13 cjoeci -4r*f We kunnen best tegen een stootje Moe van de crisis en de negativiteit Urn vrijdag 18 november 2011 De privéfinanciën op orde bren gen: met de stofkam door verzeke ringspolissen gaan, overbodige uit gaven wegsnijden Hypotheekschuld vervroegd af lossen: hoe minder schuld, hoe minder risico je loopt bij een plot selinge teruggang in inkomen door bijvoorbeeld werkloosheid of schei- ding Appeltje voor de dorst aanleggen: geld opzij zetten voor slechtere tijden Raadpleeg sites waarop bezuini gingstips worden gegeven zoals crisismoe.nl Blijf consumeren om de econo mie op gang te houden, maar doe dat niet met geleend geld Wie veel spaargeld heeft, moet dat verdelen over verschillende bankconcerns met oog op maxi male garantie van 100.000 euro Wie belegt, doet er goed aan risi co's te spreiden Ook dan, stek Kitty Merza, moet men zich de vraag stellen hoe je met de situatie omgaat. „Of je nou veel luxe gewend bent of van weinig geld moet rondkomen, voor ieder een is dat moeilijk. Maar we zullen ons al lemaal moeten realiseren dat we daar niet per definitie minder gelukkig van hoeven te worden. Misschien heb je dan eindelijk wat meer tijd voor elkaar." Mensen kun nen elkaar wel degelijk uit het moeras trek ken, zegt Van Ginneken. „Je ziet aan de Occupy-beweging dat ze elkaar enthou siast kunnen maken om het andere te doen, om de schouders er onder te zetten. Ik noem dat stemmingsbesmetting. Ech ter, die kan ook de andere kant op gaan. Als er geen duidelijk perspectief is, loop je het risico dat men elkaar verder de put in praat. Maar als duidelijk is waarvoor je het allemaal doet, dan worden mensen psy- i chologisch weerbaar en hebben ze de kracht om die beproeving aan te gaan." Dip of doubledip? Crisis of milde recessie? Of je nu somber of rela tiverend tegen de economische golfbeweging aankijkt - bedenk wel dat Nederland nog altijd welvarender is dan ooit. En net als in het voetbal zijn we vi- ce-wereldkampioen: alleen Luxemburg is nog rijker. De rest van de wereld heeft het nakijken. Uit het rapport van het SCP werd de ver wachting gewekt, dat het wat minder gaat worden. Dat zal wel, maar wie houvast zoekt en goed wil slapen, kan ook in het hetzelfde rapport terecht. Een opbeurende opsomming: - Elke dag staat het woord vergrijzing wel er gens in de krant, toch zijn we een jong land. Nederland groeit dankzij eigen aan was, en maar een klein beetje door immigra tieoverschot. In verhouding met andere Eu ropese landen kent Nederland daardoor een geringe vergrijzing. Dat is gunstig voor pen sioenen en zorgkosten. - De kloof tussen arm en rijk is in Neder land niet groot en neemt licht af: het rijkste kwart van de bevolking verdient maar 3,5 keer zoveel als het armste kwart. De armste Nederlanders, met name de ouderen onder hen, gingen er de afgelopen tien jaar be hoorlijk op vooruit (de rijken uiteraard ook). - We mogen ons ook gelukkig prijzen met het veilige verkeer: 640 doden per jaar, het laagste aantal per inwoner in Europa. - De criminaliteit wordt nog wel als een groot probleem ervaren, maar in de statistie ken tekent zich een kentering af. Minder mensen dan vijfjaar geleden voelen zich on veilig; veel type misdrijven nemen af, de jeugdcriminaliteit daalt. - We zijn rijk en toch werken we minder dan elders in Europa. Onze werkweek duurt gemiddeld 30,6 uur. Dat is elders 35 a 40 uur. - Omdat we zo kort werken, doen we veel aan sport en cultuur, hebben we veel socia le contacten en zijn we vaak lid van vereni gingen. - Maar liefst 82 procent van de Nederlan ders zegt gelukkig te zijn. - En we zijn gezond: de levensverwachting voor Nederlandse mannen