Provincie krijgt tik van rechter Eis taakstraf voor fataal bootongeval 261 zeeland Officier: Niet als stier door de porseleinkast 'Mee met advocaat' Nieuwe onderwijsautoriteit vrijdag 18 november 2011 EF JEUGDZORG Raad van toezicht ontbonden door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Zeeuwse provin ciebestuur is buiten zijn boekje ge gaan in de affaire bij Bureau Jeugd zorg Zeeland. De tijdelijke raad van toezicht moet worden ontbon den. Dat stelde de Middelburgse voor- zieningenrechter gisteren. De oud-voorzitter van de raad van toe zicht, Arnold Smeels, had een kort geding aangespannen tegen de be noeming van de nieuwe - tijdelij ke - raad van toezicht. Die bestaat uit oud-provinciebestuurders Lous Coppoolse en Jaap Hennekeij. De rechter vindt dat Hennekeij en Coppoolse hun functie moeten neerleggen: ze zijn onbevoegd en ten onrechte benoemd door de huidige provinciebestuurder Ge orge van Heukelom. Smeels zelf werd in april door Van Heukelom (SGP) ontslagen als voorzitter. De twee hadden een conflict over de procedure rond de benoeming van een nieuwe directeur van bureau jeugdzorg. Smeels vocht eerder zijn ontslag aan: hij kreeg wel ge lijk van de rechter, maar hij krijgt zijn functie voorlopig niet terug: zijn terugkeer zou binnen de orga nisatie te veel onrust veroorzaken. Smeels werd gisteren trouwens niet volledig gelijk in het gelijk ge steld door de rechtbank: hij had geëist dat de provincie zich niet langer bemoeit met bureau jeugd zorg, maar dat gaat de rechter te ver. Ook de benoeming van de nieuwe directeur wordt niet onge daan gemaakt. De rechter wil Smeels op zijn beurt niet verbieden om met der den - media, politici en oud-colle ga's bij jeugdzorg - over de zaak te praten. De provincie had dat wel geëist. Volgens de rechter druist zo'n verbod in tegen zijn recht op vrije meningsuiting. De politieke partijen werden giste ren in de Middelburgse abdij door Van Heukelom geïnformeerd over de ontwikkelingen. Die bijeen komst vond achter gesloten deu ren plaats, tot teleurstelling van de oppositiepartijen. In december houden Provinciale Staten een openbaar debat over de affaire en over de vraag of Van Heukelom de Staten wel steeds voldoende en juist heeft geïnformeerd. Gedeputeerde George van Heukel om wilde gisteren geen toelichting geven op de ontwikkelingen en het vonnis van de rechter. MIDDELBURG - Koos van der Steen hoven, voormalig secretaris-gene raal van het ministerie van Onder wijs, wordt de nieuwe onderwijs autoriteit van Zeeland. Hij volgt per 1 januari aanstaande Ed d'Hondt op, die eerder aangaf te willen stoppen met zijn functie. Van der Steenhoven zal de komen de jaren als onafhankelijke scheids rechter het proces aansturen om het Zeeuwse onderwijs toekomst- bestendig te maken. D'Hondt zette dit proces begin vo rig jaar in gang met zijn adviesrap port Kerend Tij. door Emile Calon DEN HAAG - Je kunt niet als een stier door een porseleinkast gaan, zo zei officier van justitie Rutger Jeuken gisteren tegen de rechters van het Haagse gerechtshof Hij be doelde dat het Openbaar Ministe rie in Terneuzen voorzichtig moest opereren omdat niemand de situatie van midden jaren ne gentig terug wilde. Jeuken startte destijds met zijn loopbaan bij het OM en hij zei gisteren, tijdens zijn verhoor als getuige in het hoger be roep tegen coffeeshop Checkpoint, dat het centrum van Terneuzen in 1995 wel wat weg had van een spookstad. Er waren toen een ze ventigtal drugspanden. Die wer den aangepakt en tegelijkertijd kwamen er twee gedoogde coffee shops; Checkpoint en Miami. Al snel was duidelijk dat vanuit Checkpoint meer werd verkocht dan vijfhonderd gram per dag. Maar daar werd volgens de officier niet tegen opgetreden. Naast Jeuken werden ook burge meester Jan Lonink en een jurist van de gemeente Terneuzen ge hoord als getuigen. De jurist vertel de dat na verloop van tijd bij het OM het idee leefde dat Check point op een