*r DRV Weer heel veel starters - november - Altijd komen met column Verlaagde overdrachts belasting roept vragen op Startersprijs stand van zaken kamer vankoophondel www Mr. Anja Zandee-Dingemanse is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg, e-mail: a.zandee@drv.nl Om de woningmarkt een impuls te geven is tijdelijk het percentage over drachtsbelasting verlaagd naar 2 Een op het oog simpele regeling, maar de uitwerking roept in de praktijk vragen op. Want wat valt precies onder 'woning'? En hoe kunt u gebruikmaken van de vrijstelling van overdrachts belasting bij doorverkoop tijdens de 'actieperiode'? Dat laatste kan nog tot 31 december aanstaande. Van 15 juni 2011 tot 1 juli 2012 is de overdrachtsbelasting tijdelijk verlaagd van 6% naar 2%. De overdrachtsbelasting wordt berekend over de hoogte van de koopprijs van de woning, exclusief bijkomende kosten zoals de notaris- en kadaster- kosten. De tijdelijke verlaging is alleen van toepassing op woningen en ap partementen die particulier worden bewoond. Wat is een woning? Voor de overdrachtsbelasting wordt onder woning verstaan: een onroerende zaak die is bestemd voor bewoning door particulieren. Daarbij worden ook de tuin, garage, parkeerplaats en schuren tot de woning gerekend wanneer deze zich op hetzelfde perceel bevinden als de woning. Bedrijfsgebouwen, afzonderlijke garageboxen, hotels/pensions en grond die is bestemd voor woningbouw worden niet als woning aangemerkt. Een koper kan zelf in de woning gaan wonen en mag deze ook verhuren. Het is ook toegestaan om na de aankoop de bestemming van de woning bij de gemeente te laten wijzigen tot bijvoorbeeld een kantoorpand of hotel Bepalend is of er op het moment van het passeren van de notariële akte een woonbestemming rust op de woning. Vrijstelling bij doorverkoop Een andere onduidelijkheid over de regeling is de uitleg van de vrijstelling van overdrachtsbelasting bij de doorverkoop van de woning binnen een jaar na aanschaf. De hoofdregel is dat geen overdrachtsbelasting is verschuldigd over de aan koop van een woning indien de verkopende partij deze woning zelf in de voorafgaande zes maanden heeft gekocht. In 2011 is deze termijn van zes maanden eenmalig verlengd tot twaalf maanden en loopt tot uiterlijk 31 december 2011In de praktijk houdt dit in dat de verkopende partij de desbetreffende woning in 2011 moeten hebben verkregen en de aan kopende partij deze uiterlijk voor 31 december 2012 koopt. Voordeel bij snelle doorverkoop Bij doorverkoop rijst de vraag wie het voordeel geniet van de teruggave van de overdrachtsbelasting bij een snelle doorverkoop. Indien er tussen de koper en verkoper geen nadere afspraken gemaakt worden, zal het belastingvoor deel voor de koper zijn. De techniek van de vrijstelling is namelijk dat bij de tweede verkoop de belastinggrondslag waarover de overdrachtsbelasting wordt berekend, wordt verminderd met de aanvankelijke grondslag. Een voorbeeld: De eerste koop bedraagt 200.000 en de overdrachts belasting bedraagt dan 12.000. De tweede koop bedraagt 230.000. Dan bedraagt de overdrachtsbelasting 230.000 -/- 200.000) x 6% 1.800. Dit is een voordeel voor de koper van 10.200. Kortom, een goede planning is bij de aankoop van een woning erg belangrijk; het kan u veel geld opleveren. ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 500 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en k West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers Leen van Gelder ter waarde van ï.ooo,- y». BIC! HONDO Chris Rutten Voorzitter KvK Zuidwest- Nederland: cijfer: 6 'Inmiddels is 45 procent van alle star ters in de detailhandel een webwinkel. De animo om een eigen be drijf te starten is onvermin derd groot. