Weer fraude hoogleraar Internet hoort bij de eerste levensbehoeften 61 binnenland Schutters royeren 'riskante' leden club Nederlander roeit Atlantische Oceaan over Explosie bij bank Hoenderloo vrijdag 18 november 2011 WETENSCHAP Don Poldermans ontslagen bij Erasmus MC Geneeskundige Poidermans ontslagen wegens 'schending wetenschappelijke integriteit'. Omvang van fraude wordt nog onderzocht. Woordvoerder Erasmus MC: vergelijking met Diederik Sta pel onterecht. den haag - Voor de tweede keer in korte tijd is een hoogleraar be trapt na vervalsen van onderzoeks gegevens. Na Diederik Stapel is in ternist en vasculair geneeskundige Don Poldermans woensdag ontsla gen door het Erasmus MC in Rot terdam wegens schending van de wetenschappelijke integriteit. Poldermans heeft in ten minste één onderzoek gegevens verzon nen en verzuimd aan patiënten schriftelijke toestemming te vra gen Voor hun medewerking. „Dat is een doodzonde", aldus een woordvoerder van het Erasmus MC. De omvang van de fraude is nog niet bekend. Drie studies wor den nader onderzocht, bij een an der onderzoek is mogelijk sprake van 'onregelmatigheden'. Patiën ten hebben volgens het ziekenhuis geen schade ondervonden. De hoogleraar was internationaal toonaangevend. „Eén van de top pers", aldus de woordvoerder. Ove rigens vindt hij de vergelijking met Stapel onterecht. De voorma lig hoogleraar sociaal psychologie aan de Universiteit van Tilburg werd ontslagen omdat hij onder zoeksgegevens had verzonnen. „Poldermans heeft zich minder dan Stapel schuldig gemaakt aan verzinsels. Het is in zijn geval voor al een kwestie van onzorgvuldig werken en slordigheden waardoor bepaalde studies achteraf niet meer te controleren zijn." In een reactie zei Pim Levelt, oud-president van de KNAW en voorzitter van de commissie die het werk van Diederik Stapel on derzoekt, dat deze zaak niet goed is voor het aanzien van de weten schappelijke wereld, maar dat de wetenschap een ontzettend zelfrei nigende beroepsgroep is. „Als je als wetenschapper zoiets doet, word je meteen ontslagen." Bij de Radboud Universiteit en het Radboud UMC in Nijmegen kwamen vorige week ook al geval len van fraude aan het licht. Daar bij ging het respectievelijk om een promovendus en een senior onder zoeker. den haag - Twaalf probleemschut- ters, onder wie een enkeling met psychische problemen, zijn de af gelopen maanden afgevoerd als lid van de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie (KNSA). Dat bleek gisteren tijdens een ron detafelgesprek in de Tweede Ka mer over het schietdrama zaterdag 9 april in Alphen aan den Rijn. Di recteur Sander Duisterhof zegt dat het royement het gevolg is van een aantal meldingen bij een speciaal meldpunt, dat na 9 april in het le ven werd geroepen. Duisterhof meent desondanks dat de scherpe sociale controle onder mensen met een wapenverlof ontoerei kend is om een dergelijk drama te voorkomen. HOENDERLOO - Onderzoek bij een vestiging van de Rabobank in Hoenderloo waar gisteren in alle vroegte een explosief ontplofte bij een pinauto maat. Bij de bank lag een tweede explosief dat niet was afgegaan. Het werd later onschadelijk ge maakt door de Explosieven Opruimingsdienst De fensie (EOD). De EOD werd ook ingeschakeld bij een mogelijke spijkerbom in de vluchtauto die werd aangetroffen in Arnhem, en bij een ver dacht pakketje in de bank zelf. Deze pakketjes bleken onschadelijk te zijn. Volgens de politie is er niets buit gemaakt, foto Vincent Jannink/ANP amsterdam - De 23-jarige Neder lander Tom Sauer gaat vanaf 4 de cember proberen in zestig dagen de Atlantische Oceaan over te roeien. Tom Sauer is de zoon van mediatycoon Derk Sauer. Hij brengt de zomers vaak door in het familievakantiehuis in Domburg. De overtocht maakt deel uit van een race waaraan meerdere teams deelnemen. Sauer probeert met zijn poging, die hij samen met een