sport 133 De Graag na complicaties ten onder Tweede wereldbeker judoka Van 't Westende vrijdag 18 november 2011 NK DAMMEN Talentvolle damster Lotte Aleven bedwingt titelhoudster Nina Hoekman door Koen de Vries en Daaf Kasse zoutelande - Iri het Beachhotel in Zoutelande is gisteren een be gin gemaakt met het Nederlands kampioenschap dammen voor vrouwen. Het duurt tot en met woensdag 23 november. Het is de zesde keer dat het NK in het hotel gehouden wordt. brak ze door naar dam, en door handig met haar dam te manoeu: vreren hield ze de schade beperkt. De Graag speelde een aantrekkelij ke partij tegen Laura Timmerman. Toen beide speelsters nog maar en kele minuten over hadden voor een vijftiental zetten groeiden de complicaties De Graag boven het hoofd. Timmerman brak door naar dam en bekroonde de partij met een vijfklapper. Nina Hoekman begon het toer nooi vorig jaar met een nederlaag tegen Rianka Rentmeester en ook nu verliep de eerste ronde niet naar wens voor de titelhoudster. In een spectaculaire partij bleek de talentvolle Aleven een te lastige hindernis voor de Zutphense. In het middenspel ging Aleven één keer in de fout, maar de verborgen winst die de stand bevatte werd door Hoekman niet opgemerkt. Hoekmans grootste concurrenten, Vitalia Doumesh en Agita Marter- ere, waren in de eerste ronde aan elkaar gekoppeld. Hun partij be gon veelbelovend, maar na enkele grote ruilen was de spanning gewe ken. In een uitgedoofde stand te kenden de podiumkandidaten met Baltische roots de vrede. De tweede ronde begint vandaag om 11.00 uur in het Best Beach Ho tel in Zoutelande. De eerste zet werd gedaan door Marja Noordhoek, directeur van SportZeeland. Ze deed dat aan het bord van zevenvoudig titelhouder Nina Hoekman, die het met de witte stenen opnam tegen Lotte Aleven, de jongste en misschien ook wel de meest getalenteerde damster van de tien die aan de ti telstrijd meedoen. Hoekman kreeg van Aart Walra ven, de voorzitter van het organisa tiecomité, en van bondsbestuur- der Evert Davelaar een extra woord van welkom. De speelster uit Zutphen vecht momenteel te gen kanker maar wilde niet uit Zoutelande wegblijven. Aan het NK doen net als vorig jaar twee Zeeuwse speelsters mee: Rianka Rentmeester uit Nieuw- dorp en Leonie de Graag uit Goes. Ook de arbiter is een Zeeuw, Cor Boot uit Noordwelle. Opvallend is dat zich voor het NK zeven speel sters hebben geplaatst die jonger zijn dan dertig jaar. Een unicum voor een sport die sterk aan het vergrijzen is. Rianka Rentmeester en Leonie de Graag behoren tot die groep. De twee Zeeuwse vrouwen hadden het in de openingsronde zwaar. Al leen Rentmeester hield een punt over aan haar duel. De Nieuwdorp- se werd stevig aan de tand gevoeld door het Groningse talent Heike Verheul, die in het middenspel een krachtige aanval ontketende. Onder druk liet Rentmeester zich van haar inventiefste kant zien. Ten koste van een aantal schijven Rianka Rentmeester (links) en Leonie de Graag zijn de Zeeuwse troeven op het NK dammen voor vrouwen. foto Lex de Meester door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Judoka Sam van 't Westende is morgen in Amster dam voor de tweede keer actief tij dens een wereldbekertoernooi. De twintigjarige Vlissinger is één van de vier mannen die door bonds coach Maarten Arens zijn geselec teerd voor de klasse -73 kilo. De Walchenaar, die sinds jaar en dag traint bij Budokan Rotterdam, deed eerder dit jaar mee aan het wereldbekertoernooi van War schau. Daar verloor hij in de eerste ronde. Nu kan hij zich weer probe ren te meten met de wereldtop. Van 't Westende: „Het organise rend land mag in elke klasse vier mensen uit laten komen. Daar door krijg ik nu een kans op zo'n groot toernooi." Van 't Westende timmert al gerui me tijd aan de weg, eerst in de klasse -66 kilo en nu één gewichts klasse hoger. Op het NK van 2010 Zware reeks toernooien voor Willeboordse Elisabeth Willeboordse gaat in Amsterdam op voor haar tiende wereidbekerzege in de klasse -63 kilo. De 33-jarige Middelburgse heeft nu negen eindzeges op haar naam staan. De laatste dateert van 16 oktober 2010 in Rotterdam, dat toen nog het Nederlandse wereldbekertoer nooi huisvestte. Voor de Zeeuwse is 'Amsterdam' de eerste van een reeks van vier zware toernooien. Hierna volgen Tokio (10 december), Qingdao (17 december) en Almaty (14 januari). Kort daarna, zo is het plan, beslist de judobond of zij of Anicka van Emden naar de Olympische Spe len van 2012 mag. Willeboordse kwam drie maanden geleden voor het laatst in actie. Tij dens het WK in Parijs werd ze vijf de. Concurrente Van Emden greep daar het brons. was alleen vice-wereldkampioen Dex Elmont hem nog de baas en won hij verrassend zilver. Vorige week ontbrak hij echter op de na tionale titelstrijd, omdat hij het kwalificatietoernooi niet overleefd had. „Dat was balen. Ik had één slechte dag en dat kostte me met een het NK. Ik verlies soms nogal ongelukkig. Dat komt dan voorna melijk door gebrek aan ervaring, niet door gebrek aan techniek." Tijdens European Cups in Londen en Hamburg, toernooien voor met name judoka's onder 23 jaar, liet Van 't Westende zich wel goed zien. „De bond wil dat ik progres sie maak en daar ben ik hard mee bezig. Ik wil graag de stap maken naar de top vijf in dat soort toer nooien." De Vlissinger doet de laatste tijd veel krachttraining. Hij moet ster ker worden, waardoor hij zijn tech nieken nog beter kan toepassen tij dens de wedstrijden. „Ik zit nu rond de 71 kilo. Ik kan er dus nog twee kilo aan spieren bij trainen." Van de jonge Budokan-judoka mo gen in Amsterdam geen grootse Sam van 't Westende (voorgrond) vorig jaar tijdens het NK in actie tegen Dex Elmont. archieffoto Robert Vos/ANP prestaties verwacht worden. „Ik Olympische Spelen van 2012. Hun moet realistisch zijn: er doen daar niveau haal ik nog niet. Maar ik judoka's mee die opgaan voor de wil wel goed judo laten zien."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33