Smokkelhoek nog steeds in trek bedrijventerrein #E!f3 19 Meijling ^TSarneel Biezelingsestraat 9, Kapelle kapelle@meijling-sarneel.nl Warande 9, Heinkenszand heinkenszand@meijling-sarneel.nl Volledige dienstverlening Agrarisch specialist Schepen Digitale kluis 24/7 online offerte 24/7 online dossier inzage www.meijling-sarneel.nl Het Kapelse bedrijventerrein de Smokkelhoek is on danks de economische crisis nog steeds flink in trek. Volgens wet houder Jon Herselman, die econo mische zaken in zijn portefeuille heeft, is de belangstelling bijna net zo groot als voor de crisis. Wel is het aantal aankopen van grond volgens hem gedaald om dat banken de hand op de knip houden. "Qua aandacht hebben we niet veel te klagen, maar het resultaat, dus de verkoop van grond, is wel een stuk minder." door Dennis Rijsbergen Bedrijvigheid op de Smokkelhoek. Foto: Denvon Media KAPELLE - Bedrijventerrein de Smokkelhoek ligt aap de rand van Ka- pelle-Biezelinge, direct aan de afslag van de A58. Qp het terrein zijn een aantal grote bedrijven gevestigd, zoals Coroos Conserven, Sligro, Hapro, Kole Transport, Van Marcke Foods, Beenhakker Revalidatietechnieken en Hoondert Staalbouw. Vooral be drijven in de food-sector en logistie ke dienstverleners bepalen het karak ter van de Smokkelhoek. Het bedrij venterrein is in 2004 en 2005 ingrij pend opgeknapt. Bovendien werd be sloten het terrein in oostelijke rich ting uit te breiden, omdat de Smok kelhoek zo goed als vol was. Momen teel is er nog zo'n veertien hectare be schikbaar voor nieuwe bedrijven. Coroos Nog lang voor de Smokkelhoek be stond, vestigde het familiebedrijf Cor oos Conserven, opgericht door Cor Oostrom, er zich al in 1960. "Mijn va der kwam met zijn bedrijf naar Zee land om dicht bij de grondstoffen te zitten", vertelt directeur George Oostrom. "In Zeeland bestond toen een grootschalige teelt van sapfruit als aardbeien en frambozen. Kapelle was toen een ideale locatie voor Coroos." In de jaren negentig toen de plannen voor de aanleg van de Smokkelhoek ontstonden, was Coroos er als de kip pen bij om grond aan te-kopen voor uitbreiding. Intussen werken er twee honderd man bij de enorme fabriek in Kapelle en is Coroos Conserven in haar sector uitgegroeid toen één van de grootste producenten van Europa. De blikken en potten met fruit en groenten gaan naar landen als Duits land, Frankrijk, België, Engeland, Spanje, Italië en Scandinavië. Het be drijf heeft een jaarlijkse omzet van zo'n 150 miljoen euro. Een halve eeuw na de bouw van de fa briek is de noodzaak om in Kapelle - De fabriek van Coroos Conserven stond er al jaren toen bedrijventerrein de Smokkelhoek werd aangelegd. Foto: Denvon Media of Zeeland - te zitten wel helemaal verdwenen, stelt Oostrom. "De situa tie wat betreft sapfruitteelt is totaal veranderd. Door hoge arbeidskosten en concurrentie van de zuidelijke lan den is de teelt van sapfruit in Zeeland zo goed als verdwenen. Ook de veilin gen zijn weg." In de Kapelse fabriek worden vandaag de dag appelmoes ge maakt en blik- en potconserven als do perwten, worteltjes, haricots verts, ro de kool, bietjes en een groot assorti ment aan peulvruchten. Natuurlijk, de fruitteelt van Kapelle speelt nog een rol in de vorm van aanlevering van appels voor de appelmoes. "Maar",zo zegt Oostrom, "dat is maar een half procent van onze totale productie. 98 procent van onze grond stoffen halen we van buiten Zeeland, uit de Flevopolder, de kop van Frank rijk, en Duitsland. Voor ons heeft Ka pelle dan ook niet echt een centrale ligging meer." Toch is Coroos zo diep geworteld in de Zeeuwse bodem, dat Oostrom niet aan een vertrek denkt. Coroos heeft al een tweede vestiging in het centraler gelegen Geldermalsen. "Bo vendien hebben we in Kapelle een complex staan van twintig hectare. Dat verhuis je niet zomaar even. We zijn hier nu eenmaal ontstaan. Zo is het ook met Schiphol. Er is niemand "We zitten hier direct aan de snelweg en er is hier veel minder fileleed dan in de Randstad. Toen we in 1982 be gonnen, hebben we meerdere locaties onderzocht, maar Kapelle is ook erg geschikt voor onze medewerkers die met de trein willen komen." Hapro International is een honderd procent dochter van de VDL Groep. Dat bedrijf heeft tachtig vestigingen, verspreid over zestien landen en ruim 7.100 medewerkers. Hapro haalde in 2010 een omzet van 25 miljoen euro en is in dertig jaar tijd uitgegroeid tot één van de bekendste fabrikanten van dakkoffers. Van de Linde denkt dat de aanwezigheid van grote bedrijven als Hapro en Coroos een positief ef fect heeft op de Smokkelhoek. "Niet alleen trekken grote bedrijven toeleve ranciers aan, ondernemers of bedrij ven die zich op een bedrijventerrein willen vestigen, willen toch graag op een plek zitten met een professionele uitstraling. Ik denk dat mooie bedrij ven als de onze zorgen voor een goed imago." Over dat imago maakt wethouder Herselman zich inderdaad geen zor gen, gezien de animo voor de Smok kelhoek. Zo is de gemeente momen teel met twee partijen in gesprek. "Nee, gebrek aan belangstelling is het probleem niet. De crisis laat zich voor al merken omdat banken terughou dend zijn in het geven van kredieten aan ondernemers en bedrijven", zegt Herselman. "Voorheen leidde belang stelling heel vaak tot aankoop. Van daag de dag is het een ander verhaal." die het in z'n hoofd haalt Schiphol te verhuizen." Groot voordeel van vesti ging op de Smokkelhoek is volgens Oostrom wel het meestentijds ontbre ken van files. "Mensen die van buiten de provincie naar ons bedrijf komen, zijn verrast over de goede bereikbaar heid en het feit dat ze niet in de file hebben gestaan. De locatie direct aan de A58 is ideaal." Hapro Ook Hapro, producent van zonneban ken en dakkoffers, is een Europees opererend bedrijf en op de Smokkel hoek gevestigd. Net als voor Coroos zijn ook Frankrijk en Duitsland be langrijke landen voor Hapro. Direc teur Dick van de Linde vindt dat Ka pelle logistiek juist wel prima ligt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 147