Britse vriend onderneemt, zo veel mogelijk geld in te zamelen voor de Johan CruyfF Foundation. Als hij meer dan r,5 ton ophaalt, kan een kindertehuis in Rusland een 'CruyfFcourt' openen, een goed ge outilleerde veilige plek waar kinde ren kunnen sporten. Met een gro te sloep varen de twee mannen vanaf de Canarische Eilanden naar Barbados. Zij hebben onder ande re voor zestig dagen proviand bij zich en een watermaker die op zonne-energie zeewater in drink water kan omzetten. Het geld moet binnenkomen door donaties en 'crowdfunding' via de website. amsterdam - Internet is, net als brood, water en huisvesting een eerste levensbehoefte geworden. Niet als informatiemedium, maar als middel om te communiceren, te ontspannen en te winkelen. Dat blijkt uit het jaarlijkse Trendrap port computer- en internetgebruik dat Universiteit Twente in op dracht van Digivaardig Digibe- wust heeft opgesteld. Internet is steeds bepalender voor het leven. Het aantal webgebrui kers dat met succes een afspraakje heeft gemaakt via een datingsite, is in een jaar met ruim een kwart ge groeid. Eén op de vijf internetters heeft zijn baan te danken aan een vacature en sollicitatie via het web en één op de drie heeft via het net langdurige vriendschappen opge bouwd. Internet wordt langzaam minder belangrijk als informatie bron. Het gebruik van zoekmachi ne Google, online nieuwsdiensten en websites van kranten of omroe pen is voor het eerst sinds de me tingen begonnen, licht gedaald. Ruim negen op de tien Nederlan ders heeft dagelijks toegang tot het web. Zij zijn gemiddeld drie uur en zes minuten per dag online, 24 minuten meer dan in 2010. Neder land moet in Europa alleen IJsland laten voorgaan op het gebied van internetgebruik. Maar het aantal internetters in ons land stijgt nog nauwelijks. Er dreigt dan ook een grotere digitale kloof Negen procent van de Ne derlanders gebruikt helemaal geen internet, bewust of vanwege hun leefsituatie. TVvintig tot vijfentwin tig procent heeft weliswaar toe gang tot het web, maar gebruikt dit sporadisch om iets op te zoe ken of zijn mail te checken. Studenten zijn met gemiddeld drie uur en 54 minuten online per dag de meest actieve internetters, gevolgd door werklozen en ar beidsongeschikten, die zich vol gens de onderzoekers vooral bezig houden met 'tijdrovende activitei ten' als chatten en gamen. Onder deze groep zal het gebruik de komende jaren snel verder stij gen, door de opkomst van tabiets (nu goed voor tien procent van het internetgebruik) en smart- phones die het gemakkelijker ma ken om overal te surfen. Vooral het gebruik van communi catiediensten als chatsites en Twit ter stijgt sinds 2010 achttien pro cent. Meer dan de helft van de in ternetters gebruikt het web om te communiceren met anderen. Ze ventig procent is dagelijks actief op sociale netwerken, een toena me van negen procent ten opzich te van 2010. Opvallend is daarbij dat de meeste internetters maar bar weinig weten van online com municatievaardigheden. „In cyberspace ontbreken lichaam staal en gezichtsuitdrukking", zegt professor Jan van Dijk van Univer siteit Twente. „Internetters moe ten daarom geheel terugvallen op hun taal- en vooral schrijfvaardig- heden. Zeggen we iets verkeerd, dan kunnen we dat niet meteen corrigeren en gaat de uitspraak een eigen leven leiden." Zowel online gamen als internet- winkelen is ingeburgerd: 94 pro cent van de internetgebruikers heeft wel eens iets via het web ge kocht. Vakanties staan daarbij bo venaan, alhoewel het percentage boekingen vanwege de economi sche crisis voor het eerst in jaren is gedaald. Het onderzoek prikt ook wat dichébeelden door. Zo zoeken jongeren veel vaker op internet naar medische informatie over kwalen dan 55-plussers, terwijl die daar volgens de onderzoekers 'meer baat bij kunnen hebben'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6