auto5 A-- 'Bij -25 is het geen doernh je camper' 'Winterkamperen slaan we nooit meer over' WINTERSPORT Kamperen in de sneeuw 'UQ vrijdag 18 november 2011 Met de camper of caravan naar de wintersport. De een krijgt er de bibbers van bij de gedachte eraan, de ander wil nooit meer iets anders. Twee winterkam- peerders aan het woord. door Lucas Boot Albert (65) en Wilma Talen (64) uit Nieu- werkerk zijn fervente camperaars. Zes jaar geleden hebben zij hun eerste mobiele vakantiehuis gekocht en maken er met name in de zomermaanden veelvuldig ge bruik van. Wintersporten doet het echtpaar al ruim vijfentwintig jaar. Twee jaar geleden voor het eerst met de camper naar de sneeuw, richting het Franse Samoens in Le Grand Massif Een jaar daarvoor waren de twee al eens in hetzelfde plaatsje ge weest. Toen in een hotel en dat be viel allerminst. „Onze camper is comfortabeler", vertelt Wilma Talen. „Dus dachten we: terug naar diezelfde plek, maar dan met de camper." Albert Talen vult aan: „De eerste keer wa ren we daar in het voorjaar. Het weer was dus prachtig. We vertrok ken nu weer in dezelfde periode. Onderweg verwachtten we dan ook geen lastige weersomstandig heden." Helaas voor de Talens ken nen de weergoden onder weg geen genade. Tijdens de reis regent het pijpenstelen en eenmaal in de bergen veranderen de druppels in natte sneeuw en uiteindelijk in dikke vlokken. „Het sneeuwde enorm hard. De verkeersborden waren niet meer te lezen en het werd ondertussen alsmaar donkerder en gladder. De camper begon te slippen en mijn vrouw zat te bibberen op de stoel", weet Talen zich nog goed Wilma Talen (64) uit Nieuwerkerk voor de camper die zij zes jaar geleden samen met haar man Albert (65) heeft aangeschaft. voor de geest te halen. De camper strandt uiteindelijk midden in de klim en de vakantiegangers kun nen geen kant meer op. Gelukkig schiet een stel Fransen te hulp. Met z'n vijven duwen ze de cam per honderdtachtig graden om, nu met neus naar beneden gericht. „We zijn de berg afgesukkeld en in een dorpje gaan slapen." De volgende morgen bereiken de Talens de camping in Samoens. Weer geen succes. „Een zootje was het op die camping. Overal plas sen en blubber. Nou goed, wij ski ën. Valt mijn vrouw uit de lift en verrekt haar kniebanden. Einde wintersport voor haar. Na een paar dagen zijn we weer naar huis gegaan." Het jaar erna besluiten de Nieu- werkerkers met hun camper naar Oostenrijk af te reizen. „Want daar hadden we een fantastische win tercamping gevonden. Veel beter dan in Frankrijk", benadrukt me vrouw Talen. Het weer slaat ook nu weer om. „In Oostenrijk was het min 25 gra den Celsius toen we wilden ver trekken. Met die temperatuur is het geen doen in je camper. We be sloten daarom om de-vakantie te verplaatsen naar Winterberg. Op de eerste dag werd mijn vrouw on dersteboven geskied. Niets ernstigs dit keer, maar je schrikt je kapot. Gelukkig lag in Winterberg een hoop sneeuw. Na een paar dagen begon het helaas te regenen en was al het wit in mum van tijd weg. Op naar huis." Nee, winter sporten met de camper is bij Al- bert en Wilma Talen nog geen fa voriet. Het echtpaar laat zich ech ter niet uit het veld slaan en pakt begin volgend jaar de camper voor een reis naar Marokko om daar een winterreis van twee maanden te maken. „Of we nog een keer met de cam per gaan wintersporten, weten we nog niet. Eerst maar eens kijken hoe de reis naar Marokko ver loopt. We hebben er in elk geval veel zin in." 'Een zootje was het op die Franse camping. Overal plassen en blubber' door Lucas Boot Frank (52) en Margot van Rij sewijk (47) uit Oosterhout zijn twee laatbloeiers als het de wintersport betreft. Zij net even in de veertig, hij rich ting Abraham, als het tweetal be gint met indoor skilessen. Want pistes pakken in de echte sneeuw, dat lijkt hen en ook de twee kinde ren Ramses (15) en Amber (18) wel wat. De familie Van Rijsewijk besluit om de caravan, die in de zo mer in Zuid-Frankrijk gestald staat, tijdens de wintermaanden onder te brengen op een knusse wintercamping van het Oostenrijk se dorpje Bürserberg, tegen de grens met Liechtenstein. „De naam van de camping kon niet Oostenrijkser: Heidi's Cam- pingplatz. Schitterend!", lacht Frank van Rijsewijk. - Hij en zijn vrouw zetten de cara van voordat het winterseizoen be gint alvast weg in Bürserberg. Aan het eind van het jaar met de 'sleur hut' door de sneeuw rijden, lijkt hen niet zo verstandig. Als het ge zin een aantal weken later weer ar riveert, is het eerste wat ze aantref fen een hevig ondergesneeuwde caravan met een ingezakte voor tent. Bezweken onder het gewicht van een dik pak winterse neerslag. „We hadden eerder standaard tent- stokken gebruikt om de tent op te zetten. Eigenlijk moesten we ver stevigde palen hebben. Dat zijn van die weetjes die je gaandeweg leert", vertelt Margot van Rijse wijk. „Zo moet je bijvoorbeeld pro- paangas gebruiken voor de kachel en geen butaangas, want dat be vriest", springt Frank bij. Het wintersporten an sich bevalt fantastisch en het campingleven in de sneeuw blijkt net zo aansteke lijk. „We zitten op een camping waar een hoop mensen elkaar na het skiën opzoekt. Sta je gezellig met z'n allen om een vuurtje met een glaasje glühwein, besluit je te gaan barbecueën in de sneeuw. De een zo'n barbecue weer in je caravan stapt, is het daar heerlijk warm met de kachel aan. Koud hebben we het binnen eigenlijk nooit. Je kunt prima een T-shirt dragen. Mensen denken soms ten onrech te dat het in de winter enorm koud is in een caravan. Het sani tair op de camping is bovendien verwarmd, dus ook daar is het be haaglijk", zegt Frank. Maar wat is nou uiteindelijk plezie riger: met de caravan in de Zuid-Franse zon of in de winterse kou van Oostenrijk? Margot en Frank kijken elkaar aan. „Lastig, we zouden het allebei niet willen missen. We gaan nu al zes jaar. Eén keer hebben we de win tersport overgeslagen en dat von den we zo ontzettend jammer. We zaten te balen hier in Neder land. Bij wijze van zelfkastijding keken we soms op internet naar de sneeuwberichten in Oostenrijk. Vreselijk... Toen spraken we met el kaar af om het winterkamperen nooit meer over te slaan." heeft worstjes bij zich, de ander spek, die haalt weer brood en kaas tevoorschijn... Echt ontzettend grappig. Zoiets doe je niet als je in een hotel of appartement zit", ver telt Margot glunderend. „Als je na De familie Van Rijsewijk uit Oosterhout zit op een camping waar een hoop mensen elkaar na het skiën opzoekt. „Sta je gezellig met z'n allen om een vuurtje met een glaasje glühwein, besluit je te gaan barbecueën in de sneeuw."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 75