cultuur! 15 In mijn muziek is het goed toeven W Familie rond Christiani Award wordt steeds groter NIEUWE CD van componist Douwe Eisenga agenda Ailll Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur vrijdag 18 november 2011 www.z2.nl door Jan van Damme Iedere musicus wil gehoord worden. Dat is een wezenskenmerk. Want je hebt niet al die jaren gestudeerd en gewerkt om ver volgens niet verder te komen dan de bad kamer. Dus maak je een cd. Dat is heel in het kort de redenering van com ponist Douwe Eisenga (1961) in Middelburg. Sinds deze week ligt zijn nieuwe cd House of Mirrors bij de Drvkkery in Middelburg. Welge teld zijn vijfde. De hoes: een grasveld met daar op een ronde spiegel, waarin een wit bewolkte lucht te zien is. De landelijke presentatie is pas in februari 2012 voorzien. Ook in Italië zullen muziekliefhebbers er nog van horen. Italië? Dat heeft alles te maken met de in Ro me gevestigde Piccola Accademia degli Specchi, die de muziek van Eisenga op deze cd uitvoert. Het is een gezelschap dat zich heeft toegelegd op de vertolking van werk van Michael Ny- man, Wim Mertens, Yann Tiersen en Philip Glass. Toevallig allemaal namen, die altijd wor den genoemd als er over de composities van Ei senga wordt gesproken. Matteo Sommacal, ar tistiek leider van de 'Spiegelacademie', benader de Eisenga. Zo ontdekte de componist dat het muziekgezelschap in Rome met een bezetting van piano (4mains), fluit, sax, viool en cello wonderwel bij zijn soort muziek past. Lof kreeg Eisenga de afgelopen jaren in ruime mate. Voor zijn Requiem 19S3, Rose Road - City Lines, Musicfor Wiek en The Piano Files. Een componist laten uitleggen wat voor muziek hij schrijft, is bijna een doodzonde. Omdat noten op papier niet voor-iedereen doorkomen, doet hij toch een poging. Eisenga: „Vanaf de 19e eeuw werd er heel veel muziek geschreven met een bepaalde spanningsopbouw. We moesten steeds ergens heen, van A naar B, met een cli max. Voor mij geldt dat niet. Ik maak graag mu ziek waar het goed is om te toeven. Er zitten wel spanningsbogen in, maar het zijn hele lan ge lijnen. Het is eigenlijk een statische omge ving, waar ik mezelf prettig in voel. Het geheel dat ik maak is in feite ongelooflijk lyrisch en rit misch. Ik zie het als een anti-romantische atlas: geen verlangen naar verre toppen, verre landen omdat daar het gras groener zou zijn, maar een welbevinden in de directe cirkel om je heen." Is dat te vaag, horen we nog steeds geen klan ken? Eisenga: „Ik draag een enorm popverle den bij me. Zo kan ik genieten van een cello, die als een soort discobas fungeert. Als je in vloeden wilt noemen: één pop, twee minimal repetitieve muziek in de lijn van Michael Ny- man, drie barok. De overeenkomst van de drie is de ritmische drive, Fortspinnung op zijn Duits. Dat is een kenmerk van de barok, een enorme voortstuwing, dat gaat maar door. Ik vind dat gewoon lekker." Iedereen noemt hem inmiddels een Zeeuwse componist. Daarmee slaan we niet helemaal de spijker op zijn kop. Eisenga heeft eigenlijk Douwe Eisenga: „Ik draag een enorm popverleden bij me." foto Mechteld Jansen meer met Groningen, waar zijn ouders van daan komen en waar hij veertien jaar woonde en studeerde. Bij dat noordelijke gevoel hoort wat hem betreft een zekere bescheidenheid. Hij wil best een cd signeren, maar denkt er meteen bij: „Ik ben ook maar een gewone lui die zijn stinkende best doet." Op de cd staan enkele nummers, die in eerste instantie in opdracht zijn geschreven. 'Motion' was bestemd voor een bedrijfsfilm van Zeeland Seaports. En 'Daily Music' - nu 'La Musica del Giorno' - componeerde hij ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de PZC in 2008. Ei senga: „Bij een opdracht zit je vast aan een be paalde lengte, een bepaalde bezetting. 'Daily Music' was voor twee barokviolen, barokcello en clavecimbel. Voor de Italianen heb ik het herschreven. Op die manier wordt het stuk ver der gebracht." Het speciale aan de nieuwe cd is volgens de componist, dat er nu een ensemble speelt dat helemaal gespecialiseerd is in zijn soort mu ziek. „Daar ben ik heel blij mee. De groten als Nyman en Mertens hebben een eigen ensem ble. Ik niet. Maar het uitvoeren van deze mu ziek is echt een vak apart. De individuele par tijen zijn niet extreem virtuoos. Maar de rit miek is een heel exact raderwerk. Als een musi cus er één tweeëndertigste naast zit, dan hoor je dat onmiddellijk. Een goede uitvoering vraagt een enorme concentratie. Een stuk als 'Daily Music' zit vol met dissonnanten. De ene melodielijn begin op b, de andere op c, nog een op d. Dat is niet normaal. Ze liggen heel dicht op elkaar, zodat er een stemmenweefsel ontstaat waarin je van de ene melodie naar de andere wipt. Dat gaat vanzelf" Douwe Eisenga's cd House of Mirrors ligt voor 16,95 euro bij de Drvkkery in Middelburg. