Totaalbouw Zeeland brengt bouwers samen bog 35 Het gaat slecht in de bouw, dus moet je iets verzinnen. De economische crisis trekt een zware wissel op de bouwsector, ook in Zeeland. Maar de manier waarop bedrijven en onderne mers met die crisis omgaan, kan anders, vindt Ronald van der Hart van Totaalbouw Zeeland. "Wat gaan aannemers in een slechte markt doen? Ze gaan concurreren op prijs. Soms zo sterk dat ze niets of nau welijks aan een klus verdienen. Dat is een slechte ontwikkeling. Want zie in tijden van hoogconjunctuur de prijzen maar weer op niveau te krijgen." Van der Hart bedacht het concept Totaalbouw Zeeland. Daarin brengt hij Zeeuwse partijen met verschillende disciplines in de bouw samen om gezamenlijk projecten te doen. door Dennis Rijsbergen GOES - Als marketing- en communi- catieman rolde Van der Hart ooit het bouwwereldje in. Jarenlang beklede hij diverse functies in de bouwsector. "Ik werkte in de afbouw. Bouwkun dig mochten we niets ondernemen, want dan zouden we concurreren met onze klanten. Maar ik zag wel dat er een markt was voor totaal bouw. De bouwwereld heeft echter verticale samenwerkingsverbanden. Dus de hoofdaannemer bepaalt wat er gebeurt voor welke prijs en schakelt vervolgens onderaannemers in. Ik vind echter dat je pas echt samen werkt als je voor een horizontale Ronald van der Hart: 'Samen bepalen wat je doet.' Vloeiend Het concept Totaalbouw Zeeland werkt veel efficiënter, stelt Van der Hart. "De overloop van de ene fase van de bouw naar de andere verloopt heel vloeiend. Voordat we gaan bou wen weet ik bijvoorbeeld al welke stopcontacten waar komen en even tueel waar een bureau met computer komt te staan. Zo kunnen we alles op Niet concurreren, maar samenwerken is de oplossing. drachtgevers zijn volgens hem tevre den omdat ze geen kopzorgen heb ben en niet tegen verrassingen tijdens de bouw aanlopen. Bouwmanagement "Het concept is per definitie niet goedkoper, maar de opdrachtgever krijgt er wel een stuk bouwmanage ment bij. Daarmee biedt Totaalbouw Zeeland een stukje toegevoegde waar- - de en zijn we dus niet op prijs aan het concurreren." De bouwsector in Zee land keek aanvankelijk de kat wat uit de boom. "Men is in Zeeland toch wat angstig om nauw samen te wer- ken." Maar intussen heeft Van der Hart al heel wat bouwpartners laten samenwerken. Met succes. "Ze vin den het fijn dat ze inspraak hebben en raken extra gemotiveerd. En als ze iets met. plezier kunnen doen, is de kwaliteit ook veel beter. Dat is samen met het ontzorgen dan ook de meer waarde en volgens mij dé manier om je als bedrijf te onderscheiden in deze moeilijke markt." structuur kiest. Een concept waarbij je alle partijen die bij de bouw van een project betrokken zijn, evenveel inbreng geeft in het proces. Dus sa men bepalen wat we doen." Van der Hart achtte de tijd rijp voor een cultuurverandering in de bouw sector. Hij zette het concept Totaal bouw Zeeland in de markt. Het is een concept waarbij verschillende be drijven voor het gehele proces van een bouw- of renovatieproject de han den ineenslaan. "Ik heb dus niet een aannemersbedrijf, nee, ik maak steeds gebruik van bestaande bedrijven." Van der Hart gaat naar de klant en neemt al het werk op. Dan stelt hij uit zijn netwerk van Zeeuwse bedrij ven de groep samen die dat bepaalde project gaat bouwen. En zoals de naam Totaalbouw Zeeland al zegt: het gaat om het totale plaatje."Dus van het tekenwerk en het regelen van de vergunningen em de bouw, het stucwerk en de verlichting tot het leg gen van vloeren en tapijt en even tueel zelfs de woning- of kantoorin richting", legt Van der Hart uit. Voor het werk ook maar begint, gaan de bouwpartners eerst om de tafel. Of het nu om nieuwbouw, verbouw of renovatie gaat. "Samen bespreken we hoe we het project gaan aanpakken, wat er allemaal nodig is en wat de ide ale routing is. Dat is totaal anders dan wanneer de hoofdaannemer alles al be paald heeft en je dan als bijvoorbeeld elektricien nog zoiets hebt van: 'Ja maar, hebben jullie daar wel aan ge dacht?' Dan is de planning al ge maakt." elkaar afstemmen en lopen we tijdens de bouw veel minder tegen verrassin gen op." Door op die manier te werken, heeft Totaalbouw Zeeland veel minder zo genaamde faalkosten. "Die worden normaal gesproken bij elk bouwpro ject standaard in de prijs meegere kend", stelt Van der Hart. "En dan hebben we het over zo'n tien tot vijf tien procent van de totaalprijs. Dat moet toch niet nodig zijn? Zijn de aannemers en loodgieters dan zo slecht in Nederland? Nee. Het ligt vooral aan één ding als zaken tijdens de bouw niet goed gaan: miscommu nicatie." Bij Totaalbouw Zeeland speelt com municatie dan ook een belangrijke rol. Niet alleen tussen de bouwpart ners onderling, ook met de opdracht gever. Voor de klant ben ik dan ook het enige aanspreekpunt. Dat werkt voor hem heel prettig. Ik ontzorg de opdrachtgever." Het concept heeft intussen zijn nut bewezen, zegt Van der Hart. Op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 163