sport 41 Dry needling maakt grote ontwikkeling door SPORTFOTO VAN DE WEEK Sport =j?Gezondheid zaterdag 19 november 2011 Ég vr£i!> De honger naar de bal was groot op het volleybaltoernooi om de World Cup, afgelopen week VS en China eerste, tweede en derde en plaatsten zich zo voor de Olympische Spelen. Om- in Tokio. Op de foto proberen speelsters van Argentinië (links) en Servië de bal het laatste dat Italië een ticket pakte, behoudt Nederland een kansje om volgend jaar ook naar Londen tikje te geven. Geen van beide landen kon een hoofdrol spelen. Uiteindelijk werden Italië, de te mogen afreizen. foto EPA KHHBHHHBI Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 10: Dry needling. door Roeland van Vliet Steeds meer fysiothe rapeuten in Nederland ontdekken dry need ling. Dat is een behan delmethode voor pijn in de spieren en de soms daar mee samenhangende uitstraling naar andere delen van het lichaam. Met naaldjes worden in de spieren de zogenoemde trig ger points doorgeprikt. Eén van de kartrekkers van dry needling in Nederland is de Kloe- tingse fysiotherapeut Koos Kem- pe. Hij is al enige jaren instruc teur en heeft al talloze collega's de kunst van het prikken geleerd. „Toen ik er in 2007 mee begon, waren er in Nederland nog maar weinigen die het deden. Nu zijn dat er al zo'n 700. Dry needling maakt een grote ontwikkeling door." Dry needling lijkt in eerste in stantie op acupunctuur, maar het heeft er niets mee te maken. Waar acupunctuur - Chinees van oorsprong - zich richt op energiebanen, is men bij dry needling bezig met trigger points in de spieren. Een trigger point is een pijnlijke spierverharding. Kempe: „In de spieren zitten sen soren. Die geven seintjes door aan de hersenen: of ze moeten sa mentrekken of ontspannen. Maar bij een trauma, bijvoor beeld een blessure, fiinctioneren die sensoren niet meer goed en komen er knoopjes in de spier en die is dan niet meer zo flexi bel. Met dry needling kunnen we die knoopjes doorprikken. Al snel merk je dat de spier elasti scher wordt en je dus weer mo bieler bent." De niet alledaagse behandel methode is ongeveer een halve eeuw geleden ontdekt in de VS. Dr. Janet Traveil, de lijfarts van president John F. Kennedy, was Tips? mail naar sportG7pzc.nl één van de eersten die dry need ling gebruikte. Uitgerekend door een Zeeuw, de vanuit Goes naar Canada geëmi greerde Frank Timmermans, kwam dry needling in Neder land terecht. „Hij werkt daar als fysiotherapeut en hield rond 2005 een lezing in Nederland", vertelt Kempe. „Hij maakte men sen in Nederland enthousiast, maar het was toen hier als fysio therapeut nog niet toegestaan om door de huid heen te behan delen. Die toestemming kwam pas in 2007." Sindsdien past Kempe dry need ling veelvuldig toe bij de mensen die naar hem toe komen met klachten. „Ik ben zo'n 90 procent van mijn tijd ermee bezig." Hij ziet dat het resultaat heeft bij zo wel topsporters als amateurspor ters. „De topsport omarmt het steeds meer. Fysiotherapeuten van be- Bij dry needling worden zogenoemde trigger points in de spieren met naaldjes doorgeprikt. foto dryneedling.nl taaldvoetbalclubs, grote wieler ploegen en diverse sportbonden hebben al cursussen bij ons ge volgd." Dry needling kan, zo doceert de Bevelander, ook preventief toege past worden. „We kunnen ook la tente trigger points doorprikken. Daarmee voorkomen we toekom stige klachten. Die latente trigger points veroorzaken nog geen last, maar zijn wel drukgevoelig. Zo sporen we ze ook op." De Bevelandse fysiotherapeut merkt wel dat bij cliënten soms angst bestaat voor de naaldjes. Als er in de spier geprikt wordt, doet dat ook even flink pijn. „Aan het begin maak je er geen vrienden mee", weet Kempe uit ervaring. „Maar dat is begrijpelijk: je prikt immers in een spierverharding. Vervolgens voelen de mensen al binnen vijf minuten het effect. Met massage kun je ook wel een aantal dingen oplossen, maar dry needling werkt sneller."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41