Stichting wil weer licht in vuurtoren Een café met de sfeer 261 zeeland 'Wozoco Philippine op zijn vroegst in 2013' BRESKENS Monument blijft sowieso staan FEEST IN PAAL Danny en Christien Buysrogge staan tien jaar achter de toog van hun café In 't zicht der Schelde. Dit weekend is het feest. Dames Knokke worden juwelen afgeraden Willem Behr toont werk in eigen atelier Hairs heroaj! @mado g veka almanak Sint zaterdag 19 november 2011 door Wilma Valk breskens - Bezorgde burgers wil len de vuurtoren van Breskens red den. Ze hebben daarom de Stich ting Behoud Vuurtoren Breskens opgericht. Dat de toren blijft staan, is inmiddels duidelijk. De stichting ijvert nu voor nieuwe ver lichting. De vuurtoren aan de Nieuwe Sluis bij Breskens is beeldbepalend voor het dorp én de West Zeeuws- Vlaamse kust, vindt de stichting. Duidelijk is ook dat de Bressiaan- ders de toren niet kwijt willen. Dan moet er wel iets gebeuren. Want de ijzeren wachter, ge bouwd in 1867, lijkt er dan wel oer sterk en onverwoestbaar bij te staan; niets is minder waar. De to ren verloor onlangs zijn nautische functie: vuurtorens zijn, dankzij de huidige navigatieapparatuur op schepen, niet meer nodig. Daar naast smacht de toren naar een on derhoudsbeurt. De laatste dateert van 1992; toen werd de toren van binnen en buiten in de verf gezet en de patrijspoorten van een dik ke roestlaag ontdaan. De reddingsoperatie is gestart. Voor dit doel is de Stichting Be- knokke-heist - Doe geen dure ju welen meer om als je naar buiten gaat. Dat opvallende advies geeft procureur Berkvens van het parket in Brugge aan welgestelde dames uit Knokke-Heist. Aanleiding is een overvallenplaag in de mondaine Vlaamse kust plaats. De afgelopen maanden werd acht keer een rijke dame van haar sieraden beroofd. Dat gaat niet zachtzinnig: in veel gevallen wordt hun auto klemgereden, waarna de dame in kwestie met ge weld van haar juwelen en ringen wordt ontdaan. Juweliers in de badplaats hebben al boos gereageerd. De prioriteit zou moeten gaan naar het opspo ren van de daders, vinden ze, en niet naar preventie. houd Vuurtoren Breskens opge richt met als bestuursleden Mare De Cocker, Gido van Rooij, Adrie Bondewel, [an Maat en Tim Ro bijn. Het eerste doel van de stich ting, de garantie krijgen dat de to ren niet wordt afgebroken, is al be haald. „De toren is industrieel erf goed en door vele gesprekken met de Nederlandse en Belgische nau tische autoriteiten weten we nu ze ker dat hij blijft staan", vertelt De Cocker. Daarom denkt de stichting al ver der. De Cocker: „We willen weer licht in de toren. Dat zal in een an dere vorm zijn dan voorheen, maar wel met een lamp." De stich ting hoopt op medewerking van de lokale bevolking en onderne mers. „Dat is nodig om de kosten te dragen. Nu zijn die nog voor re kening van België. Dat is zo vastge legd in het Verlichtingstraktaat van de Schelde, uit 1839." Belgische en Nederlandse instan ties onderhandelen momenteel over hoe het verder moet met de verdeling van de onderhoudskos ten van het monument. Volgens De Cocker verlopen die gesprek ken voorspoedig, maar duidelijk heid over de uitkomst is er nog niet. cadzand-bad - Kunstenaar Wil lem Behr laat tot 18 december ei gen werk zien in zijn atelier De Ouverture aan Boulevard de Wie lingen in Cadzand-Bad. Het gaat om schilderijen en beel den; een combinatie van oud en nieuw werk. De Ouverture is op zaterdag en zondag open van 14.00 tot 18.00 uur. door Jean-Lou de Cucht AANNEMINGSBEDRIJF KFHOUPIFWIE NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD REPARATIE KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM RAMEN-ROLLUIKEN-ZONWERING www.haers.net Tel. 0115-491282 Tip? redactie@pzc.nl Het Terneuzense stel kan er met geen mogelijkheid onderuit: Sinterklaas is in het land. Dus draait en zingt doch terlief (4) continu Sinterklaasliedjes, vraagt ze elke dag over hoeveel nachtjes ze haar schoen weer mag zetten en speelt ze met regelmaat Zwarte Piet door een heus Pietenpak aan te trekken. Dat enthousiasme is soms vermoeiend, maar tegelijkertijd ook aanstekelijk. Zo haalden ze deze week tijdens het avondeten gezellig nog wat klassiekers naar boven. Na 'Oh, kom er eens kijken' zette de kleuter 'Sinterklaas is jarig' in. Na het eerste zinnetje stopte ze, omdat haar ouders volkomen onbewust van het origineel afweken. „Zo gaat-ie helemaal niet! Hoe komen jullie erbij om hem op de pot te zetten Café in 't Zicht der Schelde in Paal is niet zomaar een café. Het heeft een geschiedenis van meer dan hon derd jaar. Het café werd in 1897 op gericht door Jan Verras. Die was te vens eigenaar van de naastgelegen scheepswerf De werf moest in de jaren zeventig in verband met de