spectrum 4 Zwammen op de Roosentuyll Kijk eens door de ogen van Zaterdag 19 november 2011 Viltig judasoor Tholen is in verspreidingsatlassen van planten en dieren vaak een witte vlek, waarvan relatief weinig bekend is. Daarom was het een buiten kansje toen ik een uitnodiging kreeg om op het erf van de boerderij de Roosentuyll wat naar padden stoelen te snuffelen. Langs de weg ligt een omgevallen wilg, en die had mijn aandacht gevestigd op de Roosen tuyll. Op de monumentale omgevallen wilg zaten al meteen vier soorten. De echte tonderzwam, de glim- merinktzwam, gewone zwavelkop en elfenbankje. Wat een geluk dat de boom niet na het omvallen meteen verwijderd is. De naam van de boerderij gaat terug op de naam van de oprichter, een telg uit het adellijke geslacht van Tuyll van Serooskerken. Die was ambachtsheer van Stavenïs- se en had de boerderij de naam Serooskerke meegege ven. Omdat die naam verwijst naar een toponiem van een ander eiland was die eigenlijk niet zo gelukkig ge kozen. Daarom is de huidige naam een mooie vondst, die toch nog steeds verwijst naar de stichter. Rond de boerderij stond tot voor kort een grote hoe veelheid dode bomen. Zelfs zodanig dat de verzeke ringsmaatschappij zich achter de oren krabde of het ge heel wel verantwoord verzekerd kon worden. Daarom werden de dode bomen geveld. Maar ook die werden niet afgevoerd of als brandhout gebruikt Ze werden als takkenrillen gebruikt en de stammen werden zo neerge legd dat ze de contouren van het erf accentueren. Een fantastisch geheel, dat niet voor niks de aanmoedigings prijs voor het mooiste Zeeuwse boerenerf in de wacht sleepte. Zodra we het erf oplopen valt een prachtige toef felgele paddenstoelen vol bruine schubben in het oog. Ze zit ten in een oeroude wilg die er verder nog tamelijk vi taal uitziet Toch geeft zo'n groep schubbige bundel- zwammen aan dat de dagen van de boom geteld zijn- Even verder zien we de eerste liggende stam. Een popu lier veronderstelt de bewoonster van de boerderij, maar dat lijkt niet waarschijnlijk. De stam zit helemaal vol met honderden exemplaren van het viltig judasoor en daarom denken we eerder dat het om een iep gaat Ook een toef van het feloranje fluweelpootje wijst in die richting. Als we op dezelfde stam een prachtige roze padden stoel ontdekken is alle twijfel verdwenen. Deze zalm- zwam komt uitsluitend voor op iepen en daarmee is de gevelde reus met zekerheid op naam gebracht. De zalm- zwam was altijd een erg zeldzame soort. Dat was twin tig jaar geleden zo en dat is naar alle waarschijnlijkheid over twintig jaar nog zo. Maar de duizenden iepen die her en der in de provincie doodgegaan zijn door de iep ziekte, spelen de zalmzwam enorm in de kaart. Er zijn van de laatste jaren tientallen groeiplaatsen bekend. Er komen meer iepenstammen en nooit eerder zagen we zo'n enorme hoeveelheid viltig judasoren bij elkaar. Het valt trouwens ook van een paar andere soorten op dat ze zo talrijk zijn. Zo ook het plooirokinktzwamme- tje dat met honderden bij elkaar op de bleek - het gras veld achter het woonhuis - staat Meestal vind je plooi rokjes alleen of hooguit met enkele bij elkaar. Hier groeien zelfs verschillende soorten door elkaar heen; zo wel het gewoon plooirokje als de mini-uitgave ervan, het kleinsporig plooirokje zijn talrijk aanwezig. De wei levert opnieuw verrassingen op. Tussen het gras groeit de opaalvaalhoed. Dat is een zogenaamde mycorrhizavormer, die onmisbaar is voor de gezond heid van de bomen die in een aangrenzende houtwal staan. Ook nu weer gaat het om honderden exemplaren met ertussen hier en daar de ivoorwitte hoed van de witte satijnvezelkop. Al met al levert het erf ruim twin tig soorten paddenstoelen op en dat is voor half novem ber een prachtige score. De rups van de Koninginnepage. foto Quiniver Tuinder Kinderen kunnen er spelen in het groen en aan de slag in groenten- tuintjes, waar ze kunnen zien hoe hun voedsel groeit. Modder aan je broek hoort erbij op Speelhof Hoogerzael. Wat een verrassing was het toen we hier op een venkelplant een bijzondere rups ontdek ten. „Kijk eens wat een mooie kleuren", zei mijn zoon. Hij rende naar huis om zijn came ra te pakken en legde het diertje direct met veel geduld vast Ymke zag even verderop een tweede exemplaar. Toen was het zaak om de boeken erop na te slaan en te onder zoeken of het vermoeden juist was. Zo kre gen deze wonderschone verschijningen een naam: de rupsen van de Koninginnepage. Da gelijks gingen we met enkele kinderen kij ken of ze er nog zaten. Het idee van een toe schouwer om de rups iri een potje te stop pen, hebben we genegeerd. Als je de ontwik keling van een rups wilt volgen, is een min der zeldzaam koolwitje een beter proefko nijn. In de eigen omgeving zouden de Konin- ginnepagerupsen de meeste kans hebben om te overleven. Na een dag was er helaas nog maar een over. Een week later was ook de an dere verdwenen. Dus gingen we op zoek naar de pop, die volgens het boek meestal te vinden is op een houtig takje in de buurt van de voedselplant. We vonden de pop niet en gingen overal op de grond liggen om rond te kijken. Op dit Speelhof in Middelburg groeit steeds meer groen. Als je probeert te kijken met de ogen van een rups, dan ontdek je dat er toch maar weinig houtige schuilplaatsen of waardplanten zijn. We realiseren ons dat het vaak ontbreekt aan goede verstopplek- ken voor rupsen, larven en kleine insekten. Goed is het om bij inrichting van een terrein op biodiversiteit te letten. We zullen de vrij willigers die hier werken, vragen om uit te kijken naar de coconnen met onze rupsen. Een veelbelovend beheer maakt dat we al uit kijken naar het moment, dat deze en vele an dere vlinders straks hier zichtbaar rondflad deren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 108