breekt door c:n Ou zeeland 125 Peter R. de Vries blijft bezig met Ploegstra Eerste uren van trouwdag in een leeg dorpshuis 112 TOT Pepernotenfeest in Den Dullaert Praktisch vrijdag 18 november 2011 dag. Klanten vragen dat. Het is aan Dow om daarop in te spelen en zelf met nieuwe, bijvoorbeeld mi lieuvriendelijkere toepassingen te komen. Met succes. Zo is het ge wicht van verpakkingen sinds 1985 gehalveerd, terwijl de productie snelheid is verdubbeld. Het ontwikkelen van nieuwe toe passingen is een dure grap. Den Doelders artikel in Science handelt over een manier waarop dit aan zienlijk goedkoper kan. Hij heeft in samenwerking met collega's van met name de universiteit in het Engelse Leeds modellen ont wikkeld die het mogelijk maken de eigenschappen van polymeren te ontleden. „Polymeren zijn opgebouwd uit ve le verschillende moleculen. Hele lange, vertakte moleculen die moeilijk stromen, en korte molecu len die vloeibaar zijn als water, van een polymeertype, een lage dichtheid polyethyleen (Idpe), de kunst foto Camile Schelstraete waarmee je makkelijk iets kunt vormgeven", verklaart de Dow-on- derzoeker. Hij wijst op een plastic flesje water op tafel. „Je moet er voor zorgen dat de juiste samen stelling van moleculen wordt ge bruikt om zo'n flesje te maken, zo dat het bijvoorbeeld niet van ellen de in elkaar zakt én dat het er ook nog aantrekkelijk uitziet. Met luiers is dat nog ingewikkelder. Die moeten bepaalde stoffen door laten en andere juist opslaan." Om zulke producten te kun nen maken, zijn uitgebreide proeven nodig. „We moesten die altijd in de praktijk doen, in een mini-fabriek. Je maakt dan vijfen twintig kilo van zo'n product en kijkt of het product voldoet aan de gewenste eigenschappen. Dat zijn kostbare operaties. Met de model len die wij nu hebben ontwikkeld, is het mogelijk van te voren op de computer te berekenen of een be paalde samenstelling van molecu len aan de eisen voldoet", vertelt Den Doelder. Hij spreekt op be scheiden toon van 'een door braak'. „Dit scheelt veel ontwikke lingsgeld en tijd." Dow Terneuzen heeft op de we reldwijde website van Dow mel ding gemaakt van de publicatie van Den Doelder in Science. De mededeling leverde hem veel felici taties op. Hij heeft zich internatio naal geprofileerd en zou zo bij een andere Dow-vestiging aan de slag kunnen. Den Doelder moet er niet aan den ken. Hij studeerde en promoveer de aan de Technische Universiteit Eindhoven. Hij had daar kunnen blijven als wetenschappelijk mede werker, maar koos doelbewust voor Dow Terneuzen. „Ik kom uit Axel, heb hier mijn familie en de voetbal." Hij toont zich een waar ambassadeur van de streek. „Zeeuws-Vlaanderen heeft meer te bieden dan veel mensen den ken, ook voor jongeren met een hogere opleiding, zoals hier bij Dow." HULST - Kinderen kunnen aan staande zondag helemaal uit hun dak met Sinterklaas en heel veel Pieten tijdens het Ulsters Peperno- tenfestival in de zaal van Den Dul laert: vanaf 14.00 uur begint een middag vol dans, muziek, peperno ten en een verrassingsact. Kinderen (vanaf twee jaar) kun nen zich de hele middag verma ken met het meezingen van de nieuwste Sinterklaasliedjes. Dans- pieten leren hen hippe dansjes. De ouders kunnen onderuitgezakt toe kijken met een drankje. Speelgoed winkel Intertoys verleent mede werking, dus ook olifant Toy Toy is van de partij. Kaarten kosten in de voorverkoop 5 euro (bij Albert Heijn Hulst, Intertoys) en aan de kassa 7,50 euro per persoon. door Martijn de Koning IJZENDIJKE - Onder de bijna 150 tips en reacties die misdaadverslag gever Peter R. de Vries kreeg naar aanleiding van de vermissing van Herman Ploegstra uit IJzendijke, zit een aantal interessante aankno pingspunten. Dat meldt De Vries op zijn website. De uitzending over Ploegstra, vori ge week zondag, werd door 1,5 mil joen mensen bekeken. Eén persoon meldde dat hij die avond een BMW heeft gezien en er steeds vanuit ging dat dit de au to van Ploegstra was. Nu blijkt dat die echter een andere kleur heeft Dorpshuisbeheerder Cees de Bruijn serveert Rinus en Nelly de Jonge koe ken en koffie. foto's Peter Nicolai door Martijn de Koning Niet dat ze van plan wa ren het groots te vieren, maar toch hadden Ri nus en Nelly de Jonge hun 39-jarige trouwdag, gisteren, anders voorgesteld. Het paar uit Hoek brengt de eerste uren van de dag door in een verder leeg dorps huis. Om kwart over acht staat een brandweerman voor de deur, met het advies hun woning aan de Margrietstraat te verlaten. Iets ver derop, in de Julianastraat, is een gaslek geconstateerd. De bewoners van twintig woningen moeten hun huis uit. „Ze zeiden dat we naar het dorpshuis konden", ver telt Rinus„Ik dacht: kom, we ne men daar een bakje koffie, dan zien we wel verder." Nelly was nog zo verstandig voor een hele dag medicijnen mee te nemen, 'want je weet maar nooit hoe lang dit gaat duren'. En het paar nam de auto mee. „Als we hier nog lang zitten, gaan we gewoon bood schappen doen. Of naar familie." Maar eerst genieten ze nog even van een enorme keuze aan zoete koeken. Beheerder Cees de Bruijn, die is opgetrommeld om het dorps huis te openen, is in allerijl naar de bakker gereden om daar lekkers te halen voor de evacués. Meer be woners dan Rinus en Nelly komen er echter niet opdagen, waardoor De Bruijn met een overschot aan zoetigheden en koffie blijft zitten. Nelly kan er wel om lachen. „De gemeente pakt uit; wij blijven nog even." Dat hoeft niet al te lang meer. Net als het stel, tegen tie nen, besluit om even boodschap pen te gaan doen, krijgt beheerder De Bruijn een telefoontje. „Jullie mogen weer naar huis." Monteurs van Delta verhelpen de gaslek in de Hoekse Julianastraat. www.denobelaerdomburg.nl en dat die honderd meter verder op werd gevonden. Een andere kij ker meent Ploegstra in de buurt van de vindplaats van zijn auto, bij Nummer Een, meerdere keren met een vrouw te hebben gezien. Die zou een groene auto hebben gehad. Flink wat kijkers wezen De Vries op de vermeende rijkdom van de kraanmachinist. De journalist nu anceert dat: zijn BMW was twee dehands, Ploegstra en zijn vrouw werkten beiden en er was sprake van familieschenkingen. De tips leiden bij De Vries tot nieu we vragen. Die zijn te zien op www.peterrdevries.nl. z? CD LU O. g CD Jj GD O LU g tz LU cd D D j "MET UITZONDERING VAN MARCCAIN EN DE NIEUWE COLLECTIE VRIJDAG 18 NOVEMBER Ongeveer tien procent van de medewerkers bij Dow Terneuzen heeft: een onderzoekstaak. Wat zij onderzoe ken, moet vooral praktisch zijn. Er is ook ruimte om fundamenteler onderzoek te doen, zoals Den Doelder deed naar de moleculen in polymerenkunststoffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55