Machtsstrijd om spectrum 10 Ballen Zaterdag 19 november 2011 STANDPLAATS SPANJE door Pauline Blom De kleine, witte Renault toert al dagen door de straten van ons dorp. Luidspreker er bovenop, bandje in de geluidsinstallatie. Krakerig. Wegstervend zodra weer één van de steile weggetjes in Vejer de la Frontera wordt beklommen. Het is een bekend verschijnsel in verkiezingstijd, met morgen (zondag) de landelijke strijd om de macht als inzet Vejer is een wit bergdorp in Andalusië. Overzichtelijk - want amper 10.000 inwo ners - en ooit uitgeroepen tot mooiste dorp van Spanje. Maar een beetje reuring op zijn tijd kan geen kwaad. Buiten het dorpsfeest, de paasprocessies en de loslo pende stieren in de straten na, is het er nogal rustig. Vandaar dat de bijeenkomst van de Partido Popular (PP), aangekondigd vanuit de witte Renault, door de dorpelingen enthousiast wordt ont vangen. De traditionele gratis paella met een biertje erbij is met het oog op de crisis afgeschaft Volgens de peilingen is 70 procent van de Spanjaarden niet geïnteres seerd in politiek, maar toch puilt de zaal uit. Spreker is niet alleen de burgemeester van Vejer, maar ook de Grande Dame van de PP uit Ca diz: alcadesa, burgemeester, Teófila Martinez Saiz. Het podium van de aula van de lage re school is goed verlicht en de mi crofoon piept noch kraakt, zoals wel gebruikelijk is tijdens de jaar lijkse bonte avond. Vejer-burgemeester José Ortiz Gal- Van praat nog in peseta's, zodat ook de ouderen in de zaal de impact van de crisis begrijpen. Ze zitten er strak in het pak bij, de vrouwen zijn naar de kapper geweest, de kinderen zien er op hun paashest uit. Want als er iets te vie ren valt op het Spaanse platteland, is zo iets als 'underdressed' zijn, uit den boze. „Verkiezingsprogramma's lezen we niet", weet Salvador, die met een sigaret in zijn mondhoek wacht op zijn vrouw. „Mensen stemmen op een gezicht" Zoals dat van Teófila. „Maar ze heeft ook ballen", fluistert mijn buurman als ze haar speech begint met een reclamespot voor kandidaat-premier Mariano Rajoy. „Waar je van houdt, daar zorg je voor", zegt ze. Klaterend applaus, want ieder een in de zaal weet waarover het gaat. De snelweg die abrupt stopt bij het dorp en nooit is doorgetrokken. Het zieken huis, al vier jaar in aanbouw, zodat het voor ieder noodgeval een half uur rijden is. De armoede lijdende ambtenaren in buurdorp Barbate, die al maanden niet krijgen uitbetaald. „Het moment van de waarheid is gekomen. Als jullie denken dat de PP de crisis aankan, help ons dan." Opzwepende muziek en een staande ova tie voor de stralende Teófila, die beseft dat ook in Vejer de winst na deze avond binnen is. Buiten, tussen het zoenen en handen schudden door, drukt ze me op het hart dat het echt tijd is voor verandering. „De PSOE heeft acht jaar de kans gehad. Als de meerderheid kiest voor de PP-route uit de crisis, moet ze met ons samenwer ken." De tandeloze mevrouw Paqui vindt het allemaal prachtig. Ze heeft zelfs een kus op haar wang gescoord van Teófila én een goed gesprek. „Ze heeft me verze kerd dat mijn man deze maand zijn uitke ring krijgt, zodat we kunnen eten." Ze opent haar mond: „Kijk, ik heb nog twee kiezen en dat is genoeg om te kauwen." Ze buldert van het lachen. Het was een mooie avond. krotten wij k Het leek zo'n mooi idee. Bouw in Mumbai simpele appartementen voor sloppenwijkbewoners, verlos hen uit hun ellendige leefsituatie en benut de vrijgekomen grond in het hart van de Indiase stad voor een mooi woon- en zakendistrict. Maar zo simpel gaat dat niet. Dharavi is een gigantische krotten wijk in het hart van het Indiase Mumbai. Het verwierf wereldfaam dankzij de Oscarwinnende film Slumdog millionaire. Al ruim vijftien jaar is er rumoer over de toekomst van deze buurt, die ruim 3 vierkante kilometer beslaat. Het is een van de grootste sloppenwijken van Azië, met naar schatting een miljoen inwoners. Vastgoedontwik kelaars staan te trappelen om Dharavi om te tove ren tot toplocatie, waar de groeiende Indiase elite dure appartementen en spiegelende kantoorgebou wen kan betrekken. Het stadsbestuur ziet een trans formatie wel zinen: de krottenwijk past niet bij de ambitie de Chinese metropool Sjanghai van de troon te stoten als Aziës financiële hoofdstad. Maar Dharavi's bewoners willen niet weg. Ze vrezen voor het verlies van huis en werk. In Dharavi valt de zwaar vervuilde lucht op. In de smalle, modderige steegjes krioelt het van de men sen. Een man deukt blauwe olievaten uit, vrouwen sjouwen met stukken oud ijzer en verderop wor den op grote schaal koekjes gebakken. „Dharavi is big business", zegt Ravi Bhanushali (28) grijnzend. De jonge ondernemer is in hippe spijkerbroek en T-shirt gehuld. „Economen schatten de jaaromzet van alle bedrijven hier samen op zo'n 450 miljoen euro." Zelf draagt Bhanushali ook een steentje bij. „Jaarlijks verwerken we hier 200 ton plastic en in dustrieel en giftig afval", vertelt hij in zijn minuscu le kantoor naast de werkplaats. „De omzet is 10 mil joen roepie, zo'n 170.000 euro." Bhanushali's vader kwam dertig jaar geleden als hoopvolle migrant naar Mumbai. Hij begon als plasticverzamelaar en bouwde in de loop van de tijd zijn eigen recyclebedrijf op. Nu runt Bhanusha li de zaak. Hij ziet de toekomstplannen voor Dhara vi met angst en beven tegemoet. „Het zou een klap zijn voor onze handel als de plannen doorgaan. Een van de grote voordelen van deze wijk is de centrale ligging tussen twee treinstations. Plastic verzamelaars kunnen hier makkelijk komen. Als we ons bedrijf moeten verplaatsen, zal de aanvoer lastiger worden. Bovendien zijn hier ziekenhuizen in de buurt." En, zo benadrukt hij, Dharavi is vei lig. „Je kunt de deur 's nachts rustig open laten." Toch houdt Bhanushali er rekening mee dat het be drijf ooit moet wijken voor dure wolkenkrabbers. Voor de zekerheid heeft de familie in Navi Mum bai, een van Mumbais rap groeiende nieuwe wij ken, al een dependance geopend. „Dan kunnen we tenminste ergens heen." Toch is het niet zo dat bewoners en ondernemers in Dharavi aan hun lot worden overgelaten als de wijk wordt ontruimd. Het stadsbestuur voerde in 1995 de Slum Rehabilitation Act door. Die wet be schermt de rechten van bewoners en bedrijven als ze plaats moeten maken voor de make-over van hun wijk. In theorie werkt het zo: vastgoedonder nemingen krijgen het recht land in Mumbais slop penwijken commercieel te ontwikkelen. In ruil bouwen ze ook gratis appartementen van 21 vier kante meter, inclusief toilet en badkamer, voor de genen die uit hun huizen moeten. Ook verzorgen de projectontwikkelaars betere straten, goede elek-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 114