controverse sport 29 'El Salvador' dreigt met vertrek bij Ajax 'Gevecht tussen apen verzwakt de groep' O zie onze website:economie 'Ajax worstelt met beursver- plichtingen door rumoer' Reacties Ajacieden vrijdag 18 november 2011 Cruijff r- Speler 1ste elftal r-J ('64-73) Lid raad van commissarissen (vanaf 6 juni 2011) - Speler 2de elftal Van Gaal (72-73) I j 2005 2010 Jeugdtrainer Interimcoach Assistentcoach Hoofdcoach Technisch Voordracht tot- (1988) ('88-'89) ('89-'91) ('91-'97) directeur algemeen directeur ('03-'04) (vanaf 2012) partijen moeten staan, maar ze hebben partij gekozen." Ook oud-speler Theo van Duiven- bode voegt zich bij Cruijff Net als Maarten Fontein, oud-algemeen di recteur in de Arena. Hij zou na mens Cruijffkandidaat geweest zijn voor de directeursfunctie, net als Ling, en moest die status beko pen met de beschuldiging dat hij persoonlijk voordeel zou hebben geprobeerd te halen uit de sponsor deal met Aegon. beeld Mark Reijntjens Van Praag en Fontein ten spijt, zijn het vooral de voetballers die zich vóór Cruijff uitspreken en de bestuurders die grijze haren krij gen van het orakel uit Betondorp. Maar inmiddels heeft het tegen- kamp met Keizer en Van Gaal ook voor de buitenwereld en suppor ters aansprekende gezichten. door Mayke Calis en Sander Zurhake DEN HAAG - Twee zilverruggorilla's die elkaar het licht in de ogen niet gunnen. Dat ziet bioloog Patrick van Veen, van trainings- en advies bureau Apemanagement, als hij naar Louis van Gaal en Johan Cruijffkijkt. 'I\vee dominante go- rillamannetjes kunnen niet samen in één groep overleven, weet hij. Eén zal het veld ruimen. Van Veen geeft zijn trainingen voor bedrijven en managers bij voorkeur in de dierentuin omdat 'we veel van de dieren kunnen le ren'. Zo is de situatie bij Ajax ook te vergelijken met het gedrag van de doorgaans subtielere chimpan sees. Dominante chimpansees pro beren medestanders te vinden als ze de baas willen worden. Ze slui ten coalities, zoeken partners en vlooien elkaar op de juiste momen ten. Het ene moment is de één het machtigst, het volgende moment de ander. Als groepen apen in een machtstrijd zijn verwikkeld, groeit de stress en verzwakt de groep. „Alle dieren moeten partij kiezen, terwijl ze dat soms niet willen. Dat werkt stress in de hand." Een conflict hoeft niet slecht te zijn, zegt Phillip Wallage, hoogle raar bij de Universiteit van Amster dam en partner bij adviesorganisa tie KPMG. Mits de emotie in goe de banen wordt geleid. „Gebeurt dat niet, dan kan emotie destruc tief worden voor een bedrijf" Volgens Wallage is de bedrijfs vorm van Ajax, de naamloze ven nootschap, het middel om de emo ties en grillen van Cruijff en Van Gaal controleerbaar te houden. „Dat werkt alleen als zowel de raad van commissarissen als de di rectie de doelen van Ajax en de route daar naartoe erkennen." En laat dat nou net het probleem zijn. Ik ben verrast, verbaasd en dit is Ajax-onwaardig. Hoe het nu verder moet? Ik weet het echt niet, ze hebben mij officieel niet ingelicht. Misschien hoor ik later nog iets. Ik heb alles via de media verno men. lohan Cruijff is ook verbaasd. Logisch toch? Het is toch ook raar. Eerst spreken we af dat we het zo gaan doen. En nu moet het misschien weer an ders. Of ik ook onder Van Gaal kan werken? Laten we nu maar niet op de zaken vooruit lopen." Wim Jonk, protégé van Cruijff, tekende on langs een contract voor onbepaalde tijd bij Ajax, maar de Volendammer die verantwoor delijk is voor de jeugdopleiding weet even niet hoe het nu verder moet. „Ik heb er geen goed woord voor over. Hoe heeft het toch zover kunnen komen? Ik vind het gewoon diep en diep triest hoe het allemaal gaat. Ik heb geen woorden voor de manier waarop beide par tijen met elkaar omgaan. Als je Cruijff niet eens in licht over wat de ideeën zijn, kun je denk ik wel spreken van een mes in de rug. je kunt toch in ieder geval met hem overleggen, over wat je denkt. Dat is duidelijk niet gebeurd. Ik vind dat triest. Ik heb Louis van Gaal hoog zitten, ook qua vakmanschap, dat staat buiten kijf. Maar dat staat los van wat hier gebeurt. Het is triest hoe dit allemaal gaat. Het bestuur wordt ervoor betaald deze zaken op te lossen, maar dat gaat nu duidelijk niet goed. Ronald de Boer, tweelingbroer van Ajax-trai- ner Frank, reageert tegenover de NOS op de aanstelling van Louis van Gaal, onder wie hij in r995 de Champions League won. „Ik kan hier nog niet goed genoeg in de keuken kij ken. En je kunt niet oordelen als je niet precies