is de hoogste van Europa. - Gemiddeld genomen zijn de inkomens in Nederland de afgelopen tien jaar met 6 procent gestegen. Kortom: waarom maken we ons druk over een krimp van 0,3 pro cent? zie onze website:binnenland Vijf bijzondere oplossingen om het financiële tij te keren Eurocrisis, bankencrisis, finan ciële crisis, economische crisis, huizencrisis. Dagelijks krijgen we ellende over ons uitgestort. „Je wordt echt moe van al die ne gativiteit." door Ans Bouwmans en Aly Knol Je kunt niet om de crisis heen, maar het lijkt wel of ze het heerlijk vinden om het heel negatief te brengen." Fedor de Groot (44) is het zat, het voortdurende bombardement aan crisisnieuws. „Het zit m elk journaal. Het is alsof het leven al leen nog maar uit crisis bestaat." De consu ment laat het geld niet rollen, de angst voor een nieuwe recessie is groot. Natuurlijk, een aantal eurolanden heeft financieringsproble men, maar praten we elkaar niet een crisis aan? De Groot, oprichter van website crisis- moe.nl: „We benadrukken wat we kwijtra ken in plaats van wat we hebben. Het valt hier toch allemaal reuze mee, zeker als je het vergelijkt met een land als Griekenland. Kan er vanuit Den Haag niet wat meer wor den benadrukt dat we het hier helemaal zo slecht niet hebben? Je wordt echt moe van al die negativiteit." Liesbeth van der Heijden, in het dagelijks le ven directeur-eigenaar van een communica tiebureau, is al het crisisnieuws ook hele maal beu. „Je kunt je er geen voorstelling van maken en je kunt er niks aan doen. Je kunt moeilijk elke dag souvlaki's gaan eten om Griekenland te redden." Fedor de Groot: „Mijn collega's zeggen: we zijn er wel klaar mee, met die crisis. Veel mensen zeggen: we zien wel waar het schip strandt. Je kunt het niet negeren, maar we kijken liever naar The Voice dan naar Het journaal." Tv-deskundige Bert van der Veer kan zich indenken dat mensen sikkeneurig worden. „Zelf word ik er ook wel eens chagrijnig van. Het gaat van De Wereld Draait Door via Nieuwsuur naar Pauw en Witteman, en dan ga je somber naar je bedje en denk je: kan ik morgen nog wel pinnen? Maar je kunt als praatprogramma of actualiteitenprogramma niet zeggen: we doen er niets mee." Ook Vincent Albers, mededirecteur van trendonderzoeksbureau scienceoftheti- me.com, benadrukt dat het niet helder is wat het echte probleem is en of er wel op de juiste manier naar wordt gehandeld. „Het is alsof er een veelhoofdig monster moet worden geanalyseerd", zegt hij. „Eco nomen en politici proberen samen een eco nomisch probleem op een politieke wijze op te lossen. Maar in de aanpak zit geen en kele progressie, die langer dan een dag stand houdt. Daar worden mensen moe van. Elke keer wordt beloofd: het komt goed, maar het komt niet goed." Van der Heijden: „Ik heb er geen bewijs voor, maar wat je nu ziet is dat we als sa menleving angstig in de koplampen zitten te kijken, en niks meer doen. De angst en onzekerheid werken verlammend. De onze kerheid is erger dan de crisis." Toch gaan mensen 'gewoon door', zegt Al bers. „De menselijke veerkracht is enorm. Bij de pakken neerzitten, zit niet in de men selijke natuur. Een recessie kan zelfs een zui verende werking hebben. Neem de ontsla gen van de vorige crisis: we hebben nog nooit zoveel zzp'ers gezien als nu." Ook Fe dor de Groot van crisismoe.nl denkt dat het belangrijk is zelf iets te kunnen doen, om het gevoel te hebben greep te houden op de gebeurtenissen. Vandaar dat zijn website vooral tips geeft om geld te besparen. „Dat is mijn insteek: denk mee, doe iets." =^k reageren? nieuwsredactie@wegener.nl ■WW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13