se rieuze belangstelling hebben voor het Oostvaarderswold. Met deze nieuwe manier van natuurontwik keling krijgt Bleker precies wat hij wil: een grotere rol voor particulie ren en bedrijven in de ontwikke ling van de Nederlandse natuur. Overigens staan de seinen nog niet helemaal op groen. Het wach ten is op goedkeuring door de Raad van State en instemming van Provinciale Staten. DEN HAAG - Met een landelijke zwarte lijst voor agressieve spor ters en toeschouwers wil minister Schippers (Volksgezondheid, Wel zijn en Sport) geweld en intimida tie tegengaan in de sport. De maat regel is onderdeel van een breder- actieplan dat is opgesteld om een veiliger sportklimaat te bevorde ren. NOC*NSF, diverse sportbonden en het ministerie van Veiligheid en Justitie hebben hieraan meege werkt. Zo geeft Justitie scheidsrech ters een speciale rechtspositie zo dat het OM bij geweldpleging te gen de arbitrage hogere straffen mag eisen. Voor'tl advies op maat Geweldsincidenten bij het ama teurvoetbal waren een belangrijke aanleiding voor de invoering van dit plan. Voetbalouders van Rood-Wit uit Sint-Willebrord inti mideerden onlangs een 12-jarige scheidsrechter op een dusdanig grove manier dat de jongen hui lend het veld verliet. De geschor ste ouders lieten weten met hun 9-jarige zoontje naar een andere voetbalclub te vertrekken. De voorgestelde landelijke zwarte lijst maakt dit soort uitvluchten van geschorste spelers of toeschou wers in de toekomst onmogelijk. Een verbod geldt dan voor alle clubs, en ook voor alle sporten. AMSTERDAM Het Astma Fonds, hulporganisatie Dark Light en de stichting voor vluchtelingstudenten UAF zijn in hun categorieën als beste uit de bus gekomen in de top-50 van Goe de Doelen van dagblad Trouw. De krant analyseerde 800 goede doe len in samenwerking met de Eras mus Universiteit en het Centraal Informatiepunt Goede Doelen. ROERMOND Een 16-jarige jongen uit Roermond wordt ervan verdacht dat hij een le raar van zijn school, het Orthopeda gogisch en Didactisch Centrum, heeft willen vergiftigen. De leer ling heeft acht dagen in de cel geze ten op verdenking van een poging tot het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. De leraar is onder doktersbehandeling geweest. NIJMEGEN Politiekorpsen aan weerszijden van de Nederlands-Duitse grens hebben donderdagnacht tussen Groningen en Aken meer dan 5000 voertuigen en ruim 6700 personen gecontroleerd. Er zijn vijf mensen aangehouden en honderden boetes uitgedeeld. Er werden onder meer diverse wapens gevonden en er werd voor bijna 150.000 euro aan belastingschuld geïnd. DEN HAAG In tegenstelling tot de Tweede Ka mer ziet het kabinet geen enkel probleem in het staatsbezoek dat koningin Beatrix in januari brengt aan Oman. De golfstaat heeft diver se politieke hervormingen doorge voerd waardoor het kabinet vindt dat een officieel bezoek niet langer hoeft te worden uitgesteld. DIEREN - De uitzonderlijk lage wa terstand in de grote rivieren hin dert zelfs Sinterklaas: hij kan van daag zijn stoomboot niet aanleg gen in het Gelderse Dieren. De Sint arriveert nu met de pont, zo is gisteren besloten. De water stand in de IJssel is te laag voor de diepgang van grote schepen. De scheepvaart ondervindt steeds meer hinder van het laagwater. Op de IJssel mogen grote schepen elkaar niet meer passeren of naast elkaar blijven varen. Voor de Waal kade in Nijmegen geldt een af- meerverbod. Veel schippers varen al met halve lading om de diep gang te beperken. Een jaar zonder internet of mobiele telefoon. Het lijkt bijna niet mogelijk in deze tijd, maar student Bram van Montfoort gaat het proberen. door Bart de Bruijn Even een sms'je sturen naar je vriendin dat je trein vertraging heeft en ze dus wat langer op je moet wachten. De foto's van het feest waar je gisteravond was 'liken' op Facebook. Via TVvit- ter vragen of iemand nog een ka mer voor je weet in Amsterdam. Bram van Montfoort (24) mag het van zichzelf straks een jaar niet meer. Geen internet, geen mobiele telefoon. Bram gaat offline, voor de wetenschap. De student journalistiek aan de Hogeschool Utrecht woont in de studentenflat in de Weesperstraat. Hij heeft zijn iPad en mobiele tele foon altijd binnen handbereik. Vanaf 1 januari verandert dat. Hij stapt over op een vaste telefoon lijn en gaat brieven schrijven. Met de hand en met een typemachine die volgens de handleiding Gabrie- le heet. Het plan is abrupt te stop pen, niet rustig af te bouwen; zeg maar 'cold turkey'. „Ik kan me bijna niet meer herinneren hoe het was zonder mobiele telefoon. Spreek je met mensen af wanneer je gebeld kunt worden?" Wat Bram zich het meest afvraagt, is of alles nog te regelen is zonder internet of dat sommige diensten misschien niet meer offline wor den aangeboden. „Veel gemeente zaken regel je tegenwoordig via Di- giD of per mail. Kunnen die din gen nog per post worden geregeld of is dat onmogelijk?" Bram heeft vijfhonderd vrienden op Facebook, 250 volgers op 1\vit- ter en 300 contacten op Linkedin. Hoeveel blijven er daar van over als je een jaar niks van je laat ho ren? Verslavingshulpverlener Daan van Leeuwen zal Bram gedurende het jaar volgen en af en toe met hem praten. Volgens Van Leeuwen kun je echt verslaafd zijn aan inter netten en je mobiele telefoon, net als aan drugs of alcohol. Het moei lijkste is volgens hem dat je om succesvol af te kicken, eigenlijk uit je scene moet van andere gebrui kers. Bram is dit niet van plan en zit dus dagelijks tussen mensen die wel internetten en mobiel bel len. Bram vraagt mensen hem te vol gen. Hij is van plan elke twee we ken brieven te sturen naar geïnte resseerden. Voor een kleine dona tie, om de enveloppen en postze gels te betalen, heb je een 'abonne ment' op Bram. Dat kun je aanvra gen op www.eenjaaroffline.nl. Mocht Bram voortijdig stoppen, dan stort hij het geld terug. Brie ven terug zijn van harte welkom. Ook met tips hoe hij het jaar kan doorkomen. „Vooral ouderen, die lang zonder internet en gsm heb ben geleefd, zullen die hebben, denk ik. Ik heb ook mijn oma om tips gevraagd." 1 januari 2013 mag Bram weer online. PRAAG erna (St) Bel 0900-8482 (o,i5 p.mj of ga VS" naaruwANVR-reisbureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7