zeelandI 27 ROC Zeeland doet proef met prestatiebeloning I E\Z EIRISlJlU Toekomst Delta zonder Borssele 2 onduidelijk 'Dit gebeurt dagelijks' 'Er zijn alleen verliezers' 'Kernenergie is onbekend terrein voor vrouwen' Idee gratis wifi in Veere wint innovatieprijs 'De Piraat' Auto rijdt in op rij wachtenden vrijdag 18 november 2011 door Cornelleke Blok foto Marcelle Davidse MIDDELBURG Het ROC Zeeland gaat personeel dat zeer goed pres teert bij wijze van proef belonen met een bonus. De mbo-school denkt daarmee de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. Het ROC Zeeland is één van de drie scholen die meedoen aan een landelijk experiment van staatsse cretaris Halbe Zijlstra. 'We hopen personeel te stimuleren om het beste uit zichzelf te halen.' Maximaal zestig personeelsleden die uitmuntend presteren krijgen aan het eind van het jaar een bo nus van 4 procent van hun bruto salaris. „Nu krijgt iemand die excel lent functioneert hetzelfde salaris als een docent die voldoende of slecht presteert", zegt Patrick Boonman, projectleider prestatie beloning van het ROC Zeeland. „We hopen personeel met deze bo nus te stimuleren om het beste uit zichzelf te halen." De prestatiebeloning zou de kwali teit van het onderwijs ten goede moeten komen. „In de media zie je veel berichten over de kwaliteit van het onderwijs. Die zou zwaar onder druk staan. Wij vinden dat geen recht doen aan de prestaties van onze docenten, maar we vin den dat we als school alle mogelijk heden moeten benutten om te zor gen voor een goede kwaliteit van het onderwijs. Alle medewerkers worden op ver schillende punten beoordeeld door hun leidingggevenden. Leer lingen krijgen ook een stem om aan te geven hoe docenten preste ren, zegt Boonman. „We willen ook de leerlingen aan het woord la ten, omdat zij het dichtst bij het onderwijsproces staan. Zij beoor delen bijvoorbeeld of een docent tentamens snel genoeg nakijkt, of op tijd e-mail beantwoordt." De Erasmus Universiteit in Rotter dam helpt het ROC Zeeland om het beoordelingssysteem te verbe teren en onderzoekt of de bonus inderdaad een positief effect heeft op de kwaliteit van het onderwijs. Afhankelijk van de resultaten van het onderzoek wordt besloten of de prestatiebeloning definitief inge voerd wordt. Cees van Kampen „Aan de ene kant: De schipperswereld is een we- (64), Aardenburg, ge- reld van cowboys. Het gebeurt waarschijnlijk da- pensioneerd direc- gelijks dat er niet volgens de procedure wordt ge- teur bedrijf, vrijwilli- werkt. Normaal wordt dat als incident afgedaan, ger Slachtofferhulp. Nu krijgt het - terecht - een lading omdat er ie- 'Redelijke eis.' mand is overleden. Maar de mannen hebben wel fouten gemaakt en dat kostte een mensenle ven. Ik vind het daarom terecht dat er een strafzaak is. Het is vreemd dat de mannen een opdracht kregen voor werk waar ze geen ervaring mee hadden. Dat moet eigenlijk niet kunnen. Het is absurd dat de offi cier van justitie niet sprak over de rol van de werkgever in deze zaak. Ik vind de eis van de officier redelijk. De vraag is wel waarom het meer dan twee jaar heeft moeten duren voor de zaak voor de rechter kwam. Daar werd geen uitleg over gegeven. Dat had je wel mogen verwachten van de officier. Ik vind het trouwens positief dat de verdachten contact hebben gehouden met de familie van het slachtoffer. Uit mijn werk bij Slachtofferhulp weet ik dat dat voor nabestaanden erg belangrijk is." Gerard Willemse „De drie bemanningsleden van de duwboot (64), Noordwelle, be- zijn, nadat ze met hun bedrijf gebeld hadden, in drijvenadviseur. 'De- overleg met elkaar afgeweken van het ballast- ze zaak loopt al meer plan. Dat is prima, daar hebben ze alle drie voor dan twee jaar. Dat is gekozen. Ze hebben alle drie een eigen verant- het OM verwijtbaar.' woordelijkheid. Dat geldt ook voor hun keuze om geen zwemvest te dragen. Ik vind dat er spra ke is van een strafbaar feit en dat het Openbaar Ministerie wel ontvanke lijk is. Het recht moet zijn loop hebben. Maar deze zaak loopt al meer dan twee jaar. Dat is het OM verwijtbaar. Daarmee moet rekening wor den gehouden in de strafmaat. Ik vind de eis van de officier niet te hoog. De verdediging vraagt de rechter om het OM niet ontvankelijk te verklaren, maar pleit er - als de mannen toch schuldig worden bevon den - voor om geen straf te geven. In deze zaak zijn ook alleen verlie zers. Alle betrokkenen zijn voor de rest van hun leven getekend. Maar de werkgever had hier ook moeten zitten. Die gaf de bemanningsleden een opdracht waar ze geen ervaring mee hadden." Cees