uit! 5 Teksten vol activisme en menselijke bewogenheid selectie The Fureys Rapalje Scapino De Kift Women in Rock donderdag 17 november 2011 The Fureys and Davey Arthur is een van de bekendste folkgroepen uit Ierland, met tientallen cd's op haar naam. Van de vier broers Fu- rey zijn alleen Eddie en George overgebleven. Samen met Davey Arthur, Daniel Lynch en Luke Crowley trekken ze nog altijd over de wereld om op te treden. Vrijdag 18 november, Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur. Het kwartet Rapalje treedt twee dagen achtereen op in Zeeland. De fakkeldragers van de Keltisch mu ziek in Nederland presenteren hun opzwepende show 'Celtic- kNights II'. Het gaat om een muzi kale tijdreis naar de losbandige, ru we Middeleeuwen. Vr. 18 nov., Haestinge, St-Maartens- dijk, 20.15 uur. 2a. 19 nov, Zeeland- netstudio, Kamperland, 20.00 uur. Balletgezelschap Scapino brengt een gevarieerd programma met Kathleen (de danssensatie uit de ja ren 90) en het nieuwe ballet Bee swing van Ed Wubbe. Daarnaast wordt Beautiful Freak gedanst, het stuk waarmee Marco Goecke re cent voor een internationale dans revolutie zorgde. Woensdag 23 november, Sche/detheater, Terneuzen, 20.00 uur. Niet eerder in haar twintigjarige bestaan klonk De Kift zo rijk, veel zijdig en tegelijkertijd volledig zich zelf Morgen presenteert de band haar negende album, Brik, in de Spot. Het literaire punk-jazz-collec- tief uit Koog aan de Zaan grossiert nog immer in volstrekt eigengerei de producties. Vrijdag 18 november, De Spot, Middelburg, 21.00 uur (zaal open). Theatergroep Duinart met De Broertjes, Zeelan- dia met Het Land en De Zeeuwse Komedie met Les liaisons dangereuses - allemaal zijn ze komend weekend te zien. Wie dit lopende, Zeeuwse aanbod al gezien heeft of wat an ders verlangt, is qua toneelplan ken aangewezen op een royaal aanbod van cabaret. Voor de zevende keer houdt de Stichting Tholen Rockt het festival Women In Rock Festival, waarbij zangeressen en vrouwelijke muzi kanten centraal staan. Er treden ze ven aas op: High Heels, Kelly's Va cation, Marsha, Lost Insanity, The Ramonas (foto), Youth Gone Wild en Nemesea. Zaterdag 19 november, MeuMiet, Tholen, 17.00 uur. zingen in Vroeger of later liedjes van Robert Long. de spotlights stond. Uit de roemrij ke en uit de minder mooie dagen zingt een team van vier (onder wie Jenny Arean) een tijdloos re pertoire bij elkaar. Aanbevolen voor de liefhebbers, de zestigers van toen, die hopelijk een nieuwe generatie meeslepen naar de schouwburg. Omwille van de on sterfelijkheid. Waar ik ook nog voor op pad wil gaan, is Annie's Theater Toko, op vrijdag 25 november in het Arsenaalthea ter (Vlissingen). Vanwege de vorm, want juffrouw Annie (Hei een Suiker) ken ik totaal niet. Maar het concept lijkt me leuk. Drie gerenommeerde kleinkunste naars (Dorine Wiersma, Mars Teu- nisz en Gerard Wortel) spelen tege lijkertijd op drie verschillende plekken in het Arsenaaltheater ie der hun eigen voorstelling van steeds een halfuur. Het publiek wordt op ludieke wij ze opgedeeld in drie overzichtelij ke groepen, die elk langs de drie speciaal gecreëerde theatertjes bin nen dat ene Arsenaaltheater trek ken. jochen Otten, morgen (do. 17 november) in Ons Dorpshuis in Kruiningen, 20.00 uur. 'Vroeger of later', dinsdag 22 november in Stadsschouwburg in Middelburg, 20.00 uur. Annie's Theater Toko, vrijdag 25 november in Arsenaaltheater in Vlissingen, 20.15 uur. Arjan Ederveen komt vandaag naar de Stadsschouwburg van Mid delburg met Ederveenzaamheid. Jo chen Otten is morgen in Ons Dorpshuis in Kruiningen met Be lastend Materiaal. In Renesse (Theater aan Zee) ontvangt men op zaterdag de autodidact Berry Lussenburg met zijn vierde pro gramma Getuige. Als ik moest kie zen zou de laatste mijn voorkeur krijgen. „Geen filosofie. Geen surrealisme. Alléén op het podium, met een sta pel kranten en met zijn obsessies en ergernissen. Heerlijk, een ouderwetse conferencier die ge woon pratend zijn werk doet. Geen liedjes, een verademing." Zo wordt hij wel aangeprezen. De snelstsprekende cabaretier van het land, dat is één van zijn kenmer ken. Alleen al om die reden schijnt een programma van hem zijn geld dubbel en dwars waard te zijn. De carrière van Berry Lussenburg is in ieder geval alvast 'intrige rend'. Geboren in Vlaardingen in 1962. Daar actiefin het plaatselijke toneelgezelschap De Fakkel, met rollen in bekende stukken als jan Rap en zijn maat van Yvonne Keuls, Met mes en vork van Alan Ayckbourn, en Blauw Hauw van Hugo Claus. Daarna, eind jaren ne gentig, een monoloog De laatste Maaike Widdershoven, Tony Neef, Jenny Arean en Joel de Tombe (vlnr) kroeg), waarin hij de kans krijgt om wat te improviseren. Dat be valt. En dan een telefoontje van een fes tivalorganisatie met een probleem. Of hij 'een leuk half uurtje' uit zijn cabaretprogramma wil spelen om een gaatje te vullen. Berry zegt 'ja', terwijl hij nog maar zes weken heeft om te gaan doen wat hij nog nooit heeft gedaan... Inmiddels is hij toe aan zijn vierde programma, en het ziet ernaar uit dat hij ondertussen voldoende ge groeid is om als een routinier een zaal te vullen en te behagen. Na het weekend dan, op dinsdag 22 november in de Stadsschouwburg Mid delburg een interessante 'musical'. Een groot woord misschien voor een liedjesprogramma. Maar de (inmiddels overleden) centrale ster is wel degelijk een grote: Ro bert Long. Zijn eerste Nederlands talige plaat uit 1974 betekende de doorbraak, en mag nu de titel ge ven aan deze hommage: Vroeger of later. Meer dan een half miljoen exem plaren werden er van de LP ver kocht, die 118 weken achtereen bo venin de verkooplijsten stond. Wie herinnert zich niet Liefste mijn liefsteOf Allemaal angst en Je zus redt of Vieze Liezei Teksten die recht uit zijn hart kwamen, vol ac tivisme en menselijke bewogen heid. Romantiek en provocatie wis selden elkaar af En dat is zo geble ven, ook toen hij veel minder in Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 65