OM en politie kenden 21 zeeland 0D3(Mfem I GmpfeOS, Thermphos vecht geureisen provincie aan PZC vrijdag De krant 6 weken voor 18 euro! vrijdag 18 november 2011 door Ondine van der Vleuten Opeens hing mijn oude vriendin aan de tele foon. Of ze langs kon komen, want ze had een verrassing voor me. Ik pro beerde nog te achterhalen hoe en wat, maar niks: „Je ziet het wel", zei ze geheimzinnig. Op de bewuste avond zaten we wat giechelig klaar op de bank, speculerend over wat ons te wach ten stond, toen de bel ging. Daar stond ze, met in haar armen een groot pakket „Wacht, wacht!", zei ze, toen ik de deur wilde sluiten, „Ik heb nog meer bij me." Na een kwartier sjouwen stond de gang vol dozen en stak ze van wal. Wij waren uitverkoren voor een proefdemonstratie van het gewel dige product dat haar nieuwe werkgever maakte. Een stofzuiger. Een stofzuiger? We keken elkaar aan. „Hebben we al", zeiden mijn buurvrouw en ik. Ho ho! Maar dit was geen gewone stofzuiger! En dat ging ze ons laten zien ook. Met open mond keken we toe hoe het apparaat - een 'Kirby' - dank- COLOFON ,v~ t PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (n«8) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats - Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan Begin juli 2010 28 juli 2010 10 november 2010 15 november 2010 Fred B. (27) zit drie dagen vast voor mishandeling van zijn ex Amanda, de dochter van het Middelburgse echtpaar Schroevers. Hij zou het echtpaar ook bedreigd hebben. Fred B. sticht brand in het huis van Amanda in Haarlem. B. raakt hierbij zwaargewond en wordt tot 26 augustus opgenomen in een brandwondencentrum. De Haarlemse officier van justitie vindt dat B. niet kan worden gehoord. Dit is na zijn behande ling ook niet meer gebeurd. B. zou hebben ingebroken in de auto van Amanda. Politie en het OM in Zeeland vaardigen een arrestatiebevel uit tegen B. Hij wordt die dag nog gezien in de buurt, maar niet aangehouden. 11 november 2010 B. gooit een steen door de ruit van de woning van het echtpaar Schroevers. zij een eindeloze stroom hulpstuk jes veranderde van een ultrakrach- tige stofzuiger in een luidruchtig monster dat kon boenen, sham pooneren, schrobben, schuren, po lijsten - en zelfs masseren. Na dit hoogtepunt keek ze ons triomfantelijk aan. Hadden we nog vragen? Jazeker! Een prangende, zelfs! Hoe veel kostte dit wonder? „Wat vin den jullie de Kirby zelf waard?", kaatste ze terug. We hielden ons diplomatiek op de vlakte. Ze hield ons nog even in span ning. Toen kwam het hoge woord eruit. Voor slechts een paar dui zend euro was deze fantastische machine van ons! Daarmee was, wat ons betreft, de demonstratie tot een abrupt ein de gekomen. Ondanks de veertig jaar garantie. Wij hebben dus geen Kirby, maar binnenkort wel een schoonmaak ster! Helaas zit er geen veertig jaar garantie op, maar ze klopt, veegt, zuigt, shampooneert, boent, dweilt en schrobt als de beste. En het mooiste: dure onder houdsbeurten heeft ze niet nodig. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Openbaar Ministerie en politie hebben fouten gemaakt vooraf gaand aan de moord op het Mid delburgse echtpaar Schroevers. Maar ernstig waren ze niet en anders ingrijpen had het drama waarschijnlijk niet kunnen voor komen, blijkt uit onderzoek. door Marcel Modde Responsief, slagvaardig en betrokken. Zo ty peert de onderzoeks commissie onder lei ding van oud-hoogle raar strafrecht Jan Naeyé het optre den van Openbaar Ministerie (OM), politie en hulpverlening in de maanden voordat Fred B. in Middelburg het echtpaar Schroe vers om het leven bracht. Maar het kan beter, oordeelt de commissie evenzeer. Het grootste kritiekpunt dat Nae yé in zijn 61 pagina's tellende rap portage naar voren brengt, is het 'heenzenden' van B., toen hij met brandwonden was opgenomen in het ziekenhuis in Haarlem. Ver wondingen die