Mm Nog steeds een voldoende: 6,1 barometer ii Roeland Adriaansens BZW Zeeland Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Scarlett Kwekkeboom Janse Janse Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans Ondernemer Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris van Loon De Unie Ronald Reunis Philips CIJFERS 07—11 09-'ll 10-11 ll-ll Rob Franken Voorzitter ROC West-Brabant 8,0 6,5 4,0 7,5 Willem Jonkmans Ondernemer 6,5 6,5 7,5 7,0 Scarlett Kwekkeboom Directeur Janse Janse 6,5 6,5 6,5 6,5 Guust Verpaalen Directeur Phiddity Corrsultarrcy 5,0 5,0 5,0 4,0 Boelo Tigchelaar DirecteurTigchdaar 7,0 7,0 8,0 6,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,0 5,0 5,0 5,0 Paul Nijskens Directeur Rewin Hét-Brabant 6,8 6,0 6,0 5,5 lüHanne van der Ha Agrarisdr ondernemer 7,0 6,5 6,5 5,5 Ronald Reurris Philips 7,0 7,0 7,0 7,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 7,0 6,5 6,5 7,0 Jan Pollemans Supennarktdeskundige 6,5 6 3 6,0 5,7 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosetrdaal 6,5 6,0 5,7 5,7 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,0 8,5 8,0 8,0 Roel Adriaanssens BZW Zeeland 6,5 6,0 5,5 5,5 Geert van der Horst: Nog steeds werk De eurocrisis en de puin hoop in Zuid Europa ten spijt blijven onze experts nog re delijk optimistisch. Zij geven de economie in Zuidwest Nederland een 6,1, gemiddeld. Tegen een viertje links staat een zeventje rechts. Het had erger gekund, maar we zijn er nog niet. Nog lang niet. Lilianne van der Ha: 5,5 Donkere wolken naderen Oktober was zeer uitzonderlijk zon nig en warm met toch voldoende neerslag. Ideaal om te oogsten en de najaarswerkzaamheden in gang te zet ten. Toch komen er donkere wolken overdrijven. Banken waarvan men dacht dat ze nooit zouden vergaan, zakken als kaartenhuisjes in elkaar. De zo geprezen euro die op een be paald moment de dollar zelfs overtrof wordt in zijn toekomst bedreigd. Sommige zuiderse landen nemen het niet zo nauw en dan kan het zo maar zijn dat er veel financiële onzekerheid is. Ook in onze landbouw sectoren heerst onzekerheid over de toekomst. De vangnetten van het vroegere land bouwbeleid die voorzien waren om te diepe prijsdalen te beschermen han gen immers aan een zijden draadje. En hoe pakt alles uit na verdwijnen van quota's? De enige zekerheid isde onzekerheid. Die telt voor de hele sector. Henk van Koeveringe: 7 Stemmige jas Het is 3 november. Ik heb een stem mige jas aangetrokken want over en kele minuten vertrek ik naar Vlissin- gen om samen met de consul van Bel gië en Frankrijk als consul van Duits land een krans te leggen bij het lan dingsmonument. In 1944 landden hier een aantal dood nerveuze Euro pese militairen om andere doodner veuze Europese jongens zoveel moge lijk te doden. Zij waren allen kinde ren van vaders die dat ongeveer 27 jaar eerder elkaar op andere plaatsen in Europa ook al hadden aangedaan. Dat is totaal voorbij. Europa is geen slagveld meer, Europa leeft in vrede waar je naar elk land mag reizen, za ken doen, spullen mag vervoeren of je vestigen met gelijke rechten voor iedereen. Een paradijs? Nee, er is een probleem met onze munt en onze lei ders zijn niet daadkrachtig. Dat waren ze tijdens de twee wereldoorlogen wel en was dat nou zo'n feest? Ge loof me, met die euro komt het goed. De problemen zijn er, maar zijn oplos baar en misschien dat Griekenland de euro niet kan houden. Dan kost ons dat allemaal geld, maar dat is overko melijk. De winter zal ons best nog wel wat verassingen brengen maar ik ben er heilig van overtuigd dat we in het vooijaar van 2012 weer de weg naar boven vinden. De les is wel, voor welvaart en welzijn zal altijd ge knokt moeten worden. In een sterk geglobaliseerde wereld zal de concur rentie steeds beter voelbaar worden .Dat moet onze provincie ook niet vergeten en problemen als krimpge- bieden veel