weet hoe het zit. Maar dit verdient de schoonheidsprijs natuurlijk niet. Je zit met z'n allen in een raad van commissarissen. Dan moet iedereen ook op de hoog te zijn. Het is vreemd als één iemand niet op de hoogte is. Of het nu om Jan, Pietje of Klaasje gaat." Voormalig aanvaller Mare Overmars wil zich niet mengen in de discussie of Louis van Gaal de nieuwe directeur van Ajax moet wor den. „We hebben hem er niet in een eerder stadium in ge kend omdat het vertragingen zou opleveren. Er zou tijdens de vergadering nog voldoende ruimte zijn om over de voorgenomen benoeming te discussië ren. We zijn vanaf zondag bezig geweest met Johan in contact te komen om hem op de vergadering te attenderen. Dat is bij Johan niet altijd gemakke lijk." Johan Cruijff is afgelopen week bewust niet geïnformeerd door de RvC over het plan om Louis van Gaal als algemeen directeur naar Ajax te halen, vertelt Ajax-commissaris Paul Römer in NRC Handels blad. „Het moet een geintje zijn. Dat moet toch wel. Je moet ook niet bij mij zijn. Louis van Gaal heeft iets uit te leggen. Of Cruijff en Van Gaal samen kun nen werken? Neeeeeeee." 'Mister Ajax' Sjaak Swart reageert bijzonder geïrriteerd en verrast op de beoogde aanstel ling van Louis van Gaal. door Norbert Kleinherenbrink BARCELONA - Het nieuwe conflict bij Ajax draait niet om de twee persoonlijkheden Johan Cruijff en Louis van Gaal. „Nee, daar gaat het helemaal niet om", liet Cruijff gis teren weten op NOS-radio. „De vraag is of Ajax het allemaal zelf kan behapstukken of dat vier men sen die amper drie maanden gele den binnen kwamen rollen, de boel gaan uitmaken. Dat is het be langrijkste vraagstuk voor de club." Cruijff sloot niet uit dat hij op stapt, met in zijn kielzog alle trai ners die mede door hem op ama- teurqomplex De Toekomst aan de slag zijn gegaan. „Het hangt van de club af. Als alles wat ze mij hebben gevraagd, niet meer hoeft, omdat ze het op een andere manier gaan doen, ben ik weg. Het is de ene kant op of de andere. Ik weet niet of mensen bij de club voldoende zelfrespect heb ben om te kunnen concluderen dat de opdracht die aan de rvc is gegeven, nu met voeten wordt ge treden." Hij haalde ook hard uit naar zijn vier medecommissarissen bij Ajax. „Onbeschoft, achterbaks en ver be neden peil", sprak de legendari sche nummer 14. „Ze hebben de club in de fik gestoken." Cruijff is woedend dat het viertal woensdag, volledig buiten hem om, met oud-trainer en voormalig technisch directeur Louis van Gaal kwam aanzetten als de nieuwe al gemeen directeur. „Ik dacht eerst aan een mop", schamperde Cruijff. „Maar het was geen mop. Het was wel een verrassing voor ie dereen." Cruijff vindt de handelwijze van zijn medecommissarissen „te gek om los te lopen". Met name oud-international Ed gar Davids, die Van Gaal voor een rentree als topman bij Ajax bena derde, geeft hij ervan langs. „Ver beneden peil. Ik heb vorige week woensdag twee uur gesproken met rvc-voorzitter Steven ten Have en daarna nog drie uur met de zoge noemde verzoeningscommissie. Daarbij is de naam van Van Gaal niet één keer gevallen. Achteraf is dat natuurlijk volledig onbe schoft." Cruijff: „Mensen die al heel lang bij Ajax zitten, worden geschof feerd door mensen die eigenlijk niets van de club weten. Mensen die nooit bij de club hebben ge hoord en die nog nooit op het amateurcomplex De Toekomst zijn geweest. Ze hebben eigenlijk nog nooit interesse in Ajax ge toond. Dat maakt in principe niet zo veel uit, maar bemoei je er dan ook niet mee." „Ik ben ooit aangezocht om de he le technische toestand bij Ajax op één lijn te krijgen. Als je dan ziet wat er nu gebeurt, vraag je jezelf af waar ze in godsnaam mee bezig zijn." Over Edgar Davids zei Cruijff: „Zijn rol is heel discutabel en pre cair. Hij loopt stage bij de huidige trainersgroep bij Ajax. Als je dan iets wilt veranderen, ga je toch met die jongens praten? Nu gaat hij stage lopen in dit systeem, maar eigenlijk wil hij een ander systeem." 'El Salvador' plaatste ook grote vraagtekens bij de keuze voor Louis van Gaal. „Hij is vroeger technisch directeur geweest en moet nu gaan samenwerken met jongens van wie hij ooit trainer was. Je hebt dan een bepaalde hië rarchie. Dat kan goed of slecht wer ken, dat weet je pas achteraf Maar het meest domme in het geheel is dat hij vooraf niet met die jongens heeft gesproken. Dat zou toch heel normaal zijn? Dat is allemaal niet gebeurd, het is allemaal achterbaks gegaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59