hij zichzelf had toe gebracht. De brandstichting op 28 juli 2010 in de woning van zijn ex-vriendin Amanda Schroevers was een zelfmoordpoging. De pol- titie hield B. in het ziekenhuis aan, maar kon hem vanwege zijn ver wondingen niet verhoren. Toen B. ruim twee weken later uit het zie kenhuis werd ontslagen, ging de officier van justitie er van uit dat hij niet opnieuw voor het zelfde feit kon worden aangehouden. Maar dat kan dus wél, stelde Nae yé gisteren in het Haagse perscen trum Nieuwspoort de in zijn ogen belangrijkste misser aan de kaak. Door die foute beslissing kwam de zaak tegen B. onder op de stapel te liggen. Met als gevolg dat ook de politie in Haarlem zijn opsporing en aanhouding een lagere priori teit gaf Toen B. na aanhoudende bedrei gingen aan het adres van Amanda en haar ouders november vorig jaar een steen door de ruit van hun huis in Middelburg gooide, be sloot het Zeeuwse OM tot een ar restatiebevel. De politie was op de hoogte van het criminele verleden van B. in zijn geboorteland België. Ook kenden ze de gevallen van mishandeling, vernieling en brand stichting waar hij zich in Haarlem schuldig aan zou hebben gemaakt. Besloten werd hem in de 'val' te lokken, maar dit leidde tot niets. Ook in dat geval had krachtdadi ger opgetreden kunnen worden, vindt de commissie Naeyé. Fred B. keerde in januari 2011 te rug naar Brussel. Daar liep hij na meerdere inbraken tegen de lamp. Op 4 maart werd hij aangehouden en veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf voor diefstal met ge weld. Op 6 juli kwam hij ver vroegd vrij. Twee weken later duikt hij op in de woning van zijn ex-schoonouders en vindt de fata le steekpartij plaats. OM en politie hoorden pas achter af van zijn arrestatie, aldus Naeyé. De Belgische instanties hebben hun Nederlandse collega's niet ver wittigd van zijn vrijlating, omdat er geen internationaal opsporings bevel gold. Voorzitter Henk Bolhaar van het College van procureurs-generaal en Leon Kuijs van de Raad van Korpschefs trekken het flinterdun ne boetekleed aan. Ze erkennen - achteraf - dat er voldoende signa len waren om de zaak van B. zwaarder in te zetten. De kwestie wordt aangegrepen om de 'leem tes in juridische kennis bij het OM' op te vullen, zoals de commis sie aanbeveelt. Ook krijgt het Vei ligheidshuis (waarin politie, OM en hulpverlening samenwerken) een nadrukkelijkere regierol in de strafrechtelijke aanpak van zaken in de sfeer van huiselijk geweld. door Nadia Berkelder VLISSINCEN-OOST - Fosforfabriek Thermphos stapt naar de Raad van State om de eisen die de pro vincie Zeeland stelt aan de stank die de fabriek produceert, van tafel te krijgen. Daardoor worden maat regelen om geuroverlast te voorko men voorlopig uitgesteld. De pro vincie zegt de stap van het bedrijf te betreuren. Afgelopen zomer legde de provin cie het bedrijf maatregelen op die de overlast moesten verminderen: omwonenden klagen over de stank die de fabriek produceert. Thermphos ging in beroep tegen die maatregelen en spande een kort geding aan. Het bedrijf vindt dat er meer tijd nodig is om aan de eisen te voldoen. De rechtbank in Breda stelde vorige maand de provincie in het gelijk. Thermphos houdt desondanks vol dat de maatregelen die de provin cie eist niet effectief zijn. Het be drijf doet onderzoek naar alterna tieven, maar dat onderzoek is nog niet klaar. Tijdens de rechtszitting liet het bedrijf weten geen tonnen te willen investeren als nog niet duidelijk is of het ook echt helpt. In 2014 moet een installatie gereed zijn die geur en schadelijke stoffen grotendeels tegenhoudt. IN ZEELAND Gisteren Kerkwerve en vandaag de roerige kerkgeschiedenis van Poort vliet op www.pzc.n/monnikenwerk EN VERDER op dit blog twee overzichten van heiligen die in de provincie werden en worden vereerd. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2