401 sport Tsjeljabinsk, een echte schaatsstad Groothuis laat Davis in het stof bijten Voor het eerst is het internationale schaatscircus Amerika is, is Liydia neergestreken in Tsjeljabinsk, een stad in het oosten skoblikova voor Rusland' van de Oeral. De sport leeft daar enorm. Schaatsster Svetlana Kaykan zaterdag 19 november 2011 WERELDBEKER SCHAATSEN c u Wat Eric Heiden voor door Johan Stobbe De serene rust op de natuurijsbaan van het Ynga-stadion wordt alleen ver stoord door een klei ne vrachtwagen die de baan sneeuwvrij maakt. Het baantje, op 5 kilometer van de grote overdekte hal, wordt omzoomd door naald bomen. Ook op het middenterrein staan een paar woudreuzen. „Een prachtig baantje, daar moet je even heen", zegt Ivan Skobrev een uur eerder. Tussen het naaldhout won Sko brev op zijn achttiende zijn eerste Russische allroundtitel. „Én sinds dien heb ik hem niet meer verlo ren", zegt de nu tien jaar oudere Rus. Het idyllische plekje tussen de bomen brengt bij hem goede herinneringen boven. Zelfs al is hij geen liefhebber van wedstrijden in de open lucht. „Trainen prima, maar wedstrijden zijn er oneerlijk. Ie weet nooit hoe het weer een uur later is." Skobrev twijfelt zelf over deelna me 'aan het EK in Boedapest. „Vijf tien graden en ijs zo zacht als sneeuw. Bullshit." De laatste jaren komt de regerend Europees en wereldkampioen ge middeld één keer per jaar in Tsjel jabinsk. In zijn juniorentijd veel va ker. Verschillende nationale titels veroverde hij in de stad aan de rand van Siberië. Naast de Yn- ga-baan was er ook de Spar- tak-baan, die tegenwoordig een overkapping heeft en door het le ven gaat als de Uralskaya Molnia. Dat staat voor 'Bliksem uit de Oe ral', de bijnaam van het Russische schaatsicoon Lidiya Skoblikova. De zesvoudig olympisch kampioene uit de jaren zestig is een kind van de Oeral. Sveüana Kaykan krijgt een twinke ling in haar ogen. Zij is geboren in Tsjeljabinsk. „Ik noem haar oma", zegt ze liefkozend over Skoblikova. „Ze is de beschermvrouw van het schaatsen in Tsjeljabinsk. Wat Eric Heiden voor Amerika is, is Skobli kova voor Rusland." De 72-jarige koningin van het schaatsen blijkt nog een kwieke da me. Een Russische spraakwaterval. In het naar haar vernoemde schaatsmuseum in de naar haar vernoemde schaatshal vertelt ze over de naar haar vernoemde schaatsprijzen voor jeugd en de studentenbeurzen die haar naam dragen. Skoblikova, die in 1964 met alle vier gouden schaatsme- dailles terugkeerde van de Spelen in Innsbruck, is met recht een grootheid. De jonge tolk wordt er zenuwachtig van. Nog altijd is Skoblikova betrokken bij het schaatsen. „Ik heb er per soonlijk voor gezorgd dat de World Cup hier naartoe is geko men", zegt ze. Ook bemoeide ze zich met de bouw van het ijssta dion in Tsjeljabinsk, dat in 2005 werd geopend. „Ik ben met een ar chitect in Thialf geweest om idee ën op te doen voor de constructie. En ik heb gezegd op welke plek het moest komen te staan." Ze zegt het op een manier die nauwe lijks tegenspraak duldt. Dan loopt ze naar een volgende vitrine. Ze vertelt over haar leven als schaat ser, hoe ze lol maakte met Kees Verkerk en Ard Schenk. Ze toont haar eerste schaatsen, medailles, bekers en vooral foto's. Ook van de huidige generatie schaatsers uit de Oeral. Alleen maakt ze zich een beetje zorgen. „Toen we geen ijs baan hadden, haalden we zes gou den medailles. Nu hebben we een baan, maar geen medailles." Bij de Olympische Spelen van 2014 in eigen land hoopt Skobli kova weer op Russisch goud voor de Oeral. Een van de vrouwen die dat moet doen, is Kaykan. Zij leeft tegenwoordig met haar Nederland se man in Inzeil, maar heeft in Liydia Skoblikova won tijdens de Winterspelen van Innsbruck vier keer goud. Ze komt uit de omgeving van Tsjeljabinsk. foto ANP Tsjeljabinsk nog altijd een apparte- 500 meter van de Spelen in 2002. ment. Gekregen van het stadsbe- In de stad weten mensen wie ze stuur na haar tiende plaats op de is. Niet dat ze net als Skoblikova wordt herkend aan haar gezicht, maar als ze voor de politie moet stoppen en haar paspoort laat zien, mag ze meteen door. De naam Kaykan opent deuren in Tsjeljabinsk. De sprintster, die in december beviel van een dochter tje en twee weken later de training weer oppakte, is blij dat de rest van de schaatswereld nu ook eens kennismaakt met haar stad. Voor haar is het niet vreemd dat de schaatsers zijn neergestreken aan de oostkant van het Oeral-ge- bergte. „Schaatsen is hier populair onder de jeugd." Nu is het norma le ijs even vervangen door snel we reldbekerijs en is de baan dicht voor recreanten. „Maar normaal is het hartstikke druk op de publieks- uren. Ze schaatsen tot laat op de avond", zegt Kaykan in vloeiend