krachtiger aanpakken en tomeloos gezeur over futiliteiten stop pen. Er is hier veel mogelijk maar de lam leeuw oratie van prof. Adriaansen zou eigenlijk een verplicht leerstuk voor elke bestuurder moeten zijn. Ronald Reunis: 7,5 Vertrouwen Vertrouwen in de euro. Al is dit wel een bijzonder moeilijke materie. Te rugkijken is gemakkelijk. De proble men met de begrotingen zorgen voor onrust op de financiële markten. Lan den die het nog niet goed genoeg doen moeten veel meer rente betalen op hun leningen, wat ze alleen maar verder in de problemen brengt. Ook brengt die onrust onzekerheid met zich mee, en dat is zeker niet goed voor het herstel van het'vertrouwen in de economie. Kritisch zijn bij intre de en toelating van landen in EU. Op volgen van de uitvoering van plannen of zelfs echt helpen hierbij is van groot belang om als EEN Europa te kunnen functioneren. Voorspellen heeft weinig zin, afwachten nog min der. Gerichte keuzes maken voor de korte termijn maar vooral in lijn met de langere termijn zijn essentieel. Kri tisch naar jezelf blijven kijken, wat kun je zelf beïnvloeden? Waar sta ik als bedrijf en waar willen we naar toe? En dat dan ongestoord versneld gaan uitvoeren. Heel nadrukkelijk door gaan met groei in TL verlichting en leiderschap behouden. Maar ook LED's positioneren in de transforma tie. Klanten volledige geïntegreerde verlichtingsoplossingen aanbieden. Vastbesloten door blijven innoveren. Geert van der Horst: 5,7 Economische groei komt tot stilstand De economische groei in ons land lijkt langzaam tot stilstand te komen. De wereldhandel groeit beperkt en dat heeft direct invloed op een zeer open economie als die van Neder land. In de afgelopen maanden is de industriële productie afgenomen en de vooruitzichten op basis van de be oordeling van de orderportefeuille zijn niet hoopgevend. Vooral een ge brek aan vraag vormt een belemme ring voor industriële ondernemers, van personeelstekorten en capaciteits problemen is nauwelijks sprake. Ook de consument kan en wil de kar niet trekken en dat zal ook in de aanko mende maanden niet anders zijn. Hierbij spelen de situatie op de wo ningmarkt, de onzekerheid met be trekking tot de pensioenen en de overheidsbezuinigingen een belangrij ke rol. Daarnaast daalt het reëel be steedbare inkomen doordat de lonen minder hard stijgen dan de prijzen. In september bedroeg de gemiddelde prijsstijging 2,7 procent ten opzichte van een jaar eerder, vooral door hoge re energie- en brandstofprijzen. De lo nen stegen in dezelfde periode slechts met 1,3 procent. Huishoudens kun nen met hetzelfde inkomen dus min der kopen. Positiefis wel dat ondanks een stijging van het werkloosheidsper centage het aantal personen dat aan het werk is, is toegenomen. Joris Jansen: 8 Met een glimlach afsluiten Het bijzonder mooie najaarsweer le verde ons goede omzetten op. Mooi weer beweegt de mensen in grote ge tale naar buiten en zorgt voor een flin ke bestedingsimpuls. Toch heeft de to tale restaurantsector dit zachte najaar niet zo'n bijzonder goed resultaat ge boekt. De omzet bleef hangen op 95 punten, waar vorig jaar nog net de in dex werd verslagen, (aldus de grafie ken van het bednjfschap horeca.) De horeca heeft te kampen met binnen landse onzekerheden over banen, da lende koopkracht en hoge inkoopprij zen. Een dreigende afstempeling van de pensioenen. En die gepensioneer den zijn een belangrijke groep men sen, die tot nu toe redelijk buiten schot zijn gebleven. In mosseldorp Philippine zakt de tóeloop van Bel gische gasten na feestdag 11 novem ber altijd wat terug. De dagen wor den korter, de feestdagen naderen en de gast houdt zijn hand wat meer op de knip. Tot nu toe zijn we zeer te vreden. Als de stijgende lijn van de zo mer en het najaar zich voortzet kun nen we 2011 met een glimlach afslui ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 139