ii spectrum Zaterdag 19 november 2011 Grote foto: De bewoners van de slop penwijk Dharavi willen niet weg. Kleine foto's: Dharavi werd wereldbe roemd dankzij de Oscarwinnende film Slumdog Millionaire. foto's GPD triciteits- en watervoorzieningen, speelplaatsen, scho len, medische en culturele centra. In de praktijk zit ten er veel haken en ogen aan. Allereerst: niet ieder een kan aanspraak maken op een gratis woning. Al leen mensen die kunnen aantonen dat ze vóór janua ri 1995, toen het plan werd geïnitieerd, al in Dharavi woonden, hebben recht op een huis. De rest heeft pech en krijgt niets. Volgens een onderzoek van de Slum Rehabilitation Authority valt 63 procent van de bewoners hierdoor buiten de boot. Zij zullen naar verwachting in een andere krottenwijk belanden. „Het probleem wordt op die manier verplaatst", zegt Krishna Poojari terwijl hij over 90 Feet Road loopt, een van Dharavi's hoofdstraten. Poojari's bedrijf Rea lity Tours and Travel leidt sinds 2005 toeristen rond door de krottenwijk. Poojari maakt zich zorgen over de mensen die wel een gratis huis krijgen. „Van de bevolking van Dharavi werkt 80 procent in een van de industrieën in de sloppenwijk. De belangrijkste werkgevers - leerfabrieken, recyclebedrijven en pot tenbakkers - moeten straks weg. Dan heb je straks een eigen huis, maar hoe verdien je dan de kost?" Er moet iets veranderen. Poojari: „Vervuilende indus trie hoort niet thuis in een woonwijk. De werkplaat sen zorgen voor gezondheidsproblemen. Moeders praten over ademhalingsklachten van hun kinderen. Als die bedrijven hier verdwijnen, moet er ergens an ders wel een nieuwe plek voor ze worden gezocht" Ook heeft Poojari twijfels over de kwaliteit van de so ciale woningbouw. „Op een aantal andere plekken in de stad waar dergelijke projecten zijn uitgevoerd, lig gen de sociale woningen er nu alweer vervallen bij." Het welzijn van de bewoners lijkt echter van onder geschikt belang aan de wens van Prithviraj Chavan, de hoogste minister van deelstaat Maharashtra, om van Mumbai een wereldstad te maken. Bovenal draait de herontwikkeling van Dharavi om geld, veel geld. In de snelgroeiende Indiase economie stijgen de huizenprijzen razendsnel, in Mumbai zijn de hu ren al vergelijkbaar met die van Manhattan. Het In diase dagblad The Economie Times omschreef Dhara vi onlangs als 'de jackpot van 3,6 miljard euro'. Vol gens minister Chavan is dat namelijk het bedrag dat de stad kan verdienen aan de ontwikkeling. De winst die de projectontwikkelaars denken te ma ken met ontwikkeling en verkoop van appartemen ten op de toekomstige toplocatie, wordt geschat op zo'n 9 miljard. Zodra er met een project dergelijke be dragen zijn gemoeid, ligt corruptie op de loer, weet Raju Korde, een jurist die opkomt voor de belangen van de bewoners. „Vrijwel ieder gemeenteraadslid heeft banden met bouwondernemingen." Met lokale verkiezingen in februari 2012 neemt de spanning toe. Minister Chavan wil daadkracht tonen en snel beginnen met het werk, maar populistische partijen voeren campagne aan de zijde van sloppen wijkbewoners. Hoe deze confrontatie afloopt, is niet te voorspellen. Maar of het eindresultaat de bewo ners van Dharavi ten goede komt, is twijfelachtig. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 115