Klasse-boekje leerlingen Meer hoge windturbines bij Kreekrak 281 zeeland 'Drukte sluizencomplex acceptabel' Wij zijn één WINDMOLENS Versnelde procedure Provincie ijvert nog niet voor aanleg vlonder door Het Zwin zaterdag 19 november 2011 Dilan (1) en Luka droegen met hun klasgenootjes uit groep 3 in de Drukkerij mamanager van kindermedia-ad- viesbedrijf Mediasmarties een ver haal over het project My Book Buddy. Dat project stimuleert het lezen van kinderen in ontwikke lingslanden door kinderbibliothe ken op te zetten. Bij de presentatie gisteren in de Drukkerij in Middelburg droegen enkele kinderen hun gedichten Wij Wij zijn Een één school Samen zijn wij één Altijd! Maxime, groep 7 Illustratie van Maxime door Yorben Weststrate door Rob Paardekam rilland - Het nieuwe windmolen park rond de Kreekraksluizen bij Rilland wordt groter dan aanvanke lijk gepland. Delta mag twee extra turbines bouwen en ook Winvast plaatst waarschijnlijk twee molens meer. Toen de plannen nog pril waren, werd uitgegaan van 29 grote wind molens of 31 kleine. Dat laatste sce nario was bedacht, omdat grote molens de radars van de vliegbasis in Woensdrecht wellicht zouden verstoren. Toen dat niet zo bleek te zijn, gaf defensie groen licht voor de komst van grote molens van 137 meter hoog. Inmiddels is gebleken dat er toch meer dan 29 kunnen komen. De tussenruimte die was ingetekend voor 31 kleine molens blijkt ook groot genoeg te zijn voor de grote turbines. Delta wil die mogelijkheid benutten en daar willen burgemeester en wethou ders van Reimerswaal in meegaan. Ook een andere participant in het windpark mag waarschijnlijk een paar extra molens bouwen. Win vast mag er in het uiterste noord oosten van het plangebied geen twee, maar wellicht drie of vier neerzetten. Helemaal zeker is dit nog niet, want er loopt nog een aanvullend onderzoek. Verder wordt onderzocht of de en kele windmolen die momenteel bij een agrariër in Woensdrecht staat aan het windpark bij de Kreekraksluizen kan worden toege voegd. Hij komt in het uiterste wes ten van de Hogerwaardpolder. Daarmee staat hij weliswaar niet precies in lijn met de andere turbi nes, maar volgens de gemeente zal hij toch worden ervaren als een on derdeel van het windpark. Hiermee komt de gemeente tege moet aan de wens van de Zeeuwse Milieu Federatie. Die heeft destijds ingestemd met het windpark bij de Kreekraksluizen, maar wilde als compensatie dat de eenzame mo len in Woensdrecht, die het land schap nogal zou vervuilen, zou ver dwijnen. Omdat de initiatiefne mers de extra molens gelijk met de reeds vergunde molens wil bou wen, wil de gemeente haast ma ken. Het college vraagt de raad ak koord te gaan met een versnelde procedure, zodat geen tijdrovende bestemmingsplanprocedure ge volgd hoeft te worden. Morgen is het de dag van de 'Rech ten van het Kind.' Omdat dit inter nationale verdrag de leidraad is voor het beleid van de Archipel Scholen, vonden ze dat ze iets moesten doen met deze dag. Dit jaar kozen ze voor het onderwerp 'recht op onderwijs.' Directeur Cees Corstanje legt uit waarom ze een boekje gemaakt hebben. „Wij willen iedereen mee geven dat het niet vanzelfsprekend is, dat alle kinderen in de wereld naar school gaan. We hebben voor een boekje gekozen, omdat de kin deren het dan ook kunnen lezen en zich meer bewust worden van het probleem." „De kinderen van de Archipel Scholen hebben het boekje zelf ge schreven en geïllustreerd. Hoe zij school beleven, wat er in hun ge dachten omgaat. Ook zijn alle illus traties door de kinderen gete kend," vertelt Corstanje. Het gedicht dat de directeur het meest raakt is geschreven door groep 7 leerling Maxime. „Het is een heel kort gedicht met de titel: 'Wij zijn één.' Dat gedicht heeft heel weinig tekst, maar het geeft een heel mooi gevoel weer. Echt heel knap gedaan." De titel 'Klasse' kan op meerdere manieren gelezen worden, maar dat was volgens Corstanje