Nieuw elan voor winkelcentrum Terneuzen binnenstad 31 Terneuzen start aanvang 2012 als eerste stad in de provincie Zeeland met een On dernemersfonds. Na aanvankelij ke mislukking vorig jaar, zette een ruime meerderheid van de ondernemers in de binnenstad de ze maand wel het licht op groen. Het Ondernemersfonds Bizzy moet Terneuzen op de kaart zet ten als bovenregionaal koop- en uitgaanscentrum. door Peter Oggel liet bestuur van het Ondernemersfonds Bizzy Terneuzen. Van links naar rechts: Nicole Riemens, Marco de Feijter, Mien Wijffels en Paul Saman TERNEUZEN - Nog wat beduusd zitten de bestuursleden van de onder nemersvereniging City op de Markt aan tafel in café Du Commerce op de Markt. Het is de spreekwoordelijke stilte na de storm, in dit geval vertaald naar de uitslag van de stemming over de inrichting van het Terneuzense winkelhart als BIZ, afkorting voor be- drijven-investeringszone. Dat woord, het moet even vermeld, gebruiken de neringdoenden niet graag. Bij voor keur spreken ze over Ondernemers fonds. Duidelijker, overzichtelijker en vooral ook: zakelijker. Want uiteindelijk gaat het daar om. Om de toekomst van Terneuzen als aantrekkelijk winkelcentrum. Het be stuur van City -de winkeliersvereni ging houdt in het nieuwe jaar op te bestaan om plaats te maken voor het Ondernemersfonds Bizzy Terneuzen- schroomt niet om de lat hoog te leg gen. Het Biznessplan 2012-2015 ver woordt het uiteindelijke doel zo: Ter neuzen, klantvriendelijkste winkel stad. Goed toeven Dat betekent een winkelhart waar het voor iedereen goed toeven is. Waar ondernemers collectief investeren in een schoon, veilig en attractief winkel centrum met aansprekende evenemen ten. Waar de consument graag komt, met plezier terugkeert en steeds lan ger blijft. En voor het realiseren van die doelen, zo luidde de boodschap in de aanloop naar de stemming, vormt het Ondernemersfonds een noodzake lijke basis. Opluchting. Dat was zowat het eerste woord uit de mond van City-voorzit ter Wim Rouw, nadat notaris Jan Poppe de stemmen had geteld. Niet eens met de hakken over de sloot, want: 78 procent voor, maar liefst tien procent meer dan wettelijk is ver eist. Met dat resultaat -in geld ver taald legt elke ondernemers vanaf 2012 jaarlijks 400 euro in, opgeteld de somma van 74.000 per jaar- kan het winkelcentrum opnieuw in de verf worden gezet. En dat is dringend nodig ook, zo was de 186 ondernemers in het zogeheten kemwinkelgebied voortdurend voor gehouden. 'Komt het fonds er niet, dan is het over en uit en kunnen we, zeker op promotioneel gebied, niets meer voor de binnenstad van Terneu zen doen', had Wim Rouw meer maals gewaarschuwd. Want: aan de huidige winkeliersvereniging City be taalden nog slechts enkele tientallen ondernemers een jaarlijkse (vrijwilli ge) bijdrage. De nood, schetst be stuurslid Nicole Riemens, was zo hoog gestegen, dat er nauwelijks nog geld in kas was voor de aanschaf van kerstbomen en de huur van feestver lichting. 'Er was geen enkele struc tuur meer', vat Riemens samen. Unieke ligging Dat, terwijl Terneuzen met de ambiti euze structuurvisie binnenstad juist aanstalten maakt om het imago van het centrum een fikse duw in de rug te geven, vanzelfsprekend met behulp van de unieke ligging aan de Wester- schelde. De boodschap uit het struc tuurplan laat aan duidelijkheid niets te wensen over: Terneuzen moet zich profileren als bovenregionaal koop- en uitgaanscentrum, als een bruisende mix van werken, wonen, recreëeren, funshoppen, uitgaan en cultuurproe- ven. Kortom: als een vitale stad voor bewoners, ondernemers én bezoe kers, waar ondernemers zorgen voor voortdurende vernieuwing. Temeuzenaren zijn dan wel trots op hun stad, maar ze vinden ook dat het centrum veel aantrekkelijker kan. En vooral: veel gezelliger. Niet alleen de gemeente, maar met name de onder nemers hebben daartoe de sleutel in handen. Het bestuur van City besefte dat al in 2010. Maar een eerste po ging om gebruik te maken van de ex perimentele wet Bedrijven Investe ringzone, ingevoerd in 2009, sneuvel de op de valreep. Niettemin bleef het City-bestuur onverminderd over tuigd van de noodzaak om de onder nemers als collectief te organiseren in een fonds. De initiatiefnemers hebben geleerd van de fouten van 2010. En ze heb ben ook geleerd van Bergen op Zoom, de eerste stad in Brabant met een Ondernemersfonds. Ook in Ber gen waren twee stemmingen nodig om de ondernemers te overtuigen. Dus is er in Terneuzen twee maan den lang een uitgekiende voorlich tingscampagne gevoerd. Nu het On dernemersfonds kan starten, beseft het bestuur terdege dat beloftes moe ten waargemaakt. De basis ligt er in de vorm van het Biznessplan 2012-2015. Veilig Wim Rouw doet een stapje terug, maar blijft beschikbaar als adviseur. Nicole Riemens (beoogd voorzitter), Marco de Feijter, Paul Saman, Mien Wijffels en Rein van Glansbeek lo pen inmiddels warm om Bizzy vorm te geven. Meer dan dat: om Terneu zen als koop- en uitgaanscentrum vorm te geven. Het keurmerk veilig ondernemen moet er komen, het ima go van de stad (van de Vliegende Hol lander) moet opgepoetst, het water biedt kansen, meer evenementen or ganiseren, verbetering van het het on dernemersklimaat, langslepende pro jecten zoals kop Noordstraat en Nieuwstraat eindelijk in beweging brengen komen, actief inspelen op Belgische feestdagen... "Dit is onze kans", concludeert Marco de Feijter, en hij wijst op recente initiatieven van jonge ondernemers in de binnen stad. "Onze eigen kracht vormt de ba sis. Maar een aantal sterke factoren van Terneuzen worden niet uitgenut. Met het Ondernemersfonds kunnen we die nu wel realiseren, want we we ten nu precies waar we staan." Het zou mooi zijn als vanuit de onder nemers in Nieuwstraat (horeca) en Markt (voornamelijk horeca) nog twee bestuursleden zouden aanschui ven. Daar is nog even tijd voor. In ja nuari organiseert Bizzy voor alle on dernemers een eerste bijeenkomst. Ni cole Riemens beseft: "Dan moeten we met een een goed verhaal komen. Met duidelijke afwegingen, concrete plannen. Daar moeten we goed over nadenken." Centrum Management (CM) Terneu zen, koepel van vier ondememings- vereniging in het winkelcentrum, ver wacht een constructieve samenwer king. "Voor het centrum van Terneu zen biedt het Ondernemersfonds nieu we en ongekende mogelijkheden. Wij beschouwen Bizzy als een zeer positieve ontwikkeling. Ik proef en thousiasme. En dat heeft Terneuzen nodig." Onder leiding van notaris Poppe worden de stemmen geteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 159