spectrum 8 Zaterdag 19 november 2011 Precies vijftig jaar geleden werd het verband gelegd tussen het slikken van softenon door zwangere vrouwen en de geboorte van kinderen met ernstige afwijkingen aan de ledematen. De kinderen van toen willen eindelijk erkenning. door Maaike Boersma Terwijl ze met de hooivork tussen haar kin en schouder geklemd behendig een pluk stro bij een van haar pony's in de box gooit, zegt ze: „Paarden houden is ei genlijk geen hobby, maar een levensstijl." Een levensstijl die de 50-jarige Lucia Feijen veel kost. Fysiek is het eigenlijk te zwaar voor haar om de po ny's te voeren en daarna de mest weg te scheppen. Maar ook financieel is het zwaar, want Feijen moet voor de meeste zorg en het trainen van de paarden anderen inschakelen. Feijen werd vijftig jaar geleden geboren zonder armen. Haar handen zitten vast aan haar schouders en haar benen zijn te kort en zwak om op te kunnen lopen. Feijen vertegenwoordigt met nog vijftien anderen de slachtoffers van het softenondrama in Nederland. Softenon, de Nederlandse merknaam voor thalidomi de, kwam in 1957 op de markt en werd onder meer gebruikt als slaapmiddel en medicijn tegen ochtend misselijkheid bij zwangere vrouwen. Een paar jaren later bleek er verband tussen het gebruik van sof tenon en de sterke toename van het aantal kinderen dat werd geboren zonder, of met ernstig misvormin gen aan ledematen en organen, blindheid, doofheid en zenuwbeschadigingen. Softenon stopt de aangroei van bloedvaten. Slechts één pil tussen de 35e en 49e dag van de zwanger schap veroorzaakte al ernstige afwijkingen bij het on geboren kind. Het was de Duitse arts Lenz die dat verband legde en op 18 november 1961 werd het mid del van de markt gehaald. Maar het leed was al ge schied en wereldwijd werden 10.000 softenon-ba- by's geboren. Eenzelfde aantal kinderen overleed tij dens de zwangerschap of vlak na de bevalling. Om dat het medicijn in Nederland alleen op recept ver krijgbaar was, bleef de schade 'beperkt'. Uiteindelijk werden'in Nederland 25 softenonkinderen geboren, van wie er nog vijftien leven. „Het is het zwaarste medicijndrama uit de geschiede nis", zegt directeur Kees van Grootheest van het Ne derlands Bijwerkingen centrum Lareb. „Na de oorlog was er een groot vertrouwen in geneesmiddelen. An tibiotica hadden hun diensten bewezen tegen tbc en men was niet erg kritisch ten aanzien van nieuwe medicijnen. Pas na het softenondrama kreeg Neder land een Medicijnwet en een instelling (College Be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 112