Vlaming en Baltus streven naar het allerhoogste Dwight Baltus: 'Hoe langer je in het huidige trampolinespringen in de lucht hangt, hoe beter' Orson Harms naar NK bankdrukken Clinic Franse topcoach Bidal bij Oemoemenoe Rugbyer Klemann weer bij Jong Oranje Zware tegenstander darters Ambiance Den Dekker weg bij Zeelandia Middelburg zaterdag 19 november 2011 Lange adem door René van Stee De absolute Nederland se top. Voor minder doen de trampoline springers Suzan Vla ming (15) uit Goes en de uit Vlis- singen afkomstige Dwight Baltus (17) het niet. Volgende week zater dag en zondag meten zij bij de ju nioren hun krachten met de beste springers van de wereld op het WK in Birmingham. Vlaming, lid van Forza Gymnastica uit haar woonplaats, beleeft haar vuur doop op het hoogste podium. Baltus kwalificeerde zich vorig jaar ook al voor het WK, dat toen in Metz werd gehouden. Vlaming staat voor haar gevoel aan het begin van haar loopbaan. Dat ze over veel talent beschikt, bleek zo'n vijfjaar geleden tijdens haar eerste wedstrijd van het dis trict Zuid-Nederland. Daar viel ze meteen in de prijzen. „Dat pad ben ik blijven bewandelen. Maar om definitief aan te haken bij de nationale seniorentop is er nog veel werk aan de winkel", zegt de vwo 4-scholiere van de Pontes Scholengroep. Met name bij de individuele oefe ningen zit er volgens haar trainer Erwin Keukelaar veel rek in bij zijn pupil. „Met Suzans techniek zit het wel snor. De dubbele sprongen in allerlei varianten met salto's en schroeven beheerst ze goed. Ook op het juiste moment uitstrekken van gehurkt naar ge strekt is voor haar een vanzelfspre kendheid. Alleen haar eindsprong is een stuk minder. Dan lijkt er iets van ongeduld in te sluipen. Dat komt de uitvoering nooit ten goede en dan gebeurt het soms dat ze een oefening niet volledig kan afronden", legt hij uit. Vlaming knikt bevestigend bij de woorden van Keukelaar. Op de laatste twee NK's ging ze indivi dueel de mist in. In Birmingham richt de Goese zich op het syn- chroonspringen omdat daar de meeste kansen liggen. Op dit on derdeel behaalde zij dit jaar op het NK samen met Romana Schu ring uit Haarlem zilver. En on langs was er met diezelfde partner op een internationale wedstrijd in Tsjechië een gouden plak. „De he le Europese top was daar present. Dat biedt dus kansen voor het WK, ook al valt er weinig te zeg gen over de concurrentie uit Azië of Amerika. De echte top komt uit China, de Verenigde Staten en Canada. Maar een ftnaleplek bij de laatste acht lijkt toch een reëel doel", klinkt het optimistisch. Het koppel Vlaming-Schuring zal in Engeland moeten afrekenen met de concurrentie van dertig an dere duo's. Die werken, net als tij dens het individuele springen, al leen vrije oefeningen van tien sprongen af Doorgaans zijn die lastiger dan de verplichte oefenin gen, waarin niet de moeilijkste sprongen met een hogere waarde ring zijn opgenomen. Een exacte verklaring voor haar betere prestaties in het syn- chroonspringen - waarbij beide partners ervoor moeten zorgen dat ze even hoog springen en el kaar op gevoel in de gaten houden - heeft Vlaming niet „De klik tus sen ons is er. Met een ander meis je had ik die eerder totaal niet", zegt ze. „Het heeft er waarschijn lijk mee te maken dat je niet voor elkaar wilt onderdoen. En dat je daardoor tot meer in staat bent dan in je eentje", voegt Keukelaar er aan toe. Aan het individuele toernooi in Birmingham doen zo'n tachtig springsters mee. Vlamings missie op dit onderdeel is een volledige oefening afwerken. „En ervaring opdoen op het allerhoogste ni veau natuurlijk." Exclusief fitness traint Vlaming in Goes zo'n ne gen uur per week. Niet spectacu lair veel voor een topsporter, stelt ze. Een verhuizing naar Den Bosch, waar de nationale selectie traint, zit er vooralsnog niet in, omdat de Goese eerst haar vwo wil afronden. Niettemin reist ze om de twee weken af naar de Bra bantse hoofdstad voor trainings sessies op vrijdag, zaterdag en zon dag onder leiding van bondscoach Kirsten Kappetein van Jong Oran je. Vlaming kijkt daar altijd reik halzend naar uit. „Je zit daar in een omgeving waar de absolute fo cus heerst. En waar de competitie en de concurrentie heel groot zijn. Dat stimuleert enorm. Daardoor kan ik er bij wijze van spreken weer drie weken tegenaan in Goes." Vlaming richt zich in eerste instan tie op handhaving in de nationale selectie. Na het vwo zal ze hoogst waarschijnlijk een studie kiezen in de buurt van 'springwalhalla' Den Bosch. Daar zal de Beveland- se dan nog vaker dan voorheen Dwight Baltus tegen het lijf lopen. Die heeft zich voor de tweede keer gekwalificeerd voor het WK. Vorig jaar in Metz beleefde hij een absoluut