cultuur 119 Altijd sijpelt melancholie door 'De Halbe Zijlstra van Zeeland?' agenda Lees het verhaal van Jan de Jonge in de Schrijverscorner Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt zaterdag 19 november 2011 AMERICANA Ad Vanderveen treedt vanavond op in theater De Wegwijzer door Marius Roeting Ad Vanderveen is een graag gezien muzikant in het Zeeuwse. Van avond (20.30 uur) speelt hij in De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Niet voor het eerst. „Het is een fijne lo catie. Klein, intiem en je hebt di rect contact met het publiek." Een ideale speelplaats voor deze bezet ting met Vanderveen (gitaren, pia no, mondharmonica), Kersten de Ligny (harmony vocals), Rob van Duuren (pedal steel) en bassist Ti- mon van Heerdt. Het merendeel van het te spelen repertoire zal afkomstig zijn van Days of the greats, de laatste cd van Ad Vanderveen. De Nederlander bracht een belangrijke periode in zijn jeugd door in Canada en in de titelsong refereert de componist daaraan. „Ik heb mijn herinnerin gen verklankt. Het is de tijd van mijn eerste helden: Clint East wood, JFK... Je vergaapte je aan het grote Amerika. Daar keek je tegen op. En de American Dream leefde volop. Het is realisme, geen nostal gie. De cd vormt een bespiegeling van vroeger en jong tot nu ouder en grijzer. Het is wat ingetogener dan anders en in mijn muziek sij pelt altijd melancholie door. Dat geeft een sterke toon in de the ma's. Melancholie is een van de functies in het leven, maar dan in de echte betekenis. Die van stil staan bij het voorbijgaan van het leven." Het album is dan ook sterk per soonlijk, autobiografisch. Vander veen kan ook haast niet anders dan vanuit de eerste persoon schrijven, zo vertelt hij. „Ik ben zelf de eerste lijn naar de dingen waar ik naar kijk. Ik bewonder mensen die in de derde persoon kunnen schrijven en als het ware boven zichzelf uittorenen en obser veren. Maar in welke persoon je ook teksten schrijft, je hebt het uit eindelijk over jezelf Bij anderen word ik juist ook geraakt door dat persoonlijke. Days of the greats is niet introvert. Wel ingetogener. Ik sta heel open in wie ik ben en waar ik sta." „Dat ingetogene is mede gecreëerd door een bewust opnameproces. We hebben oude apparatuur en in strumenten gebruikt. Het is een naturel geluid en transparant. Een vintage sound. Ik heb op dit album veel alleen gewerkt. Dan is het net of je in een bepaalde cocon zit. Al les bij elkaar is het lekker laid back geworden." Vanderveen is al sinds de jaren tachtig bezig met een muziekstijl die folk, pop, rock, een scheut blues en country bevat. Nu noe men we dat Americana, maar hij introduceerde die sound in Neder land al voordat het begrip een naam kreeg. Zijn carrière ken merkt zich door een gezonde 'ge spletenheid', een muzikale Jekyll 8c Hyde. De ene keer ontroerend en innemend akoestisch, de ande re keer ruw en raggend op zijn elektrische gitaar. „Ik zoek naar een vorm waarin ik alle expressie die ik voel kan plaatsen. De onder grens is lekker tokkelen op de gi taar, de bovengrens het afranselen van de elektrische gitaar." Vanderveen is een productieve mu zikant met gemiddeld een album per anderhalfjaar. „Ik ken geen prestatiedrang. Het komt van bin nen uit. Het laatste jaar had ik het wel moeilijk met componeren. De motivatie kwam maar niet. De laat ste tijd zit ik weer in een flow. Wel is het moeilijk om mezelf tevreden te krijgen. Het moet mijzelf raken, anders kan ik niets met een lied. En het idee mezelf te herhalen, is er nog niet Er zit nog steeds ont wikkeling in. Bovendien hebben mijn liedjes bestaansrecht. Dat merk ik nog aan reacties van het publiek. Daarbij komt dat ik nog niet iedereen bereikt heb die ik denkt te kunnen bereiken. Er is dus nog voldoende uitdaging." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - „Word ik de Halbe Zijlstra van Zeeland?", vroeg gede puteerde Ben de Reu (PvdA, cul tuur) zich gisteren in de Staten commissie welzijn bezorgd af Hij liet blijken dat hij niet zo radicaal op cultuur hoopt te snoeien als de VVD-staatssecretaris doet, maar onder de bezuinigingsdruk moe ten ook in Zeeland pijnlijke beslis singen worden genomen als het gaat om cultuursubsidies. De commissie besprak de uitgangs punten voor de nieuwe cultuurno ta, waarin de meerjarige subsidies voor de periode 2013-2016 worden vastgelegd. Op dit moment is al leen helder dat er fors minder geld beschikbaar zal zijn. Het provincie bestuur wil daarom scherpe keu- 4 zes maken. Het is niet vol te hou den dat elke regio over een com pleet aanbod beschikt. Concreet is het allemaal nog niet. Het streven is de betrokken organi saties nog vóór de zomer van 2012 uitsluitsel te geven. Het