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in Zuid west-Nederland ruim 5.400 nieu we, zelfstandige bedrijven opge richt. Het aantal starters is in ver gelijking met de eerste drie kwar talen van 2010 met 11 procent ge groeid. Zo'n tweederde van de starters is afkomstig uit West-Bra bant. MIDDELBURG - Veel starters kie zen ervoor om in hun eentje in het nieuwe .bedrijf te werken. Negen van de tien starters zijn zelfstandige zon der personeel. In 9 procent van de startende ondernemingen zijn twee mensen actief. De economische im pact van het grote aantal starters is daardoor bij aanvang relatief beperkt. Webwinkels en klusbedrijven Vooral in trek bij starters zijn branches met een lage drempel. Voor beelden zijn klusbedrijven, (organisa- tie-)adviesbureaus, webwinkels en schoonheidsverzorging (bijvoorbeeld kappers en manicures). Ook in de zorgsector kiezen steeds meer mensen ervoor op eigen benen te staan. Dat is de snelst groeiende sec tor van de laatste jaren en het einde van die groei is, mede door de vergrij zing en toenemende marktwerking in de zorg, nog niet in zicht. Een derge lijke snelle groei maken de webwin kels door. Inmiddels begint 45 pro cent van alle starters in de detailhan del een webwinkel. In de eerste ne gen maanden van 2011 ging het in Zuidwest-Nederland om meer dan 300 nieuwe webwinkels. Ook zijn er nog altijd meer starters in de bouw. Die hoge klassering lijkt op het eerste gezicht vreemd, want in de bouw gaat het de laatste tijd slecht. Veel bouwvakkers kiezen nog steeds voor een zelfstandig bestaan in dezelf de sector, soms noodgedwongen om dat ze hun baan hebben verloren. He laas zijn er ook een hoog aantal ophef fingen in deze branche. Veel opheffingen De detailhandel is koploper bij het aantal opheffingen. Opvallend is dat De winnaar van de Leen van Gelder Startersprijs, Marcel Remijn. Foto: Mieke Wijnen er vooral veel webwinkels het niet redden. "Een webwinkel is geen ga rantie op succes. Het hoge aantal op heffingen geeft aan dat het ook in de ze tak van sport druk begint te wor den. Webwinkels hebben te maken met een laag consumentenvertrou wen en concurrentie. Ook stoppen veel beginnende ondernemers gemak kelijk weer als de resultaten tegenval len of een baan in loondienst meer perspectief biedt. Vroeger was de keu ze voor het ondernemerschap vaak een beslissing voor het leven." Ook in de horeca, bouw en adviesbranche zien we veel opheffingen. Bedrijven stoppen niet alleen vanuit financiële motieven, vaak speelt ook de leeftijd van de ondernemer een rol. Breda scoort in de eerste negen maan den van dit jaar 16 procent meer star ters (totaal 1.304) dan vorig jaar. Van de overige grotere steden in springen vooral Oosterhout en Middelburg (beide +29 procent) er in positieve zin uit. Gemeenten als Etten-Leur (+2 procent) en Roosendaal (-2 pro cent blijven achter. Startersprijs Marcel Remijn van BiciMondo uit Wemeldinge is winnaar geworden van de 'Leen van Gelder'-Starters- prijs. De prijs werd toegekend aan de ondernemer in Zeeland met het beste ondernemingsplan. De uitreiking van de Startersprijs vond gisteravond plaats tijdens de beurs CONTACTA. Uit handen van Leen van Gelder kreeg de winnaar een cheque van 1.000 euro van de Kamer van Koop handel. Naast de uiteindelijke win naar stonden ook Ed en Monique' van Os van restaurant 't is Boven uit Oost burg en Jeanine Dekker van Inhistory uit Middelburg in de finale van deze Startersprijs. Dit jaar lag de uitkomst van de Zeeuwse Startersprijs niet al leen in handen van de jury, maar ook het publiek had een belangrijke stem. Iedereen kon via de website van de Kamer van Koophandel zijn stem uit brengen op één van de finalisten. Het nieuwe bedrijf BiciMondo richt zich speciaal op het importeren van het ex clusieve Italiaanse racefietsenmerk De Rosa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 131