H 'Waar het uiteindelijk om gaat, is dat politici inhóudelijk representatief zijn voor de kiezers en hun ideeën zaterdag 19 november 2011 Samenstelling Tweede Kamer Geslacht 89 mannen en 61 vrouwen Opleiding 90 procent hbo of universitair. Het kleine aantal lager opgeleiden beperkt zich niet tot één of twee partijen. Leden per provincie (geregistreerde woonplaats) Drenthe 3 Flevoland 5 Friesland 6 Gelderland 6 Groningen 5 Limburg 10 Noord-Brabant 11 Noord-Holland 33 Overijssel 9 Utrecht 14 Zeeland 2 Zuid-Holland: 46 Jongste en oudste lid Farshad Bashir, 23 jaar, SP en Jan de Wit, 66 jaar, SP. Geboorteland Vijftien Kamerleden zijn niet in Ne derland geboren. Zij zitten in alle partijen behalve de PvdD en de SGP en zijn geboren in Luxemburg, Duitsland, Turkije, Suriname, Cura sao, Marokko, Afghanistan, Tanza nia, Groot-Brittannië en de Verenig de Staten. André Krouwel, politicoloog wMtKasmGgsMsmm&mmmBmsssmm&mmmsMimasm&BememimmmmammmiMmmimmajamm i nwwi i> UIMMI I foto's ANP bewerking CRW Ahmed Marcouch is wat hij zelf noemt een 'ech te stapelaar'. De gebo ren Marokkaan ging pas op zijn tiende voor het eerst naar school, verrichtte schoon maakwerk, deed het vmbo (toen nog ito), de lts en maakte de mts niet af, ging de verpleging in, werk te tien jaar bij de politie en vond in de avonduren de tijd en motiva tie om zijn hbo-opleiding leraar maatschappijleer te voltooien. Mar couch behoort uiteindelijk dus toch nog tot de Kamerleden met een hogere opleiding, maar dat is volgens het PvdA-Kamerlid hele maal niet zo belangrijk. „Een oplei ding impliceert kennis. Die is al tijd nuttig. Maar de vraag is of een diploma in de politiek voldoende is? Nee dus. Academici kunnen heel goed zijn in hun vak, maar in de politiek gaat het toch vooral over mensen. Je moet in staat zijn hen te raken en ze eventueel een bepaalde richting op te duwen waarvan jij denkt dat die de juiste is. Een goed inlevingsvermogen is belangrijk. Je moet een opleiding hebben genoten in het léven en weten wat er speelt. En dat doe je niet door af en toe werkbezoeken af te leggen. Want bij zo'n bezoek word je officieel ontvangen en toch een beetje gestuurd. Doe bij voorbeeld wat collega Diederik Samsom heeft gedaan. Loop een jaar mee als straatcoach in Amster dam. Vooral mijn politiewerk was leerzaam. Ik kwam bij mensen van allerlei pluimage achter de voordeur. Je kunt wel boeken le zen over onderwerpen, maar die zijn vaak op de dag zelf al geda teerd." Marcouch vindt dat bij het samenstellen van een fractie een partij niet te veel op diploma's moet letten, maar des te meer op levenservaring en diversiteit. „Dan genereer je een plus. 'Ook als er bijvoorbeeld meer allochtonen in de Kamer komen. Ik merk dat er mensen zijn die zich door mijn afkomst met mij kunnen identifi ceren. Er zijn Marokkaanse jon gens en meisjes die denken: 'Mar couch zit in de Kamer, dat wil ik ook'. En als er in de Kamer een kwestie speelt die Marokkanen be treft, vragen collega's regelmatig wat ik ervan vind." et hoogste diploma dat D66-Kamerlid Magda Berndsen heeft, is dat van de mulo. „Dat is niet zoals veel mensen denken een soort vmbo, maar het is vergelijk baar met de havo." Toch onder vindt de politica daar naar eigen zeggen geen nadeel van. „Integen deel. Mijn werkervaring is van gro te toegevoegde waarde." Berndsen komt uit een middenstandsgezin. Studeren was geen gemeengoed in die tijd. Na de mulo ging Bernd sen nog wel een jaar naar de 'vor mingsklas'. Ze was zestien en kreeg vakken als koken, naaien en opvoedkunde. „Het was een voor bereiding op het huwelijk. Het was een enig jaar." Daarna ging ze werken en behaalde ze een diplo ma voor medisch secretaresse. Ze werkte zich op tot hoofd directie secretariaat. Op haar 35ste werd ze gemeenteraadslid. Vijf jaar later was Berndsen burgemeester van Obdam. Later werd ze burgemees ter van Beverwijk en daarna korps chefbij de politie. „Ik heb veel or ganisaties van binnen gezien. Die bagage komt nu goed van pas." Op leiding zegt niks over intelligentie, vindt Berndsen. „Ja, als je een we tenschappelijke opleiding hebt, weet je meer van analyse. Je kunt teksten goed interpreteren en de waarde ervan inschatten. Maar dat kun je ook gaandeweg leren in je loopbaan." Diversiteit in de Twee de Kamer vindt het Kamerlid heel belangrijk. „Ik ben vóór een goede verdeling van man-vrouw, autoch toon en nieuwe Nederlanders, jong en oud. Teams die uit diverse mensen zijn samengesteld preste ren beter dan homogene teams, daar is veel onderzoek naar ge daan. Als je met allemaal dezelfde mensen bij elkaar zit, krijg je al snel de neiging om vanuit dezelfde invalshoek te denken. Dat beperkt je." De D66-politica woont in Friesland en voelt zich vertegen woordiger van die provincie. „De problemen in de Randstad zijn niet altijd de maat der dingen. Bijvoorbeeld als je het hebt over krimp, woningbouw, bedrijventer reinen of openbaar vervoer. Ik wil zorgen dat er voldoende oog is voor niet-Randstedelijke problema tiek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13