is al wel duidelijk dat de provincie de groot ste festivals wil blijven steunen en dat zij aanstuurt op fusies op het gebied van onder meer beeldende kunst en klassieke muziek. Op een vraag van CDA'er Frans Ba- bijn zei De Reu dat er geen geld is voor eventuele 'frictiekosten', voor bijvoorbeeld afvloeiingsregelingen. „Dat betekent dat als we afscheid nemen van bepaalde activiteiten, de kosten ervan uit het cultuur budget zelf moeten komen. Over scherpe keuzes gesproken!" De uitgangspunten voor de nieu we cultuurnota sluiten in grote lij nen aan bij het eerdere advies van de Raad voor de Cultuur Zeeland. De reacties op die notitie.zijn wel iswaar beperkt maar overwegend positief geweest, aldus voorzitter Ton Brandenbarg. Wel betreurt hij het dat de raad de indruk heeft ge wekt dat orkesten niet belangrijk zouden zijn voor Zeeland. „Inte gendeel. Het Zeeuws Orkest en ka merorkest TY zijn ons dierbaar." Ad Vanderveen: „Mijn liedjes hebben bestaansrecht." foto Ger Adrichem m&ssf^ssma&am OP PAD ZATERDAG 19 NOVEMBER Burgh-Haamstede Lezing over Santiago de Compostella door Leo Braber. Burghse Schoole, 13.30 uur Domburg Goud van Oud Party. Strandpaviljoen 7 golven, 20.00-2.00 uur Krabbendijke Vogelshow. De Meiboom, 10.00-19.00 uur. Middelburg Rommelmarkt Jeu de Boulesclub. Koudekerkseweg 139-141, 9.30-15 uur Filosofisch Café Middelburg. Revolution 100.000 etc. Gallery, 15 uur Oosterland Herfstmarkt Hervormde gemeente. Jodocuskerk, 10.00-14.00 uur Zeeuwse Avond. Dorpshuis Oosterhof, 17.00 uur. Renesse Boekenmarkt. Jacobuskerk, 10.00-14.00 uur Vlissingen 90's Night. Arsenaaltheater, 22.00 uur Fancy Fair Stichting Allijn. President Rooseveltlaan 744,10-14 uur Westenschouwen Viskampioenschap S-Duiveland. Strand bij Westenschouwen, 11.30 uur ZONDAG 20 NOVEMBER Burgh-Haamstede Taizéviering m.m.v. Taizékoor. Gereformeerde kerk, 19.30 uur Ellewoutsdijk Oecum. bijeenkomst in streektaal. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Grijpskerke Poëzie en harpmuziek. Galerie De Osseberg, 15.00 uur Vlissingen Debat toekomst De Piek. De Piek, 16.00 uur PODIUM ZATERDAG 19 NOVEMBER Dreischor Concert Crescendo muz.ver. Heikant Dorpshuis, 19.30 uur. Ellemeet Toneelvereniging speelt klucht. Dorpshuis 20.00 uur. Goes Sint Nicolaas Leeft!, muziektheater voorstelling van Hollands Diep. Grote Kerk, 19.30 uur DJ's Cherry Cocaine/You Tell 'em Son! Plan B, 20.00 uur Kapelle Kunstvrienden presenteert komedie. De Vroone, 20.00 uur Kamperland Concert Rapalje met 'Celtic kNights II'. Zeelandnetstudio's, 20.00 uur Middelburg 'Hotel Lijkzigt' door Koor A58. Stadsschouwburg, 20.00 uur Loeki Knol en Henny Langeveld. 't Spiegeltheater, 20.00 uur Minitheater speelt 'De Freules'. Minitheater, 20.30 uur Jiggy Djé, Kraantje Pappie en Tastic. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Oostburg Piet Brakman. Ledeltheater, 20.15 uur Optreden The Jives. The Lane, 21.00 uur Oost-Souburg STEC met 'Maar wie is dan de vader?' De Zwaan, 20.00 uur The Blue Jans Big band treedt op. Historische Kerk, 20.00 uur Renesse Cabaretier Berry Lussenburg. Theater aan Zee, 20.00 uur Serooskerke (W) Theater Zeelandia brengt 'Het Land'. De Zandput, 20.00 uur. Terneuzen Montezuma's Revenge strikes back. Scheldetheater, 20.00 uur. Tholen Festival Women in Rock. Meulvliet, 17.00 uur Shaare Zedek Koor en Jeugdselectie- koor zingen drieluik Alfa ScOmega. Grote Kerk, 19.30 uur. Vlissingen Concert Deviation en Monomania. De Piek, 19.30 uur Wissenkerke Optreden rockband Van Klij. Hotel De Kroon, 21.00 uur IJzendijke Concert met aansluitend toneel. Jeugdgebouw, 19.30 uur Zaamslag Concert Red Green Jazzband. Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee Najaarsconcert Stouten Musiceert. Nieuwe Kerk, 20.00 uur Heavy rock Autumn en Starlit Nights. Brogum, 21.30 uur ZONDAG 20 NOVEMBER Goes Tape-It staat op het podium. La Strada (Eric's Bar), 17.00 uur Middelburg Het Middelburgs Minitheater speelt 'De Freules'. Uitverkocht. -m, Minitheater, 14.30 uur Jubileumconcert Zeeuwse Muzikanten. Stadsschouwburg, 20.00 uur Renesse Jamsessie. Muziekcafé De Stulp 16.00 uur Sint Anna ter Muiden Kunstkring Sint-Anna ter Muiden voert het herfstproject 'Voorbij de Horizon' uit. NH Kerk, 15.00 uur Terneuzen Toonbeeld brengt lichte muziek. Porgy en Bess, 14.00 uur Veere Bachcantatedienst. Kleine Kerk, 16.30 uur Vlissingen Concert door studenten van het Con servatorium Cent op cello en accordeon. Atrium Ter Reede, 11.00 uur De Zeeuwse Komedie speelt 'Les liai sons dangereuses'. Theater Vestzak99, 15.00 uur Concert Bandover. Panta Rhei, 17.00 uur Wemeldinge Concert fanfares OKK en Sint Cecilia. Dorpshuis De Wemel, 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19