281 zeeland Onderzoeker van Dow breekt CDA: 'Middelburg moet het ADRZ helpen' Onderzoeker Jaap den Doelder publiceerde in vaktijd schrift Science over een onderzoek waarvan chemie bedrijf Dow wereldwijd nog veel plezier kan hebben. Bijeenkomst zaterdag 19 november 2011 SCIENCE door Harmen van der Werf Dow Terneuzen is meer dan alleen een serie fa brieken waar tal van producten worden ge maakt. De grootste vestiging van de Amerikaanse multinational op het Europese continent heeft ook een grote onderzoeksafdeling die nauw samenwerkt met universitei ten. Eén van de mensen die op de ze afdeling werkt, is de Terneuze- naar dr. ir. Jaap den Doelder. Hij speelde zichzelf onlangs in de kij ker door te publiceren in het Engel stalige vaktijdschrift Science met een onderzoek waarvan Dow nog veel plezier kan hebben. Science is een tijdschrift dat niet zomaar alle ingezonden verhalen opneemt. „Het is vrij uniek als dat gebeurt", geeft Den Doelder met gepaste trots aan. Een artikel moet voor publicatie eerst door andere deskundigen worden beoordeeld. En, niet onbe langrijk, het onderwerp moet ook nog eens een groot publiek aan spreken. „Met als resultaat dat slechts vijf procent van de inge stuurde stukken ook wordt gepu bliceerd." De eisen die Science stelt, lijken op de eisen die Dow stelt aan zijn onderzoekers. Ze moeten deskun dig zijn en bezig zijn met breed toepasbare zaken. „Wij doen van alles, van directe fabrieksonder- steuning tot fundamenteel weten schappelijk onderzoek. Al zullen pure wetenschappers op universi teiten ons fundamenteel onder zoek nog erg praktijkgericht vin den", aldus Den Doelder. Dow hecht eraan in eigen huis on derzoek te doen naar nieuwe toe passingen van chemische produc ten die het bedrijf maakt. Den Doelder: „Maar we krijgen onder zoeksvoorstellen alleen verkocht als er binnen een bepaalde termijn ook iets uitkomt. Dat mag binnen tien jaar zijn, maar je moet dan ook bezig zijn met projecten die binnen een jaar iets opleveren. En je moet in staat zijn vragen van een klant binnen één dag te beant woorden." Die variatie maakt dat Den Doel der graag bij Dow in Terneuzen werkt. En dat hij ook nog de kans heeft gekregen in Science te publi ceren, is de spreekwoordelijke kers op de taart. Het mooie van het onderzoek waarop het artikel in Science is ge baseerd, is bovendien dat Dow en zijn klanten er veel aan kunnen hebben. Dow produceert op de site in Terneuzen onder meer polymeren, kunststoffen zoals plastics. Die zijn terug te vin den in ongekend veel producten die consumenten dagelijks in han den krijgen. Van boterhamzakjes en verpakkin gen van vleeswaren tot kinder- luiers. Vernieuwingen in de pro ducten zijn nog steeds aan de orde van de dag. Klanten vragen dat. Het is aan Dow om daarop in te spelen en zelf met nieuwe, bijvoorbeeld mi lieuvriendelijkere toepassingen te komen. Met succes. Zo is het ge wicht van verpakkingen sinds 1985 gehalveerd, terwijl de productie snelheid is verdubbeld. Het ontwikkelen van nieuwe toe passingen is een dure grap. Den Doelders artikel in Science handelt over een manier waarop dit aan zienlijk goedkoper kan. Hij heeft in samenwerking met collega's van met name de universiteit in het Engelse Leeds modellen ont wikkeld die het mogelijk maken de eigenschappen van polymeren te ontleden. „Polymeren zijn opgebouwd uit ve le verschillende moleculen. Hele lange, vertakte moleculen die moeilijk stromen, en korte molecu len die vloeibaar zijn als water, waarmee je makkelijk iets kunt vormgeven", verklaart de Dow-on- derzoeker. Hij wijst op een plastic