Weststrate blijft investeren Duurzame machine voor stomerij de Zon bedrijven 27 De 77-jarige firma Weststra te uit Middelburg blijft on danks de grillige economische omstandigheden investeren. Re centelijk is er nieuwe (extra) kan toorruimte en een nieuwe showroom van 500 vierkante me ter voor kantoorinrichting en kan toormachines gerealiseerd; speci fiek gericht op de volledige werk plek, van idee, ontwerp, kleurad vies tot totaaloplossing. Boven dien is de magazijncapaciteit toe genomen met 10.000 kubieke me ter waardoor de totale capaciteit nu gegroeid is naar 50.000 kubie ke meter, goed voor 7.500 pallet plaatsen. door Henk van de Voorde MIDDELBURG - Weststrate draagt duurzaamheid hoog in het vaandel. Dat uit zich bijvoorbeeld op het ge bied van totaaloplossingen voor sani taire ruimtes: van de levering van 'cradle to cradle' gecertificeerde papie ren handdoekjes en toiletpapier tot de montage van de allernieuwste van re cycled kunststof geproduceerde dis pensers. ,,Met totaalconcepten ontzorgen we de clientèle. Zeker onder de huidige economische omstandigheden komt het aan op slim en efficiënt onderne men. Door het uitgebreide assorti ment worden de bedrijfsrisico's even redig gespreid. Voor elke discipline hebben we specialisten in huis", zegt Krijno Davidse en Rob Jeras, de fir manten van Weststrate. Het is een bedrijf met een rijke histo rie dat is uitgegroeid tot een begrip in de wereld van verpakkingen, kantoor artikelen en facilitaire producten. Grondlegger is Jan Andries Weststrate die zijn eenmansbedrijfje in maart 1934 inschr'eef bij de Kamer van Koophandel. Piet, Jan en Bram West strate treden in de voetsporen van hun vader en realiseren een bloeiend bedrijf met een regionale functie. In 2006 neemt algemeen directeur Piet Weststrate als laatste van de familie af scheid van het bedrijf. De firma West strate heeft zich inmiddels ontwik keld van regionale leverancier in ver pakkingsmaterialen voor de detailhan del tot totaalleverancier in kantoorbe nodigdheden en verpakkingsmateria len voor elke branche. Het team van Weststrate bestaat ondertussen uit een totaal van 28 medewerkers. Het werk terrein is uitgebreid tot ver buiten de Zeeuwse provinciegrenzen. Inmiddels heeft Weststrate al veel ver schillende ruimtes, variërend van 1 tot 300 werkplekken, voor uiteenlo pende organisaties ingericht. Naast to taalprojecten op het gebied van kan toorinrichting, in combinatie met bin nenhuisarchitecten en stoffeerders, draagt Weststrate ook zorg voor to taalontwikkeling van audiovisuele ruimtes met multifunctionele syste men, data projectie, en dergelijke. De horizon is verruimd tot heel Neder land en Vlaanderen. Zo levert West strate in heel Nederland bijvoorbeeld draagtasseri ten behoeve van diverse opdrachtgevers (zoals Transavia en Wolters Noordhof). Weststrate groei de al een aantal keren eerder uit haar eigen verpakking. In 2007 bijvoor beeld is een aardig stuk bijgebouwd aan het magazijn waardoor het aantal palletplaatsen meer dan verdubbelde, tot een totaal van 5.000. In datzelfde jaar startte de Middelburgse onderne ming ook actief met het opzetten van wereldwijde import, onder andere vanuit het Verre Oosten, het Mid den-Oosten en Zuid-Europa. Twaalf jaar geleden was Weststrate als een van de eerste handelsbedrijven in de regio online te vinden. HULST - De Zon textielreiniging uit Hulst blijft een pioniersrol vervullen op het gebied van Maatschappelijk Verantwoord On dernemen (MVO). De ruim een halve eeuw jonge onderneming, van oudsher bekend als Stomerij de Zon, heeft onlangs een geavanceerde duurzame machine aangeschaft die reinigt op basis van het nieuwe mi lieuvriendelijke oplosmiddel Solvon K4 in plaats van perchloorethyl- een (per). Bovendien wordt door deze innovatieve methode ook de kwaliteit geoptimaliseerd. Laurens Diehl, directeur-eigenaar van stomerij 