voor spectrum 6 Zaterdag 19 november 2011 gSpnjljl niet altijd vanzelfsprekend is geweest, werd schrijnend duidelijk halverwege de 19e eeuw. In Zeeland hebben we met het in 1859 gepubliceer de boek Middelburg voorheen en thans, van de toenmalige stadsgeneesheer Samuel Coronel, een prachtig sociaal monument. Dat het tegen woordig integraal op internet kan worden ge raadpleegd, zou je ook een weldaad kunnen noe men. In zijn uitgave geeft arts Coronel een in drukwekkend mooie schets van het leven in zijn stad. Hij kwam bij de armsten thuis. „De kleine ramen der woning, die ons hier tot studie zal strekken, zijn gedeeltelijk met groene glazen, gedeeltelijk met veelkleurig en bemorst papier beplakt of met lompen toegestopt, en de havelooze deur, zonder sluiting, wijzen ons als vanzelf den weg aan. Wij zijn dan in dat ver blijf der ellende en omringd van wezens, die al leen het uiterlijke van menschen hebben, doch menschen op den laagsten trap van beschaving, die aan verdierlijking grenst. Het is winter en het huisgezin zit, of liever ligt aan den disch. De duisternis, die in het vertrek heerscht, en de lompen en hoopen geplukt touw, waarmede de grond bedekt is, noodzaken u voorzigtig voor waarts te gaan." Coronels beschrijving - in feite een noodkreet en een aanklacht - had resultaat. Dat wil zeg- OverNieuw is een tweewekelijkse serie over nieuwe architectuur in Zeeland. Op meerdere fronten, 's Ochtends vindt u een reportage in de PZC, 's avonds kunt u op Omroep Zeeland de nieuwe architectuur ook in een filmversie zien. Programmamaker Rebecca van Wittene en architect Johan de Koning zijn in samenwerking met het Centrum voor Beeldende Kunst de drijvende krachten achter OverNieuw: zij maakten de filmdocumentaires. In totaal staan er tien afleveringen gepland. Vandaag aflevering i: sociale woningbouw. Betaalbaar wonen is nog altijd een hot item voor mensen met hart voor de samenleving. Eigenlijk had hier moeten staan: een hot item voor de politiek. Maar dat is nogal bezijden de waarheid. De rijksoverheid heeft zich sinds 1995 nadrukkelijk uit de sector terug getrokken en steekt er geen cent subsidie meer in. Woningbouwverenigingen en -corporaties moeten zelf maar zien dat ze een voldoende ruim woonaanbod hebben voor al die mensen, voor wie het begrip modaal alleen gaat leven als ze het in een woordenboek opzoeken. In de loop van de twintigste eeuw is er in Zee land ruim gebouwd voor de lagere inkomens. In Terneuzen, Sas van Gent, Hansweert, Bigge- kerke - om maar enkele voorbeelden te noe men. En natuurlijk in Vlissingen en Middel burg, waar relatief veel arbeiders woonden. De Zeeuwse hoofdstad heeft nog altijd twee wij ken die nog steeds als zodanig herkenbaar zijn. Om te beginnen Nieuw Middelburg, dat mo menteel grondig wordt opgeknapt. En het Ba- gijnhofj pal achter de bouwput waarin ondertus sen al menige Middelburgse droom is verdron ken. Ook al is het water er dan niet zo lang gele den uitgepompt. Dat zorg voor de minderbedeelde medemens Het Bagijnhof in Middelburg: nu studentenwoningen, maar in 1924 gebouwd voor de lagere inkomens. door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 110