dijkverzwaring worden opge doekt. Eigenlijk klopt de naam van het café ook niet meer. Vanuit het café is het zicht op de Schelde ver dwenen. Maar 114 jaar historie ver loochen je niet zomaar. Daarom is de naam van het café gehand haafd. Wie het café binnenkomt, waant zich in een ver verleden. De heili genbeelden waken over de bezoe kers van het café. „Die sfeer willen we ook behouden", zegt Danny. „Het is een café met een rijke histo rie. En dat willen we tot in lengte van jaren behouden." Eigenlijk hadden Danny en Chris tien nooit het voornemen om in de horeca werkzaam te zijn. Dan ny werkte bij de marine en Chris tien was onderwijzeres in Hengst dijk. Wat ze dan wel met horeca had den? Christien: „We kwamen al ja ren in dit café. En we voelden ons hier thuis. Willem Lion, de vorige eigenaar, had gehoord dat we wel belangstelling hadden om een café te beginnen. We kwamen met hem in gesprek en op één dag was het rond." Voor Danny en Christien was het een sprong in het diepe. Christien is dan ook nog even in het onder wijs blijven werken. „Even de kat uit de boom kijken. Maar we kwa men er al gauw achter dat we hier mee ons brood konden verdie nen." Paal werd in de negentiende eeuw een bloeiend vissersdorp, waar vooral mosselen werden verhan deld. Er werden ook producten als vlas, bieten en steenkool verladen. En er waren scheepswerven, zoals de werf van de familie Verras. In de loop der jaren zijn er zo'n twee honderd schepen de helling afge- - I-Jkl-—4UJU-JU^-Er .~.v Aan de gevel van het café in Paal wordt de geschiedenis van de vissersha ven getoond. door Bas Dingenouts philippine - Wooncorporatie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen verwacht dat de bouw van een woonzorgcentrum (wozoco) op het Spuikompark in Philippine op zijn vroegst in 2013 begint. Woongoed houdt echter rekening met nieuwe bezwaren van omwo nenden, die tot verdere vertraging kunnen leiden. Manager Pol van de Vijver van Woongoed hamerde tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad in Philippine op de noodzaak van het veelbesproken wozoco, vooral vanwege de toene mende vergrijzing. De bouw is al gaan. Een eeuw geleden telde Paal elf kroegen. Rond i960 is het ge heel afgelopen met de economi sche bedrijvigheid. De meeste ca fés moeten de deuren sluiten. Het haventje krijgt een tweede leven. Als watersporthaven. In 't Zicht der Schelde zag kans de waterspor ters aan zich te binden en was in tussen ook uitgegroeid tot het dorpscafé van Paal en wijde om streken. „En dat is het nog steeds", zegt Danny. Op vrijdag- en zaterdagavond tref je voornamelijk jeugd aan in het café. Danny: „Onze vaste klanten zijn heel divers. Dat zie je vooral op de zondagmiddag. Dan is er ook jeugd, maar tref je hier ook mensen aan van in de tachtig." Wat het geheim is van In 't Zicht der Schelde? Christien: „De sfeer en natuurlijk een vriendelijk woord voor de klanten. Kijk, op de Markt in Hulst lopen genoeg toeristen die ook wel eens iets wil len drinken. Maar naar ons moe ten ze echt toekomen. Dat moet je waarderen. En dat doen we ook, anders hadden we het niet zo lang volgehouden." Ondanks de economische crisis zien Danny en Christien de toe komst met vertrouwen tegemoet. Danny: „Als het goed gaat, komen mensen naar het café. Maar ook als het wat minder gaat, komen ze naar ons toe. Dan willen ze ook hun verhaal kwijt. En dan probe ren we hen met een goed gevoel naar huis te laten gaan." Plannen voor de toekomst zijn er genoeg. Christien: „We willen op vrijdag de boeren uit de buurt sa menbrengen, zodat ze kunnen bij praten over hun vak. En tweede kerstdag organiseren we voor het eerst een kerstdiner. We kunnen nog jaren in dit café vooruit." Vanavond draait DJ Arnout vanaf 21.00 uur. Morgen begint om 15.00 uur een (gra tis) wijn- en kaasproeverij en treedt om 16.00 uur The Good, The Bad Bart op. sinds 2001 een heet hangijzer. Om wonenden van het Spuikompark vrezen voor aantasting van het groen, maar haalden in 2010 met hun bezwaren bakzeil bij de Raad van State. Woongoed begon on danks die uitspraak niet met de bouw, omdat financiële redenen een versobering van het plan eis ten. Daarom moest een gewijzigde bouwvergunning worden aange vraagd. Woongoed en zorgverle ner SVRZ willen het project nog steeds doorzetten, maar plaatsen wel kanttekeningen. Zo moet een marktonderzoek uitwijzen of er ge noeg interesse is voor de te bou wen 24 appartementen. MEEST GELEZEN 1De Vries blijft bezig met Ploegstra 2. Dow-onderzoeker breekt door 3. Ongeval op N61 bij Terneuzen ZEEUWSE KELDER Ook voetballen dit weekeinde? Stuur je ervaringen naar weblog Zeeuwse Kelder via kelder@pzc.nl. TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 74