ook de bedoeling. „Het woord heeft meer betekenissen. Het woordje klas zit erin, wat natuurlijk alles met school te maken heeft. Maar het woord staat ook voor hoe goed on ze leerlingen aan dit boek gewerkt hebben. Het is gewoon een stukje waardering naar iedereen, die aan dit boek heeft meegewerkt." Tijdens de presentatie vertelde hoogleraar Sociologie Barbara Oomen over het kinderrechtenver drag in de praktijk. Daarnaast hield Cathy Spierenburg program- Klasse. Zo luidt de titel van het boekje dat de Archipel Scholen giste ren presenteerden in boekhandel de Druk kerij in Middelburg. Ongeveer 150 belangstellenden waren op de boekpresentatie afgekomen. retranchement - De provincie wil zich nog niet actief inzetten voor de komst van een vlonder door het toekomstige, vergrote na tuurgebied Het Zwin. Eerst wordt gekeken hoe de nieuwe situatie zich straks ontwikkelt. Dat ant woorden Gedeputeerde Staten op vragen van de Partij voor Zeeland. Die pleit voor zo'n voetverbinding tussen Cadzand-Bad en Knok- ke-Heist, onder meer omdat de af standen tussen die plaatsen straks flink groter wordt. Bovendien zou het Het Zwin toegankelijker ma ken. Volgens GS is eerder met over heden en instanties die betrokken zijn bij de uitbreiding van het na tuurgebied, over een vlonderver binding gesproken. Een besluit daarover wordt pas genomen als de nieuwe situatie duidelijk is. door Raymond de Frel terneuzen - De provincie Zeeland neemt geen maatregelen om de fileproblematiek in de spitsuren op het sluizencomplex in Terneu- zen te verminderen. Uit onderzoek blijkt dat in de spits tijden automobilisten slechts enke le minuten vertraging kunnen op lopen in plaats van de veronder stelde tien tot twintig minuten. Daarom vindt de provincie het, in samenspraak met de gemeente Ter- neuzen, niet nodig om structurele veranderingen in de verkeerssitua tie aan te brengen. Het vergroten van de huidige capa citeit van de rotondes bij het bus station en ter hoogte van Dow en de Westerscheldetunnel is daar voor een te kostbare zaak. Bovendien verandert de verkeerssi tuatie na de oplevering van de Sluiskiltunnel. De verwachting is dat er dan geen sluipverkeer meer is tussen Terneuzen-zuid en de sluizen. Ook de mogelijke realisa tie van een nieuwe zeesluis speelt mee in de overweging van de pro vincie om niet op korte termijn in te grijpen. In dat scenario wordt namelijk ook de verkeerssituatie rond het sluizencomplex meegeno men. Er wordt wel gekeken naar een aantal kleine maatregelen, die de doorstroming verbeteren. Daarbij wordt gedacht aan het aanleggen van aparte rijstroken voor recht- doorgaand verkeer of afslaand ver keer op het sluizencomplex. Ver der wordt bekeken of met kleine ingrepen de doorstroming op de twee rotondes kan worden verbe terd. Het onderzoek werd onder meer gedaan na alarmerende berichten van de Kamer van Koophandel en de Brabants-Zeeuws Werkgevers kring (BZW). Deze organisaties stelden dat de verkeersopstoppin gen schadelijk zijn voor de econo mie. In samenwerking met de Verkeer sinformatiedienst meet de provin cie sinds maart van de dit jaar 24 uur per dag de verkeersbewegin gen op en rond de sluizen. Daarbij worden de passages auto's langs een aantal meetpunten bij drukte vergeleken met de passages zonder filevorming. Ook gingen onderzoekers ter plaat se kijken en werd vervoersmaat schappij Veolia om ervaringen ge vraagd. Zij constateerden dat de ochtendspits tussen 7.45 en 8.15 uur een piek kent, waarbij enkele minuten vertraging van de reistijd kan optreden. In de avondspits, tussen 16.45 en 17.30 uur doet zich een soortgelijke situatie voor. De 24-uursmetingen gaan nog door tot en met maart volgend jaar, zodat er een jaar lang geme ten is. In het onderzoek zijn cala miteiten, zoals recentelijk het on derhoud aan de sluizen, niet mee gerekend in de beoordeling van de drukte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 28