uitenland 17 'Superteam' moet ziek Italië redden I Frankrijk wil forsere ingrepen de ndernemer NIEUW KABINET Italië heeft binnen een week een nieuwe regering en die is in alles het tegendeel van. wat men onder de opgestapte ex-premier Silvio Berlusconi gewend was. Wat kunt u in de komende Ondernemer verwachten zie onze website:buitenland Mario Monti presenteert nieu we regering Italië donderdag 17 november 2011 Een symbolische overdracht van de macht. Berlusconi (r) overhandigt zijn opvolger Monti het belletje waarmee de nieuwe Italiaanse premier zijn eerste kabinetsberaad kan inluiden. door onze correspondent Eelco van der Linden Mijn regering is serieus en van hoge kwaliteit. Het feit dat er geen politici van deel uit maken, maakt de ploeg sterker en voorkomt pijnlijke situaties." Ma rio' Monti, correct, beleefd en be scheiden, wil niemand voor het hoofd stoten, maar laat even zien dat deze grijze professor van 68 jaar wel degelijk van zich afkan slaan. Italië heeft een nieuwe regering. Een week nadat Silvio Berlusconi uitgleed en met diens voorstel 'ge faseerd af te treden' het land in een enorme vertrouwenscrisis stortte, zweert topeconoom en voormalig EU-commissaris Mario Monti trouw aan de republiek. Voor hem een glunderende Gior gio Napolitano, de oude president en grote regisseur van dit experi ment. Monti presenteerde gisteren een re geringsploeg van ministers met elk met een enorme staat van dienst, vooral op economisch vlak. Alle partijen, met uitzondering van de Lega Nord, moesten erkennen dat een greep gedaan was uit het beste dat Italië in huis heeft. Stuk voor stuk sobere specialisten, zonder franje. Ronduit revolutionair - he lemaal in het licht van het beeld dat rond vrouwen was ontstaan door Berlusconi - was de benoe ming van drie vrouwen op zware posten, waaronder Binnenlandse neemt zelf het ministerie van Eco nomische Zaken onder zijn hoede en heeft Corrado Passera, tot giste ren bestuursvoorzitter van een van de grootste banken van Italië, Intesa San Paolo, benoemd tot mi nister van een nieuw 'superminis terie' van economische ontwikke ling, infrastructuur en transport. Monti benadrukte een 'geïntegreer de aanpak voor te staan ten behoe ve van economische groei en ont wikkeling'. Hij ontkende dat met Passera de gevreesde regering van bankiers het licht ziet. Passera, die linkse sympathieën worden toege dicht, was de afgelopen dertig jaar manager in de informatica, uitgeve rijen en staatsbedrijven. Hij wist onder meer de zieltogende Itali aanse posterijen met harde hand te saneren en een nieuwe toe komst te geven. Monti zal vandaag en morgen in het parlement verschijnen om het vertrouwen te vragen en dan ook meer bekend maken van zijn rege ringsprogramma. Iedereen houdt rekening met maatregelen rond pensioenen en privatisering, maar ook zal een vorm van vermogens belasting, tot nu een taboe in Ita lië, waarschijnlijk het licht zien. Monti heeft geëist dat er geen tijds limiet aan zijn regering wordt ge steld, als alles goed gaat zal hij tot het voorjaar van 2013 regeren. Monti heeft de steun van de mees te oppositiepartijen en van Berlus coni's PDL, ook al blijft binnen die partij veel verzet en is de roep om verkiezingen groot. Het nieuwe Italiaanse kabinet telt drie vrouwen. Premier Monti neemt zelf de belangrijkste portefeuilles, Economie en Financiën, voor zijn rekening. foto Cregorio Borgia/AP Zaken en Justitie. Monti blijft her halen te willen saneren, maar voor al ook maatregelen ter bevordering van de groei te zullen nemen. „Ik vraag niet om bloed zweet en tra nen, maar wil van iedereen enige opoffering", aldus de premier. Hij heeft met zijn optreden in elk ge val het ergste wantrouwen bij de vakbonden weggenomen, die vol gens een opgetogen Monti 'zelf hebben aangegeven wat ze willen inleveren als het totaalpakket eer lijk is'. Het zwaartepunt ligt uiter aard op economisch vlak. Monti DEN HAAG - De druk op de Europese Centra le Bank (ECB) groeit om onbeperkte hoe veelheden zuidelijke staatsobligaties op te kopen. Het Franse kabinet, in toenemende mate ongerust door de stijgende Franse ren te, liet weten dat de ECB niet alleen de munt moet beschermen, maar ook de finan ciële stabiliteit in de eurozone. Dat wordt gezien als een oproep de geldpers aan te zetten en de overheidsuitgaven van landen als Italië en Spanje te financieren. De Duitse Bondskanselier Angela Merkel liet echter direct vanuit Berlijn weten dat de ECB die rol niet mag aannemen. Ze ver wees naar verdragen waarin het mandaat van de ECB is vastgesteld. De Duitsers vre zen dat de schuldencrisis uitmondt in hoge inflatie als de ECB onbeperkt geld uitleent aan eurolanden. Eerder deze week liet ook de president van De Nederlandsche Bank weten dat het huidige obligatieopkooppro- gramma van de ECB 'eindig' moet zijn. Frankrijk staat er volgens onderzoekers van de Brusselse denktank The Lisbon Council fiscaal 'niet gezond' voor. Het instituut riep de Franse politiek op snel economische her vormingen in gang te zetten, bij voorkeur voor de presidentsverkiezingen van volgend voorjaar. Dat is ook de weg die Merkel wil bewande len. Ze herhaalde gisteren dat ze in de euro zone streeft naar nauwere politieke samen werking met strengere begrotingsafspraken ter bestrijding van de eurocrisis. De financiële markten vinden echter dat de eurolanden hier onvoldoende haast mee ma ken, en beleggers verkochten ook gisteren opnieuw Italiaans staatspapier, waardoor de rente rond 7 procent bleef hangen. Econo men denken dat de schuld van Italië on houdbaar wordt bij een dergelijk renteni veau. Datum Thema 17 december Branchespecial: De Ondernemer en zijn... 21 januari Financiën en regelgeving Meer informatie? deOndernemer Zeeland T 0118-434 070 E teamzeeland@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7