1 op5 worden steeds schaarser somber' zeeland 13 hebben jongens niet veel boodschap aan' Verdachte vrijgelaten Eis 4 jaar cel voor geweld Juffen jongens commentaar zaterdag 19 november 2011 Op een vijfde van de Zeeuwse basisscholen staan geen mannen voor de klas. 'Vijftig-vijftig halen we niet meer, maar ik hoop dat de verdeling in de toekomst minder scheef is. Ik ben al blij als er van elke tien leraren drie mannen zijn' Louis Tavecchio, emeritus hoogleraar pedagogiek Guido van den Broek, adjunct-directeur van de Vlissingse School Vereniging: „Lesgeven is een eervol beroep." foto Marcelle Davidse Ze denken vaker: 'oei, hoe krijg ik die op een rustige manier de dag door en minder vaak: hoe kan ik het leuk maken?'" Zo'n omgeving is niet gunstig voor jongens, zegt Tavecchio. „Door de femininering van het ba sisonderwijs hebben jongens steeds minder met school. Ze wor den constant met de modelleer ling vergeleken. Er is geen weten schappelijk bewijs dat jongens minder presteren, maar uit onder zoek blijkt wel dat jongens zich minder prettig voelen op school. En, als je je niet prettig voelt, is het de vraag of je wel goed kunt presteren." Gedragsdeskundige Lauk Wol- tring, gespecialiseerd in de ontwik keling van jongens, is het met Ta vecchio eens. Jongens komen vol gens hem minder tot hun recht als ze alleen les krijgen van vrouwelij ke leerkrachten. „De gemiddelde lerares heeft minder feeling met het gedrag van jongens. Meisjes zijn verbaal eerder ontwikkeld dan jongens, die juist visueel ingesteld zijn. Als een leerkracht voorleest, dan kost dat jongens veel meer moeite. Zij komen in dat talige for mat minder tot hun recht. Juffen kiezen bij de gymles over het alge meen voor veilige oefeningen. Dat vinden jongens saai. Ze willen be wegen, uitproberen, iets meema ken." Volgens Woltring voelen jon gens zich daardoor minder prettig op school. „Ze kunnen een zogehe ten 'latente schoolhekel' ontwikke len. Ze denken: 'school is niks voor mij'." Op latere leeftijd ont staan problemen. „Jongens scoren lager in de eerste klassen van de middelbare school, ze zakken va ker af naar een lager niveau, raken ontregeld en hebben een hekel aan school. Deze problemen zijn niet op de middelbare school ver oorzaakt, maar hebben een lange voorgeschiedenis." Woltring vindt dat er meer aan dacht moet komen voor verschil lende leerstijlen van kinderen. „Ik ben niet voor aparte klassen voor jongens en meisjes, want dan redu ceer je de verschillen tot sexe." Ta vecchio en Woltring pleiten bei den voor meer gymlessen op basis scholen. Tavecchio onderzoekt met enkele pabo-studenten in Hengelo hoe de lerarenopleiding aantrekkelijker kan worden voor jongens. „Vijf tig-vijftig halen we niet meer, maar ik hoop dat de verdeling in de toekomst minder scheefis. Ik ben al blij als er op elke tien lera ren drie mannen zijn." www.laukwoltring.nl delijk geen andere keus dan de vol ledige vloot onder buitenlandse vlag te brengen. Dat zal ten koste gaan van werkge legenheid en investeringen in Ne derland en zal uiteindelijk zelfs een vertrek van het hoofdkantoor van Vroon uit Breskens tot gevolg kunnen hebben, verwacht hij. zie bijlage Spectrum: 'Zij een gra- naatwerper en jij met je super- soaker' COLUMNS Wilt u graag oude columns teruglezen? Ga dan naar www.pzc.nl/columns! STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto middelburg - In het onderzoek naar de grootschalige handel in en kweek van hennep heeft de politie deze week nog een boot ter waar de van tienduizenden euro's en een luxe camper in beslag geno men. Een achtste verdachte, een 75-jari- ge man uit 's Heer Hendrikskinde ren werd gisteren om persoonlijke redenen op vrije voeten gesteld. Hij was een dag eerder aangehou den. De rechtbank besloot vrijdag ook om een inwoner van Vlissin- gen nog veertien dagen langer vast te houden. De boot werd gevonden in de jachthaven van Wolphaartsdijk en de camper in Arnemuiden. Wat de waarde is van de kampeerauto, wist het OM gisteren niet te vertel len. De handel in en kweek van softdrugs kwam vorige week aan het rollen toen de politie een inval deed in zeven panden op de Beve- landen. Daarbij werd onder meer 60.000 euro contant geld gevon den. In het basisonderwijs staan steeds minder mannen voor de klas. En op de lera renopleidingen zitten over wegend vrouwen. Dit is een probleem, want sommige kin deren doen het beter met een mannelijke leerkracht. Een meester is voor jongens vaak een beter rolmodel dan een juf. Het is echter niet zo eenvoudig om iets aan dit mannentekort te doen. Dat mannen wél in de meerderheid zijn in de direc ties van de basisscholen, duidt er mogelijk op dat carrièrekan sen een rol spelen in dit pro bleem. Het is dus de vraag of een extra inspanning om jonge mannen te porren voor dit mooie beroep, zal helpen. Maar het is het proberen waard. Ondertussen kunnen de vele vrouwen er wat meer rekening mee houden dat stoere jonge tjes hun energie kwijt moeten en dat ze soms wat harder moe ten worden aangepakt dan een vrouw denkt. Op die manier kan er ook tussen juffen en jon gens een goede natuurlijke ge zagsverhouding ontstaan. middelburg - Als het aan het Openbaar Ministerie ligt verdwijnt een 27-jarige man van Somalische komaf voor vier jaar achter de tra lies en moet hij een schadevergoe ding van 8513 euro betalen. De man uit Vlissingen wordt er van verdacht vanaf 2008 tot en met augustus dit jaar zijn vriendin uit Zeeuws-Vlaanderen ernstig te hebben mishandeld, regelmatig te hebben verkracht, haar te hebben bedreigd en afgeperst. Daarnaast dwong hij haar om bij haar werk gever schoenen te stelen. Volgens verklaringen van het slachtoffer werd zij gedwongen tot seks. Als zij niet toegaf kreeg zij slaag met een broekriem, een stok, de stof zuigerslang of de blote hand. Volgens de man loog de vrouw. Zij had alles op hem geschoven om zichzelf vrij te pleiten. Haar ouders zagen niets in hem omdat hij 'zwart' was, niet kon lezen of schrijven en zelfs omdat ze niet wisten waar Somalië lag. Volgens zijn advocate C. Koole viel er wel het een en ander af te dingen op de beschuldigingen van zijn vrien din. Zo waren er ook ettelijke schoenen en tassen bij haar ouders en een kennis aangetroffen en waren alle andere verklaringen alleen maar gebaseerd op het ver haal van de vrouw. De politie had wel onderzoek gedaan naar haat beweringen, maar niet naar die van haar cliënt. Verder verbaasde de raadsvrouwe zich erover dat de vriendin pas met haar aanklacht kwam toen zij werd aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3