dieptepunt. „In de laat ste training brak ik na een onge lukkige val m'n stuitje. Weg WK. Dat heeft er ingehakt. Zowel licha melijk als mentaal", vertelt hij. Balms was door zijn blessure niet alleen twee maanden uitgescha keld, ook kwam hij in een flinke dip terecht. „Ik had last van het Tost movement syndrome'. Ik was het volledig kwijt Oefenin gen liepen totaal niet meer. Voor afgaand aan het WK in Metz was me dat ook al eens overkomen, Hoewel Suzan Vlaming al meedoet aan het WK trampolinespringen voor maar tot overmaat van ramp ge beurde het na die val nog een keer." Mede dankzij de hulp van bondscoach Lennard Villafuerte kroop Baltus uit het wak. Boven dien verkaste de Vlissinger eind augustus naar Den Bosch, waar hij tegenwoordig onder leiding van Villafuerte traint met de natio nale selectie. „Een hele omschake ling", zegt de import-Brabander daarover. „Ik woon nu in een stu dentenhuis. Niet ideaal, maar wel goed voor je zelfstandigheid. En ik train nu twintig uur per week. Ook ga ik nog naar school in Ros malen, waar ik enkele vakken op de havo doe. Ik heb al een havo-di ploma, maar zonder economie. En dat vak heb ik nu juist nodig om te worden toegelaten tot de hbo-opleiding sport en manage ment aan de Johan Cruyff Univer sity." Vrees voor een derde terugslag heeft Balms niet. Hij is er stellig van overtuigd dat zijn huidige top sportomgeving hem daarvoor zal behoeden. Onder de hoede van Villafuerte is de Nederlandse ju niorenkampioen van 2009 (indivi dueel) en 2010 (synchroon, samen met Rutger de Groot uit Apel doorn) nagenoeg vanaf nul begon nen. Dit betekent overigens niet dat alles van vroeger over boord is gegooid. „Het is meer een nieuwe denkwijze. De kern daarvan is dat je meer rust in je oefeningen neemt en je hoger springt. Daar door krijg je betere mogelijkheden om je figuren af te werken. Ook de zogeheten 'time of flight' is van belang. Hoe langer je in het huidi ge trampolinespringen in de lucht hangt, hoe beter", legt hij uit. Balms heeft baat bij die nieuwe aanpak. Na zeven weken basistrai ning bemerkt hij de voorbije veer tien dagen een aanzienlijke pro gressie. Zijn vijfde plaats op het NK bij de senioren dit jaar is daar van een tastbaar bewijs. Toch denkt de talentvolle springer dat het WK in Birmingham, waar hij alleen op individuele basis zal uit komen, te vroeg komt. „Om daar een rol van betekenis te kunnen spelen, heb je de absolute top vorm nodig. Daarvoor heb ik toch iets te lang stilgelegen. Volgend jaar is er geen WK. Daarom richt ik m'n blik op het WK voor senio ren in 2013." Gemige zijn vijfde plaats op het NK lijkt dit geen grootspraak. Balms: „Als ik de vooruitgang blijf boeken die ik nu doormaak, moet dat lukken." TERNEUZEN Gewichtheffer Orson Harms neemt morgen deel aan het Neder lands kampioenschap bankdruk ken voor teams. Met zijn club Spartacus uit Noord Scharwoude gaat de 37-jarige Temeuzenaar op jacht naar eremetaal. Vorig jaar ver overde hij met zijn teamgenoten de zilveren medaille. De eerste wedstrijd van het NK wordt gehou den in Geldrop. De finale is zondag 22 januari in Rotterdam. MIDDELBURG De Franse topcoach Jean Bidal geeft vandaag een clinic aan de mannen van rugbyverenging Oe moemenoe op de Voorborch in Middelburg. Hij geeft vanaf 13.30 uur uitleg over zijn nieuwe ideeën over rugby. Bidal was tussen eind 2010 en begin 2011 bondscoach van Nederland. Hij vertrok al snel, om dat hij de internationals onprofes sioneel vond. Momenteel is hij coach in zijn geboorteland. MIDDELBURG Rugbyer Bart Klemann speelt van daag in Den Bosch met Jong Oran je een oefenwedstrijd tegen het Duitse Heidelberg. In dit districts team spelen ook diverse Duitse in ternationals. De Oemoemenoe-speler zat vorig jaar ook al een keer bij Jong Oran je, maar raakte toen tijdens een training geblesseerd. Nu is Kle mann opnieuw geselecteerd door bondscoach Martin Slagt. SINT JANSTEEN De darters van DC Ambiance spe len vandaag hun vierde wedstrijd in de Superleague. De Zeeuws-Vla mingen nemen het op tegen L&L Nederhemert, de nummer drie van de ranglijst. Na de uitwinst op Dartsteam Venlo rekent het team van aanvoerder Stefaan Deprez op een goed resultaat tegen de titel kandidaat uit Gelderland. De wed strijd in café Ambiance te Sint Jan steen begint om 13.00 uur. MIDDELBURG Arjo den Dekker vertrekt aan het eind van het seizoen als hoofdtrai ner bij voetbalclub Zeelandia Mid delburg. Den Dekker is bezig aan zijn twee de seizoen bij de zondagderdeklas ser. Vorig jaar bereikte de Bevelan der de nacompetitie met de ploeg, die het jaar ervoor was gepromo veerd. Nu staat Zeelandia Middel burg na vier zeges op rij op de tweede plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38