of andere manier connecties had met criminele orga nisaties. Van zulke banden is na de invallen door de politie niets geble ken. Zo zijn er geen wapens gevon den en is ook nooit het bewijs ge vonden dat Checkpoint op de een of andere manier werd be schermd. Lonink had zich goed voorbereid op het verhoor. Hij vertelde dat de stroom van klanten naar Check point voor een bijna onhoudbare situatie zorgde. Het dieptepunt was in 2007 toen er bij verkeerson gevallen, waarbij bezoekers van Checkpoint betrokken waren, drie doden vielen, aldus de burgemees ter. Hij gaf ook aan dat na de eer ste inval in 2007 de leiding van Checkpoint niet expliciet duidelijk is gemaakt dat het bezoekersaantal moest verminderen. Ook de jurist van de gemeente liet weten dat na de eerste inval in 2007 bij de coffee shop 'er geen strengere eisen aan Checkpoint zijn gesteld'. Het proces wordt donderdag 1 de cember voortgezet. Dan worden drie politiechefs gehoord. Docent Kees Kouw geeft een natuur- en scheikundeles op het ROC Zeeland in Middelburg. door Ad Roos MIDDELBURG - Als het was gegaan zoals het had gemoeten, had 7 sep tember 2009 misschien anders kunnen aflopen. Een 37-jarige Vlis- singer en een 27-jarige man uit Wormerveer stonden gisteren in Middelburg terecht omdat door hun nalatigheid - of schuld - de 24-jarige stuurman Joey Heidweil- ler uit Heerhugowaard was ver dronken. Tegen ieder eiste officier van justitie G. van der Hofstede een taakstraf van tachtig uur. De beide mannen, eerste en twee de schipper van de duwboot Scor pio waren met twee pontons van uit Roermond naar Heerema in Vlissingen vertrokken om daar drie stalen buizen met een ge wicht van 1268 ton te lossen. Vol gens het losplan moesten ze op het moment dat de buis die aan stuurboordzijde lag werd opgehe sen, de ballasttanks vullen, zodat het ponton in balans bleef Hetzelf de gold uiteraard voor de buis aan de andere zijde van het ponton. Door echter op een andere manier te ballasten konden ze een uur tijd winst boeken. Een collega wist wel hoe: vóórballasten. Zorgen dat het ponton scheef kwam te liggen. Als het gangboord aan een van de zij kanten pakweg dertig centimeter boven water bleef, dan kwam alles goed. Beide schippers hadden dat echter nog nooit gedaan en hoor den gisteren van Van der Hofstede wat nu eigenlijk de bedoeling van het ballasten was. Wél wisten ze dat er duidelijk was verteld dat als Aart Jobse de ballastpompen werden aange zet, ze er bij moesten blijven. In plaats daarvan gingen ze naar het woongedeelte van de duwboot om koffie te drinken en handen te wassen. Toen ze terug gingen hel de het ponton al gevaarlijk naar één kant over. In allerijl werd pomp één uitgezet, maar bij pomp twee haalden ze het al niet meer. In een flits kapseisde het ponton, de lading rolde van boord en door de wilde beweging die het ponton maakte sloeg de stuurman over boord. Zijn lichaam werd dezelfde dag nog geborgen. „Hebben de heren fouten ge maakt? Ja. Valt ze wat te verwij ten? Ja", stelde Van der Hofstede. Hij meende dan ook dat de taak straf die hij had gevorderd voor de beiden een duidelijke boodschap was: voorzichtiger werken. Uitspraak over twee weken. Aart Jobse (54), Terneuzen, teamleider in het voortgezet spe ciaal onderwijs. 'Ik vind zelf niet dat ze schuldig zijn.' „Ik vraag me af of je een strafzaak moet voeren tegen deze twee man nen. Waarom stond de werkgever niet terecht? Het ballastplan dat de opdrachtgever aan de bemanning had gegeven, was summier. Toen één van de mannen zijn werkge ver belde om meer informatie, werd hij verwezen naar een ande re schipper die ervaring had met ballasten. De rol van de werkgever had op z'n minst onderzocht moe ten worden. Ik vind zelf niet dat de twee schippers schuldig zijn. Ik ga mee met de advocaat, die vindt dat het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk moet worden ver klaard."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56