'de Zon'. door Henk van de Voorde HULST - De stomerij, waar vijftien mensen werkzaam zijn, heeft de be schikking over de laatste technieken met betrekking tot wasprocessenen afwerkapparatuur. De nieuWe machi-'' ne is ontwikkeld door Duitse zeepfa brikanten en geproduceerd in Italië. Ze is in het vooijaar op de markt ge komen en sinds begin augustus opera tioneel bij de stomerij uit Hulst. Van de ongeveer 400 stomerijen in Neder land is er inmiddels een handvol dat de innovatieve methode hanteert. In Zeeland is 'de Zon' de enige. „De nieuwe milieuvriendelijke machine le vert geen gevaar op voor mens en maatschappij en alle stoffen zijn biolo gisch afbreekbaar. Het nieuwe oplos middel heeft dezelfde ontvettende ei genschappen als 'per' maar met, veel minder nadelen. Het is minder milieu belastend en de kleuren blijven mooier. 'Per' heeft als nadeel dat in water oplosbare vlekken er moeilijker uitgaan. Het nieuwe productiemiddel dekt veel beter de lading. Alternatie ven waren tot dusverre steeds teleur stellend, maar nu is er een meer dan volwaardige vervanger", zegt direc teur-eigenaar Laurens Diehl (40) van de Zon Textielreiniging. Het nieuwe productiemiddel optimaliseert het chemisch reinigen (stomen) van on der andere tafellinnen, gordijnen, dek bedden, colberts en delicate krimpge- voelige bovenkleding zoals zijden ja ponnen en lamswollen truien. Eigenlijk dekt de term 'drycleaning' (in het Vlaams droogkuisen) beter de lading dan het woord''stomen'. Het textiel wordt gereinigd in oplosmid del en komt vervolgens droog uit de machine. Alleen bij de afwerking wordt stoom gebruikt. De aard van bepaald textiel brengt met zich mee dat het gewassen dient te worden in plaats van 'gestoomd' zo als jasschorten van fysiotherapie^- of tandartspraktijken, apotheken en labo ratoria. „Veel stomerijen hebben het moeilijk omdat steeds meer bovenkle ding wasbaar is. Daarbij speelt ook het veranderende kleedgedrag een rol. Vroeger ging vrijwel iedereen in een net pak naar kantoor, terwijl dat tegenwoordig alleen nog geldt voor bepaalde branches zoals de bancaire sector. Wij hebben het voordeel dat we zowel stomen als wassen en dat we in verschillende branches actief zijn waardoor er sprake is van risicos preiding. Primaire doelstelling is con solideren, maar tegelijkertijd willen wé met name doorgroeien op het ge bied van bedrijfskleding. We beschik ken over verschillende technieken om de diversiteit aan bedrijfskleding te reinigen. Een overall van een auto monteur dient in de regel chemisch gereinigd te worden, maar die van een grondwerker moet gewassen wor den. Voor buitenstaanders lijken alle wasserijen en stomerijen hetzelfde, maar wij weten dat we echt het ver schil kunnen maken", legt Laurens Diehl uit. Op het gebied van horeca maakt zijn bedrijf de snelste groei door, met na me dankzij tafellinnen van restau rants. Voor een aantal hotels verzorgt 'de Zon' zowel het reinigen van ta fel-, bed- als badlinnen. Horecabedrij ven schakelen de stomerij tevens in voor de kleding van personeel en ho telgasten, maar ook verpleeg- en ver zorgingstehuizen besteden de was uit. De Hulster stomerij reinigt de boven kleding van de bewoners (pantalons, overhemden, japonnen, rokken) in nauwe samenwerking met haar be langrijkste opdrachtgever Cleanlease Fortex. Beide bedrijven zijn op een steenworp afstand van elkaar geves tigd op bedrijventerrein Hogeweg. De spullen die niet geschikt zijn om te wassen, gaan voor 'behandeling' naar de stomerij. Voor detaillisten is de stomerijservice een extra dienstver lening naar de klanten toe. Stomerij 'de Zon' heeft een dertigtal depots in Zeeuws-Vlaanderen. De afnamepun- ten lopen uiteen van kledingzaken tot supermarkten. STOS0 2160ST Krijno Davidse (links) en Rob Jeras, de firmanten van Weststrate. Foto: Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 155