61 binnenland Niemand houdt Henk Bleker tegen Neutrino's overtuigen Diederik Samsom niet I De plannen van staatssecretaris Henk Bleker (Natuur) met de natuur stuiten alom op weerstand. Toch lijkt het erop dat hij zijn zin weet door te drijven. ÉÉji Minder verboden en geboden zaterdag 19 november 2011 ecologische doorvoerzone Harderwijk Apeldoorn 'Amersfoort NATUURBELEID Oostvaarderswold m O-AV.'OrY, s< - MimK 7' ,°o'' .M CHT l'Ï3jjk£-~ Er zijn veel reacties geko men op Henk Blekers voor stel voor een nieuwe Natuur wet. Maar waarschijnlijk doet de staatssecretaris daar niets mee. door Maaike Boersma "W" e zou hem stronteigenwijs of I Oost-Indisch doofkunnen I noemen, en zijn beleid om- I schrijven als 'ramkoers'. J Staatssecretaris Henk Bleker luistert in elk geval naar niemand als het aankomt op zijn natuurbe leid, waarbij de natuur als een be lemmering voor de economie wordt gezien. Boerenbedrijven en ondernemers hebben last van de natuur en dat gaat Bleker aan het hart. Bij de presentatie van de concept- Natuurwet riep Bleker maatschap pelijk organisaties op om hun visie te geven. Dat kon tot gisteren. Hoe veel reacties er binnen zijn geko men kan het ministerie nog niet zeggen, maar het zullen er niet weinig zijn. Natuurorganisaties zijn zwaar verbolgen over de plan nen. Al het goede werk van de af gelopen decennia wordt volgens hen in één keer overboord gezet. De natuur zal er op achteruit gaan. Bleker wil niet alleen 300 miljoen euro per jaar bezuinigen, maar on der andere de natuurmonumen ten schrappen, natuurgebieden op heffen, 150 zeldzame dieren niet langer beschermen en meer jacht toestaan. De vraag is wat Bleker gaat doen met de verontwaardigde reacties. Waarschijnlijk weinig, zoals hij eer der al liet zien. Een voorbeeld: het Planbureau voor de Leefomgeving, een instituut van de overheid zelf kwam in april dit jaar met een rap port over de Natura 2000 gebie den, de benaming voor een Euro pees netwerk van natuurgebieden. Conclusie was dat bezuinigingen op natuur zoals Bleker die wil, juri disch onmogelijk zijn omdat Ne derland zich moet houden aan har de Europese verplichtingen. De 300 miljoen euro aan bezuinigin gen zou Bleker er bij het Europese Hof van Justitie niet doorkrijgen, schreven zijn ambtenaren. Sterker nog, ze waarschuwden Bleker voor enorme boetes. Zo kreeg Frankrijk al een boete van 57.mil- joen euro opgelegd. Nu, bij de presentatie van de con cept-Natuurwet, blijkt dat de waar schuwingen van zijn ambtenaren geen indruk hebben gemaakt. De lijn die Bleker, bij Natura 2000 in zette, is ook in de Natuurwet te rug te vinden. Bleker zit in zijn maag met de Na tura 2000 gebieden, waarvan Ne derland er zo'n 160 telt. In klink klare woorden zei hij dat de na tuurgebieden uitbreiding van boe renbedrijven en de planning van bijvoorbeeld wegen en windmo lenparken in de weg staan. Dus liet hij onderzoeken hoeveel hij kan rekken binnen de officiële richtlijnen. Hoogleraar Kees Bast- meijer was samen met een aantal collega's toezichthouder op het on derzoek dat in september uit kwam. „Met een heel belangrijk deel van het advies is niets gedaan. En zo zijn er nog veel meer weten schappelijke rapporten die door Bleker in de wind worden gesla gen", stelt de hoogleraar. Nog een hoofdpijndossier voor de staatssecretaris: de Hedwigepolder die Nederland als compensatie voor de natuurschade door het uit baggeren van de Westerschelde infoeraohic Arte Westerbaan moet