Jubilerend Ballustrada blijft hechten aan papier m Topstukken in Paleis Het Loo uit 113 1II mm donderdag 17 november 2011 De kern van Ballustrada. Vlnr: André van der Veeke, Johan Everaers, Ko de Jonge, Thom Schrijer en Jan J.B. Kuipers. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom H et is voorwaar een prestatie: Ballustrada, het enige literaire tijd schrift in Zeeland, be staat 25 jaar. Alle reden dus voor een groot en voor iedereen toe gankelijk jubileumprogramma met uiteenlopende optredens. Dat vindt morgen plaats in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg, waar ook al enkele weken een expositie rond het tijd schrift is te bekijken. Achteraf gezien was het 'aandoen lijke huisvlijt', het eerste nummer van Ballustrada dat in 1987 ver scheen. Maar dat er bij de initiatief nemers serieuze ambities leefden, mocht onder meer blijken uit het feit dat er een interview met schrij ver Herman Brusselmans in was opgenomen. Ballustrada ontwikkelde zich gelei delijk tot een tegendraads, met zorg vormgegeven en landelijk aan sprekend tijdschrift. De redactie is Zeeuws, maar de abonnees - rond de 150 - en de vaste medewerkers bevinden zich in het gehele Neder landse taalgebied. „We staan nog steeds te boek als een Zeeuws tijd schrift, maar het gaat veel verder dan dat", zegt redactielid Johan Everaers. Het blad is steeds meer gaan wer ken met thema's en vaste rubrie ken. „Die thema's zorgen voor ver dieping", aldus André van der Veeke, man van het eerste uur. „Het is niet zomaar het volplem pen van een tijdschrift. Op die ba sis waren auteurs ook eerder be reid tot het leveren van een bijdra ge-" Het tegendraadse karakter zit on der meer in het openstaan voor al le denkbare genres. „We hebben ons nooit beperkt tot de literaire canon", zegt Jan Kuipers. Daar naast heeft Ballustrada een naam opgebouwd door over de grenzen van de literatuur heen te kijken, met bijvoorbeeld de mailart-projec- ten van Ko de Jonge. „We hebben veel dingen gedaan die zich in de kantlijn van de literatuur en de beeldende kunst afspelen. Dat is een bepaalde eigenzinnigheid waar we altijd veel lol aan hebben beleefd." De opvallende vormgeving, vijf jaar geleden ingevoerd, en het uit brengen van dubbelnummers heb ben ervoor gezorgd dat het tijd schrift steeds meer het uiterlijk van een boekje heeft gekregen. „Dat maakt het aangenaam om te lezen. Ook heeft het daardoor meer aanzien gekregen. Overigens gaat de vormgeving nu weer veran deren. Het jubileumnummer is daar een opmaat voor." Voor die bijzondere uitgave heeft de redactie tientallen medewer kers uitgenodigd om te reageren op het thema 'Haaks op'. Dat heeft 75 bijdragen opgeleverd: 25 gedichten, 25 korte verhalen en 25 'visuele bijdragen'. De toekomst is niet helemaal zon der zorgen. De vraag is bijvoor beeld of de provincie bereid is ook na 2012 het tijdschrift te subsidië ren. De redactie hoopt in elk geval dat de jubileumactiviteiten weer een aantal nieuwe abonnees ople veren. Eén ding staat voor de makers als een paal boven water: verder gaan als digitaal tijdschrift - om kosten te besparen - is niet aan de orde. „We vinden het niet noodzakelijk om de stap te maken naar digi taal", zegt Van der Veeke. Kuipers: „We zijn echt een papieren tijd schrift." Jubileumfeest Ballustrada, morgen in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Aanvang: 15.00 uur. Programma Presentatie eerste exemplaar jubileumuitgave aan gedeputeerde Ben de Reu. Oprichter André van der Veeke belicht de historie van het blad. Chretien Breukers (hoofdredacteur van De Contrabas) spreekt over de mogelijkheden van het fenomeen literair tijdschrift anno 2011. Verder korte optredens van schrijvers, dichters, muzikanten en beeldend kunstenaars: Kees Klok, Bert Bevers, Theo Raats, Anna Schenk, Juul Kortekaas, Emma Crebolder, De Mannen van Papier (Wim Hofman, Ko de Jonge, Jan J.B. Kuipers, Thom Schrijer, André van der Veeke, Albert de Vos), Johanna Kruit, Marcel Koopman, Lou Vleugelhof, Peter van Druenen, Rien Vroegindeweij, job Degenaar, Johan Everaers, Hendrik Carette en Kees Engelhart. De Ballustrada-expositie in de Zeeuwse Bibliotheek duurt nog tot en met 26 november. Verguld Egyptisch mummiemasker. door Ellen van Slagmaat Wat hebben een schilde rij van Picasso, een ets van Rembrandt, een ju weel van Lalique en een paar blauwwitte tulpenvazen van Delfts aardewerk gemeenschappe lijk? Niets. Behalve dat ze alle vier ooit zijn verhandeld door een lid van de Vereeniging van Han delaren in Oude Kunst (VHOK). Ter gelegenheid van het honderdja rig bestaan van de organisatie zijn meer dan honderdtwintig topstuk ken uit de Nederlandse kunsthan del te zien in de tentoonstelling 'Uit de kunst! op Paleis Het Loo. Mieke Zilverberg, John Hoogste- der en Robert Aronson zijn bij het grote publiek bekend als experts uit het tv-programma 'Tussen kunst en kitsch'. Maar twijfelachti ge kitsch is uit den boze bij deze speciale tentoonstelling. Zilver berg, Hoogsteder en Aronson zijn prominente leden van de VHOK en stelden - net als tientallen ande re leden - topstukken beschikbaar. Met medewerking van de huidige bezitters, musea of particuliere ver zamelaars. Vanwege de grote diver siteit aan specialisten binnen de VHOK is het oudste stuk op de tentoonstelling een Griekse terra cotta kylix, bijgenaamd een 'cham pagne cup', uit 1300 v. Chr. Het jongste stuk is 'Mother and child', een kleurige polyester sculptuur van de Franse kunstenares Niki de Saint Phalle uit 2000. Omdat er geen thematische of chronologische lijn zit in de inge zonden objecten is de tentoonstel ling op Paleis Het Loo onorthodox vormgegeven, als een pastiche van opeenvolgende huiskamers met chic behang dat verwijst naar de wandbekleding van Het Loo. Tussen twee oude Russische ico nen staat een buste van Napoleon. Een verguld Egyptisch mummie masker pronkt op een 1800 jaar jongere Empire-tafel uit Brussel. Schilderijen van Picasso en Van Gogh hangen in de buurt van een Zigzag-stoel van Rietveld. En boven een uniek exemplaar van Blaeu's stedenboek prijkt een ets van Rembrandt. Uit de Kunst! is te zien t/m 8 januari 2012 in Paleis Het Loo in Apeldoorn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 73