flesje water op tafel. „Je moet er voor zorgen dat de juiste samen stelling van moleculen wordt ge bruikt om zo'n flesje te maken, zo dat het bijvoorbeeld niet van ellen de in elkaar zakt én dat het er ook nog aantrekkelijk uitziet. Met luiers is dat nog stukken ingewik kelder. Die moeten bepaalde stof fen doorlaten en andere juist op slaan." Om zulke producten te kunnen maken, zijn uitgebreide proeven nodig. „We moesten die altijd in de praktijk doen, in een mini-fa briek. Je maakt dan vijfentwintig kilo van zo'n product en kijkt of het product voldoet aan de ge wenste eigenschappen. Dat zijn kostbare operaties. Met de model len die wij nu hebben ontwikkeld, is het mogelijk van te voren op de computer te berekenen of een be paalde samenstelling van molecu len aan de eisen voldoet", vertelt Den Doelder. Hij spreekt op be scheiden toon van 'een door braak'. „Dit scheelt veel ontwikke lingsgeld en tijd." Dow Terneuzen heeft op de we reldwijde website van Dow mel ding gemaakt van de publicatie van Den Doelder in Science. De mededeling leverde hem veel felici taties op. Hij heeft zich internationaal gepro fileerd en zou zo bij een andere Dow-vestiging aan de slag kun nen. Den Doelder moet er niet aan denken. Hij studeerde en promoveerde aan de Technische Universiteit Eindho ven. Hij had daar kunnen blijven als wetenschappelijk medewerker, maar koos doelbewust voor Dow Terneuzen. Dow-onderzoeker Den Doelder met een voorbeeld van een toepassing van een polymeertype, een lage dichtheid polyethyleen (Idpe), de kunststof door Theo Ciele MIDDELBURG - Met een financieel zetje in de rug van gemeenten en provincie, kan de nieuwbouw van het Admiraal De Ruyter Zieken huis (ADRZ) op de Mortiere er over vier jaar staan. De CDA in Middelburg roept het college op om met het ziekenhuis te gaan praten over de financiering van de nieuwbouw. Het nieuwe ziekenhuis is gepland tussen de A58 en de woonboulevard Mortie re. Het perceel is eigendom van de gemeente Middelburg, maar valt onder Vlissingen. Tijdens een presentatie voor de le den van de CDA-afdeling Middel burg ging Bert Vos, lid van de raad van bestuur van het ADRZ, in op de nieuwbouwplannen en de fi nanciering. Het ziekenhuis heeft het afgelopen jaar acht miljoen we ten te bezuinigen. „Het op orde brengen van de financiën geeft ver trouwen", zeggen de CDA-raadsle- den Jan Zwemer en Krijnie Hoek- van Dijke De gemeente Middel burg zou in de vorm van een ach tergestelde lening (een lening waarbij de gemeente pas als laatste schuldeiser zijn geld terugkrijgt) het ADRZ over de financiële drem pel kunnen helpen. Hij denkt dat daar maximaal zes miljoen euro voor nodig is. „We hoeven dat niet alleen te doen. Ook de gemeenten Vlissingen en Veere en de provin cie Zeeland zouden hierbij kun nen helpen. En er zijn ook nog pri vate partijen in beeld." De Middelburgse CDA-ffactie zal haar coalitiepartners PvdA, LPM en WD vragen de oproep aan het college te steunen. Zwemer wijst op het publieke belang van het zie kenhuis. „We steunen ook woning bouw, cultuur, namelijk de schouwburg en ondernemers zo als het Zep en laatst camping De Witte Raaf Als je dat afzet tegen het publieke belang van een zie kenhuis, is financiële hulp aan het ADRZ niet zo gek." ELLEWOUTSDIJK - In 't Kerkje van EUesdiek wordt morgen weer een oecumenische bijeenkomst in het Zeeuws gehouden. Deze vindt el ke derde zondag van de maand plaats. Ook de liederen worden in het Zeeuws gezongen. De overden king is deze keer van Bas Rent meester. Aanvang: 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52