ontpolderen. Bleker wil de landbouwgrond in de polder lie ver sparen en in plaats daarvan 150 hectare in de Schorre- en Welzin- gepolder bij Vlissingen ontpolde ren. Daarnaast zou 120 hectare nieuwe natuur aangelegd moeten worden. De Europese commissie is niet te spreken over het plan van Bleker en hij kreeg onlangs een stevige reprimande. Maar ook DEN HAAG - Staatssecretaris Bleker wil in zijn nieuwe Natuurwet 'min der verboden en geboden' en meer verantwoordelijkheid bij de lokale overheden leggen. „Ondernemers en burgers moeten de natuur be schermen. De regels worden een voudiger, de natuur blijft be schermd, maar met minder bureau cratie." De nieuwe Wet natuur moet de opvolger worden van drie bestaande natuurwetten: de Flora- en faunawet, de Natuurbescher mingswet en de Boswet Er mag on der andere op meer diersoorten worden gejaagd. Diederik Samsom door Jan ter Harmsel DEN HAAG - Wetenschappers van de Europese Organisatie voor Kernonderzoek (CERN) hebben opnieuw aangetoond dat zeer klei ne deeltjes sneller bewegen dan het licht. CERN-onderzoekers kwamen in september al tot dezelfde conclu sie over de zogeheten neutrino's. Zij kregen echter veel kritiek om dat het resultaat niet strookte met de relativiteitstheorie van Albert Einstein, die stelt dat niets de snel heid van het licht kan overtreffen. Die snelheid is 300.000 kilometer per seconde. Maar er was ook twij fel of de metingen wel correct wa ren uitgevoerd. Ook professor Step hen Hawking, 's werelds beroemd ste natuurkundige, vond dat extra experimenten en verduidelijkin gen nodig waren. Dat is gebeurd. De wetenschappers pasten het ex periment op een aantal punten aan en stuurden opnieuw neutri no's van Genève naar een laborato rium in het Italiaanse San Grasso. De deeltjes legden ondergronds de afstand van 732 kilometer op nieuw nanoseconden sneller af dan de lichtsnelheid. Kamerlid en kernfysicus Diederik Samsom heeft nog steeds twijfels of het re sultaat wel klopt. Waarom die twijfel? Samsom: „Het is erg ingewikkeld, maar ik zal het proberen uit te leg gen. Bij deze proeven gaat het om tijd en afstand. Bij de eerste me ting was veel kritiek over het me ten van de afstand. Dat is lastig bij neutrino's, maar dat is nu verbe terd. De meting van de tijd is ech ter nog het probleem. Dat gebeurt door atoomklokken in een satel liet. De grote vraag is of de onder zoekers wel rekening hebben ge houden met het feit dat de satel liet ook beweegt, zoals de Groning se onderzoeker Ronald van Elburg beweert." Een knullige fout dus. „Zeker niet. Die onderzoekers zijn de slimsten die we hebben. Het gaat om bijzonder ingewikkelde theorieën waar erg veel bij komt kijken. Ze hebben geen domme fouten gemaakt. Dat heeft een tweede meting met dezelfde resul taten als de eerste keer bewezen." Hoe weten we ooit zeker of het on derzoek klopt? „De tijdmeting zou beter kunnen door een foton, een lichtdeeltje, door een glasvezelkabel tegelijk met de neutrino's weg te schieten en dan zien welk deeltje als eerste aankomt. Zo'n onderzoek is ook redelijk snel te doen, want die ka bels zijn overal aangelegd. Het me ten van de tijd gaat dan beter dan nu is gedaan, maar het beste is na tuurlijk om het hele onderzoek nog eens door een onafhankelijke groep wetenschappers te laten her halen in een nieuwe installatie. Het aanleggen van zo'n installatie kost echter miljarden, dus dat is niet. na te doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6