den werkman 7 spectrum nflÉB 8j§i @»s| Mm \m1 Zaterdag 19 november 2011 foto's Mechteld Jansen gen: er kwamen in die tijd veel meer artsen en gegoeden tot het inzicht, dat de ziekelijke arbei dersklasse langzamerhand een bedreiging voor de hele stadsgemeenschap ging vormen. Mens lievendheid ging ook in dit geval weer samen met welbegrepen eigenbelang. In 1878 werd - mede op initiatief van zakenman Floor Wibaut - de Middelburgsche Bouw- en Verhuurmaatschappij opgericht. Twee jaar later kon het eerste woningencomplex voor 'den werkman' in gebruik worden genomen, aan de Penninghoeksingel. De jaren daaropvolgend werd er 'voor den werkman' gebouwd in de Volderijlaagte en aan wat nu Klein Vlaanderen, maar toen de Achtergracht heette. De gracht ver anderde in Klein Vlaanderen, toen daar in het begin van de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) veel Belgische vluchtelingen werden onderge bracht. Het eerste grote volkshuisvestingsproject in Mid delburg werd gerealiseerd aan de Eigen Haard- straat. Wibaut en vermogende medeburgers richtten daartoe in 1889 de NV Bouwvereniging Eigen Haard op. Het was de tijd dat religie en politiek nog richtinggevend waren: in 1918 werd de Christelijke Woningstichting Volksbelang op gericht, een jaar later de socialistische Algemene Woningbouwvereniging. Wibaut was inmid dels wethouder geworden in Amsterdam. Het moet op zijn voorspraak geweest zijn dat de so cialistische woningbouwvereniging in zee ging met de Amsterdamse architect J.C. van Epen. Voor Nieuw Middelburg ontwierp hij huizen in een landelijke stijl, gegroepeerd rond een open baar stukje groen. Nadat die in de jaren 1920- 1922 waren gerealiseerd, was de beurt aan het Bagijnhof Daar verrees tussen 1924 en 1926 een complex van 38 boven- en benedenwoningen. Hier maakte Van Epen een typisch stedelijke wijk. Dat is nog steeds goed te zien. De ramen op de begane grond vormen een band, die de gemetselde bovenverdiepingen Iaat zweven. Een opvallend element is ook de plaatsing van de goot: die ligt onttrokken aan het zicht boven op de gevel. Sinds 2004 is het Bagijnhof de thuisbasis van Rooseveltstudenten. Dat kun je ook een sociale bestemming noemen. Woongoed Middelburg heeft momenteel ruim zesduizend woningen voor de lagere inkomens beschikbaar. Het zal een klus worden om dat so ciale gezicht de komende jaren te behouden. Woongoed-directeur Eric de Ceuster wijst op de overdrachts- en vennootschapsbelasting, die moet worden betaald. Het rijk subsidieert niet, het haalt geld weg. Dat zal in 2014 met de huur- toeslagheffing nog erger worden. ,1 a iM _r*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 111