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. PODIUM Goes DJ Dubsik DJ Meek. Plan B, 20.00 uur Heinkenszand Theater Zeelandia brengt 'Het Land'. De Stenge, 20.00 uur Hulst MeclassicA treedt op. Café Kwebbel, 21.30 uur. Kruiningen Cabaretier Jochen Otten. Ons Dorpshuis, 20.00 uur Middelburg Muzikaal-literair programma van Anna Enquist (voordracht) en Ivo Janssen (pia no), met werk van Janacek en Schumann en teksten van Enquist. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Theatergroep Duinart met de voorstel ling 'De Broertjes'. 't Spiegeltheater, 20.00 uur Gezongen thriller 'Hotel Lijkzigt', jubi leumvoorstelling van Koor A58. Stadsschouwburg, 20.00 uur Hardcore show met Cornered, A Strenght Within, Purify en Countdown. Bar American, 21.00 uur Het literaire punk-jazz-collectief De Kift geeft concert. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland Literair theaterconcert van Sophie van Hoytema en Erik van der Luit. De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Concert bekende Ierse folkgroep The Fureys and Davey Arthur. Ledeltheater, 20.15 uur Ovezande Vier singer-songwriters in voorronde Spectra: Chaotic Harmony, Geert van Oorschot, Tim Gorter en Vuur. Special act is Rachèl Louise. De Klomp, 20.00 uur Ritthem Champagne Charlie speelt ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Dorpsraad in Ritthem. Dorpshuis 'Ons Dorpsleven', 20.00 uur Sint-Maartensdijk Concert kwartet Rapalje met 'Celtic kNights II'. Haestinge, 20.15 uur Terneuzen Addicted to hardcore. De Pit, 20.30 uur Vlissingen De Zeeuwse Komedie speelt 'Les liai sons dangereuses'. Theater Vestzak99, 20.30 uur Hybrid-avond met TMSV, Science (BE) en Jahua. De Piek, 21.00 uur Optreden gitariste Ana Popovic. In het voorprogramma: Stonecold. Arsenaaltheater, 21.00 uur door Rolf Bosboom at vijf jaar geleden be gon als een bescheiden muziekfeestje is uitge groeid tot een evenement van in ternationale allure. De enorme ont wikkeling van de Eddy Christiani Award, die"jaarlijks wordt uitge reikt in het Arsenaaltheater in Vlis singen, is mooi te zien in de docu mentaire Wie de gunst aan een gi taar kan geven. Deze gaat zondag in première op Play, het muziek filmfestival in Amsterdam. De film is gemaakt door Harm Jan Snijder samen met Stefan Bijnen. In 2008 waren ze er voor het eerst bij, omdat ze Adje van den Berg - dat jaar winnaar - volgden voor een documentaire. Op verzoek van organisator Cor de Jonge maakte Snijder een videoverslag voor YouTube. Sindsdien legt hij elk jaar de uitreiking vast. „Je kunt deze film op allerlei ni veaus bekijken", zegt Snijder. „Het is een verhaal met verschillende la gen." Vanzelfsprekend komen de winnaars uitgebreid aan bod - van Leendert Haaksma in 2006 tot en met Queen-ster Brian May dit jaar - maar ook de naamgever van de prijs en diens betekenis voor de gi taarmuziek. De inmiddels 93-jari- ge Eddy Christiani woonde tot dit jaar alle uitreikingen bij. Daarnaast is een belangrijke rol weggelegd voor de Vlissingse gi taarbouwer Sjak Zwier, die voor el ke laureaat een speciale gitaar bouwt. „Een bijzonder mens", zegt Snijder. „Indirect heeft hij veel invloed in de muziekwereld." Ook blijkt hoeveel erbij komt kij ken om de prijs te organiseren, met alle spanningen van dien. Snij der: „Cor de Jonge is voor mij de grootste held in het verhaal." Wat de documentaire vooral ook laat zien is hoezeer de winnaars het eerbetoon waarderen en dat al le betrokkenen enthousiast zijn. Als het even kan, komen ze elk jaar terug. „De familie wordt steeds groter." Snijder hoopt dat zijn film ook een keer op televisie te zien is. „Na de première ga ik eens rondshop- pen bij mijn omroepvrienden." Eddy Christiani en Steve Lukather, de winnaar van 2010. foto Lex de Meester «BBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15