Museum zet Bevelandse boerenbling in 281 zeeland Celstraf voor heling gestolen horloge vier gemeenten EXPOSITIE In Historisch Museum De Bevelanden in Goes is vanaf zaterdag een bijzondere expositie van Zeeuwse mannensieraden en -accessoires uit de Bevelandse streekdracht te zien. promoten duurzaam hout Rijbewijs kwijt na te hard rijden zaterdag 19 november 2011 door Luc Oggel Streekdracht en bijbehorende sieraden oubol lig? Absoluut niet. Sterker, alles wat streekei gen is mag zich in hernieuwde belangstelling verheugen en is juist trendy. Reden voor His torisch Museum De Bevelanden in Goes om een wisse lexpositie in te richten met de treffende titel 'Beveland se Boeren Bling'. De expositie Iaat mannenaccessoires uit de Bevelandse streekdracht zien, deels uit particulier bezit van een verzamelaar en deels uit de collectie van antiekwinkel Van der Schraaf in Goes. Bijzonder zijn de zilveren Goese broekstukken, de zogeheten Goese platte knoop. „Dat was echt het symbool van Goes", zegt An- net van der Schraaf van de antiekwinkel. „Dat Goes binnen Zeeland een eigen broekstuk ontwikkelde, is uniek." Van der Schraaf heeft speciaal voor het vijftigjarig jubi leum van haar winkel twee broekstukken laten ma ken. Het gaat om de grootste ter wereld, die ook te zien zijn in de expositie. Het verschil tussen Goese en Zeeuwse broekstukken zit hem vooral in de vorm. Waar de Zeeuwse bol zijn, is de Goese een hele platte opengewerkte schijf Er zijn er een groot aantal te zien, onder meer een exemplaar uit 1871 dat is gevon den in de kelder van Hoeve van der Meulen in 's-Heer Abtskerke. Behalve de fraaie zilveren exemplaren uit de katholieke en protestantse dracht zijn er ook hou ten broekstukken te zien, die door arme mensen wer den gedragen. „Museaal heel bijzonder", aldus mu seumdirecteur Hans Oomen. Daarnaast worden er nog tal van andere attributen, sieraden en accesoires getoond, zoals schoenen, horloges, gouden keelkno- pen, paeremessen en pijpenkassen. Paeremessen zijn messen die mannen bij zich droegen om de paarden los te snijden als ze op hol sloegen. De mesheften zijn fraai versierd met houtsnijwerk. In de expositie is een aantal antieke exemplaren te zien, waarvan één met een dubbele kooi. Een pijpenkas (of puup'uus) diende voor het opbergen van de kwetsbare stenen pijpen. Ook die werden vaak mooi versierd. Volgens Van der Schraaf sluit de expositie mooi aan bij de trend dat streekeigen sieraden weer steeds vaker worden gekocht en gedragen, ook door jonge mensen. „Het heeft denk ik te maken met de crisis, de huidige tijd is onzeker en dan zie je dat mensen op zoek gaan naar hun wortels. Ze zoeken houvast in het verleden." De expositie is dus geheel gericht op de mannen- accessoires en dat is opmerkelijk, aangezien in de regel bij Zeeuwse streekdracht eerder wordt ge- terneuzen - Een 2i-jarige automo bilist uit Vlissingen heeft donder dagavond zijn rijbewijs moeten in leveren na een snelheidsovertre ding bij Terneuzen. De jongeman uit Vlissingen reed met een snelheid van rond de 140 kilometer per uur op een provin ciale weg waar maximaal 80 is toe gestaan. Agenten van de Zeeuwse politie hielden de man en vorder den zijn rijbewijs. door Ad Roos MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft donderdag een 19-jarige Vlissinger wegens heling veroordeeld tot een celstraf van drie maanden, waarvan 32 dagen voorwaardelijk. Ook moet hij een taakstraf uitvoeren van dertig uur die hem van een eerder vonnis voorwaardelijk boven het hoofd hing. Tegen de Vlissinger was een celstraf van drie maanden plus de tenuitvoerlegging van de taakstraf geëist. Twee weken geleden oordeelde de officier van justitie al dat de jonge man niet schuldig was aan een overval op een woning aan de Riet kraag in Vlissingen (25 oktober vo rig jaar), maar wel aan de heling van een horloge dat daar werd buitgemaakt. Op de bewuste avond waren de be woner en zijn negen-jarig zoontje alleen thuis, toen zij werden over vallen door twee mannen. Ze sloe gen de vader met een koevoet en zijn zoontje werd met een mes be dreigd. De overvallers vertrokken met geld en sieraden. Dat de Vlissinger het horloge in Amsterdam had gekocht, zoals hij na zijn arrestatie beweerde, ver wees de rechtbank naar het rijk der fabelen. XOnBSmHMMHMBMNIMnmSMHRi&BSig&SK kapelle - De gemeenten Kapelle, Vlissingen, Terneuzen en Hulst ko pen alleen nog maar hout- en pa pierproducten in uit duurzaam be heerd bos. De vier gemeenten heb ben de Zeeuwse Beleidsverklaring Duurzaam Bosbeheer onderte kend. Anders dan de gebruikelijke FSC keurmerk convenanten, die door overheden en woningbouw verenigingen zijn ondertekend, verklaren deze gemeenten hier mee niet exclusief naar één keur merk te vragen, maar meerdere keurmerken te accepteren als be wijs voor het kenmerk duurzaam bosbeheer. Europese aanbeste dingswetgeving staat niet toe dat overheden naar één keurmerk ver wijzen. Het ondertekenen van de beleidsverklaring is ook een be wuste keuze van de vier gemeen ten om duurzaam bosbeheer zo b c breed mogelijk te bevorderen. Annet van der Schraaf van de gelijknamige antiekwinkel toont enkele Goese broekstukken. In de expositie is een grote collectie te zien. foto's Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64