van Kampen MIDDELBURG - Gratis wifi in de toe ristische dorpen van Veere is giste ren beloond met de Innovatieprijs Toerisme. Andere kandidaten wa ren: het Klimavontuur Middel burg, de strandslaaphuisjes in de gemeente Sluis en het plan voor een educatiecentrum over energie, vroeger en nu in de gemeente Bor- sele. Het idee voor gratis wifi in toeris tisch Veere is afkomstig van de on dernemersmanager van de ge meente Veere en van de VW Wal cheren en Noord-Beveland. Uniek aan het project is dat toeristen langs de kust gratis en zonder co des het internet op kunnen. Du - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Vrijdag, zaterdag en zondag geopend inweg Oostkapelle BMWWMMM'liilU..1 'A VLISSINGEN - Bij een kop-staartbot- sing in Vlissingen op de Nieuwe Vlissingseweg gisteren rond 17.00 uur waren vijf auto's betrokken. Er vielen geen gewonden. Een rij auto's stond stil voor de verkeerslichten om linksaf te slaan richting de Sloeweg. Een achterop komende automobilist ziet dit te laat en botste achterop de rij. Drie auto's konden niet meer rijden. door Ben Jansen MIDDELBURG - Delta heeft de Sta ten van Zeeland gisteren niet dui delijk gemaakt wat de toekomst van het bedrijf is zonder tweede kerncentrale. „Er zijn wel alterna tieven", zei directeur Pieter Boer- ma van het energiebedrijf, maar welke die zijn, liet hij in het mid den. President-commissaris Daan van Doorn noemde de bouw van een tweede kerncentrale 'een opportu niteit voor Delta en Zeeland' en hij voegde eraan toe dat beide het 'een stuk moeilijker' krijgen als de plannen niet doorgaan. Ook hij werkte dat niet uit. Tijdens de informatieve bijeen komst voor de Staten van Zeeland zei Boerma dat Delta eind volgen de maand toestemming van de aandeelhouders vraagt om in eer ste instantie 60 miljoen euro in de vergunningsaanvraag voor een tweede kerncentrale te steken. In het aanvankelijke voorstel, dat van daag op de agenda van de Staten commissie bestuur, financiën en welzijn staat, gaat het om 110 mil joen. Partners van Delta voor de bouw van de tweede kerncentrale zouden met de resterende 110 mil joen op de proppen moeten ko men. Het voorbereidingstraject is nu in drieën geknipt: 60 miljoen, 100 miljoen en nog eens 60 mil joen. Van Doorn verklaarde dat die 60 miljoen die Delta om te be ginnen wil uitgeven, wel als risico dragend moet worden aange merkt. Met andere woorden: gaat de bouw van de kerncentrale niet door, dan is het geld weg. Boerma vertelde dat RWE heeft toegezegd mee te betalen aan de vergunningsaanvraag. De andere beoogde partner EDF is zo ver nog niet. Een andere mededeling van Boer ma was dat de komende jaren een beslissing valt over de toekomst van de kolencentrale in Borssele. In 2013 wordt de uitstoot van CO2 belast en dat kan voor deze centra le in de 20 tot 40 miljoen euro per jaar gaan lopen. Er was voor de Statenleden nauwe lijks ruimte om Boerma en Van Doom tijdens de informatieve bij eenkomst vragen te stellen. Beiden waren na afloop niet be reid een toelichting te geven. door Nadia Berkelder Gerard Willemse Vrouwen hebben nu een maal minder affiniteit met technische vraagstukken; dus legt Deltadirecteur Peter Boer ma het ze nog graag een keer uit. Op een speciale vrouwenavond over kernenergie. Gewoon, een leuke avond; met een optreden van de Zeeuwse ca baretière Katinka Polderman, een quiz met 'fantastische prijzen' en een presentatie over kernenergie natuurlijk. „We vinden het belangrijk dat de juiste informatie over kernenergie gegeven wordt", zegt woordvoer der Jan-Willem Heykoop van het energiebedrijf „Vrouwen twijfelen vaker dan mannen over de nut en de noodzaak van kernenergie. Maar we vinden wel dat iedereen zijn of haar eigen mening moet vormen. We gaan niet overtuigen, het is echt een informatiebijeen komst." „We voeren op allerlei manieren campagne", zegt Heykoop. „Die vrouwenavond is daar onderdeel van. We hebben een leuk program ma, zodat het een ontspannen avond wordt." Voor mannen - toch de andere helft van de Zeeuw se bevolking - worden vooralsnog geen speciale activiteiten gepland. „Kernenergie staat wat verder van vrouwen af, het is voor vrouwen wat onbekend terrein. Mannen zijn toch meer betrokken bij ener gievraagstukken en politieke dis cussie dan vrouwen." Katinka Polderman heeft niet het gevoel dat ze zich voor Delta's kernenergiekarretje laat spannen. „Ik heb nagevraagd of ik toch geen lofzang op kernenergie hoefde te houden. En dat was niet zo, zei den ze bij Delta. Anders had ik het niet gedaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27