Nederlands. Skoblikova houdt het bij Russisch. „We hebben hier om vijf uur en zeven uur 's avonds vrij schaatsen. Dan komen er wel 500 mensen. Soms staan ze buiten in de rij te wachten." Ook de zesvoudig olym pisch kampioen is blij met de World Cup in Tsjeljabinsk. Ze is nog nauw betrokken bij de plaatse lijke schaatsschool. „Ik heb de schaatsers uit de steden rondom Tsjeljabinsk allemaal uitgenodigd om naar de training van de Neder landers te kijken. Let op elke bocht, op elke beweging en leer er van." Dat de sport populair is onder de jeugd, blijkt als Sven Kramer na zijn eerste training van het ijs komt. Ineens komen uit alle hoe ken van het stadion kinderen te voorschijn. Ze drommen samen rond Kramer. Voor een foto of een handtekening. Ivan Skobrev knikt. De mensen hier houden van schaatsen. De tickets (zo'n twee duizend per dag) voor de World Cup zijn uitverkocht. „Ik had zelfs moeite om aan kaartjes voor mijn vrienden te komen." door Johan Stobbe TSJELJABINSK - De Nederlandse ploeg keek raar op toen Tsjel jabinsk ineens op de schaatskalen- der verscheen. De plek ligt Oranje wel, zo bleek gisteravond. Vier af standen, één keer goud en drie keer zilver. De schaatsers be gonnen de laatste jaren wel eens slechter aan het internationale sei zoen. Bruce Springsteens 'Born in the USA' schalde tijdens de huldiging van de 1500 meter door de speak ers in itet Uralskaya Molnia-ijssta- dion in Tsjeljabinsk. Geboren in Empe was beter op zijn plaats ge west. Stefan Groothuis won voor het eerst in zijn loopbaan de schaatsmijl tijdens de World Cup, nadat hij wel al vijf keer de beste was over 1000 meter. In een recht streeks duel was hij Shani Davis, de koning van de 1500 meter, de baas. Eindelijk. Maar van het doorbreken van een mentale barrière wilde Groothuis niets weten. „Ik weet al jaren dat ik deze afstand kan winnen. Dat had ook wel eerder gekund, maar ik ben blij dat het nu gelukt is." Groothuis baalde wel eens als de suggestie weer werd gewekt dat hij de 1500 meter niet aan zou kunnen. De schaatser werd in augustus va der van zoontje Luuk. Misschien dat dat hét recept was voor de prestatie in Tsjeljabinsk? Groot huis dacht het niet. „Maar mis schien had ik voorgaande jaren ook 's nachts wakker moeten zijn", zei hij lachend. „Nee, ik heb gewoon weer stappen gemaakt, maar er moet nog meer gebeuren. Er zijn rijders die harder kunnen. Van de 1000 weet ik dat ik die kan winnen als ik goed ben." Op de 1500 meter heeft hij die overtui ging nog niet. Met een persoonlijk record op de 500 meter (35,12) maakte Groot huis er een onvergetelijke eerste schaatsdag in Rusland van. „En een baanrecord (1.45,70) op de 1500 meter. Dat blijft wel even staan." Net als de meeste rijders in de Ne derlandse ploeg fronste Groothuis zijn wenkbrauwen toen de schaatskalender bekend werd. Ook hij had nog nooit van Tsjelja binsk gehoord, laat staan dat hij wist dat er een ijsbaan lag. „Blijkt aan de grens van Siberië te liggen. Gaaf zeg, om hier naartoe te gaan." Een aangename verrassing was de kennismaking met de ijs hal. Met lage luchtdruk van 974 millibar was het op 220 meter hoogte goed toeven. „En de tem peratuur in de hal was lekker", vond Groothuis. „In Thialf is het stervenskoud als het buiten vijf graden boven nul is. Hier is het min tien en toch lekker warm in de hal." Met vier medailles op vier afstan den was er natuurlijk alle reden tot tevredenheid bij de Nederlan ders. De laatste jaren begon men steevast een stuk minder succes vol aan het internationale seizoen. Jan Smeekens sprak na zijn zilver op de 500 meter (35,01) van prima faciliteiten. „Als je snelle tijden wilt rijden, ben je hier op de goe de plaats." Ook Ireen Wüst was aangenaam verrast. „Goed ijs en veel publiek." Waar bij wedstrijden in Moskou nauwelijks iemand komt opdagen, zaten de tribunes in Tsjeljabinsk vol. Alle tweeduizend kaartjes wa ren verkocht. „Alleen schreeuwen ze niet zo hard als er geen Russen in de baan zijn", constateerde Wüst, nadat ze vlak achter Marti na Sablikova tweede werd op de drie kilometer (4.06,54 om 4.07,16). En Thijsje Oenema was na zilver op de 500 meter al even lovend over de 'mooie baan'. „Veel mensen, dat had ik niet ver wacht." Met zo'n baantje in Heerenveen zou Stefan Groothuis al dik tevre den zijn. Dan kan hij in een nog comfortabelere omgeving trainen. Want Groothuis heeft dan wel zijn eerste internationale prijs te pakken, op de WK's sprint en af standen moet hij straks echt bewij zen de beste te zijn. Pas met zijn eerste wereldtitel is het schaatsjaar geslaagd. „Ik weet dat ik dit een heel seizoen kan volhouden", con cludeerde hij. „Nu moet alles straks eens samen vallen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40