Logés helpen Oostburg Parochies zien af van verzet tegen fusie 181 zeeland Terneuzen vreest lang uitstel invulling skihal Olijf zeep Binnenkort een jubileum KROT OF KANS Het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) wil door inspiratie van creatievelingen van buiten ideeën opdoen voor bruisende en leefbare dorpen en stadjes in Zeeuws-Vlaanderen. KERK Bestuurders leggen wel hun taak neer almanak donderdag 17 november 2011 Z door Eugène Verstraeten HULST - De parochiebesturen van Kloosterzande, Terhole en Lams- waarde leggen zich neer bij het bis schoppelijk besluit om de dertien parochies in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren samen te voegen tot één nieu we. Volgens Sjaak Vroonland van de pa rochie Lamswaarde stappen de pa rochiebestuurders wel op en willen ze geen zitting nemen in de te vor men lokale parochiecommissies. Die commissies krijgen onder meer het beheer van de parochie kerk als taak. Een aantal bestuur ders uit de drie parochies blijft waarschijnlijk nog wel vrijwilligers werk doen in hun parochie. Bisschop Hans van den Hende maakte juli van dit jaar bekend dat de geloofsgemeenschappen in oost-Zeeuws-Vlaanderen per ja nuari 2012 moeten fuseren. De fu sie ligt erg gevoelig, omdat sommi ge kerkbestuurders er meer nade len dan voordelen van verwachten. Dat geluid viel te beluisteren bij de parochiebesturen in Kloosterzande, Met de Griekse eurocrisis vrijwel da gelijks in de kram, denkt dat Zeeuw se stel regelmatig terug aan de han delsgeest van de Grieken. Het volgende gesprek speelde zich af tussen de echtgenoot en een Griekse souvenirverkoopster. „Wilt u soms een tafelkleed kopen. Handgemaakt „Ach, ik krijg elk jaar een tafelkleed Lamswaarde en Terhole. Die leg gen zich na onderling beraad nu toch bij de fusie neer. „Verzet gaat niet helpen", zegt Vroonland. „Driekwart van de paro chies heeft ingestemd met de fusie. Bovendien is het besluit van de bis schop dwingend. Dus je kunt dat schip niet meer keren." Vroonland denkt dat het bestuur van één grote nieuwe parochie te ver van de mensen af staat. Volgens hem is er dan ook een risico dat vrijwilligers straks zullen afhaken. Vroonland: „Ik denk echter dat je bestuurstaken en uitvoerende ta ken apart moet zien. Voor mezelf stop ik als bestuurder, maar ik blijf wel vrijwilligerswerk doen in de pa rochie. Ik hoop dat anderen dat ook doen, anders denk ik dat het moeilijk wordt om alles draaiende te houden." Vroonland vindt dat ie dereen het nieuwe parochiebestuur straks een 'faire kans' moet geven. „Maar we gaan het uiteraard wel kritisch volgen." De parochies werken binnen de In terparochiële Vereniging (IPV) Oost-Zeeuws-Vlaanderen overigens al ruim tien jaar samen. Tip? redactie@pzc.nl van mijn moeder." „Stuur haar meteen naar Grieken land." „Wilt u dan olijfzeep? Goed voor uw haar." Mismoedig wees de Zeeuw op zijn reeds dunner wordende haardos. „Ik denk niet dat ik daar iets aan heb." „Had u maar eerder olijfzeep moeten kopen bij mij." door René Hoonhorst Oostburg een slaperig stadje dat ten prooi valt aan de gevolgen van krimp? Waar oudere inwoners nog wel blijven, maar jongeren wegtrekken zonder de intentie ooit terug te komen? Veel west-Zeeuws-Vlamingen be antwoordden dit soort vragen vol mondig met ja! Geheel onterecht, vinden creatievelingen van allerlei pluimage, die tijdelijk in een lang durig leegstaand huis aan de Noordwal woonden. Want de Een- hoornstad is een leuke woon plaats, met een redelijk aantal voorzieningen én rust en ruimte in de buurt. Met een paar ingre pen zijn zowel huis als buurt tot inspirerende en bruisende leefom geving te transformeren. De veertien logés die de afgelopen vier maanden in het pand aan de Noordwal verbleven, presenteer den gisteren een rijke oogst aan Hannah Frederiks, architecte. „Veel verschillende mensen hebben mij wegwijs gemaakt en Oostburg laten zien. Oostburgers zouden best trotser mogen zijn op hun woon plaats en woonomgeving. Misschien zouden ze eens een tijdje ergens an ders moeten wonen om te ervaren wat hun woonplaats te bieden heeft en wat ze missen." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Wethouder Frank van Hulle vap de gemeente Ter- neuzen vreest dat de winkelruim ten onder skipiste Snowbase in Terneuzen als gevolg van ,de uit spraak van de Raad van Stajte nog lang leeg blijven staan. Van Hulle noemt de uitspraak te leurstellend. „We moeten op nieuw aantonen dat het precies een verhouding van tachtig pro cent leisure-activiteiten en twintig procent detailhandel wordt. Om dat de 'try and buy-winkels' wél tot de reguliere detailhandel moe ten worden gerekend, kom je weer ideeën om de leefbaarheid in een krimpende regio op peil te hou den. Zeeuws-Vlaanderen moet zich niet alleen op pensionado's richten. Mensen van elders uit het land kunnen ook tijdelijk in Oost burg (of elders in Zeeuws-Vlaande ren) wonen en/of werken. Flexibel woninggebruik zal in de toekomst vaker voorkomen. De Siuise burge meester Jacques Suurmond vond dat betoog een 'eyeopener', waar in de streek niet eerder aan is ge dacht. Leegstaande huizen kunnen ook tijdelijk worden omgevormd tot werkhuis, zomerhotel of buurt huis, net waar een wijk behoefte aan heeft. Vormgeefster Mi- chou-Nanon de Bruijn heeft de ontwerpen voor opklapsystemen die in één auto passen al klaar. „Je moet de spullen voor de drie ge meenschapsondersteunende alter natieven direct bij de hand heb ben, zodat ze snel kunnen worden ingezet en ook weer snel kunnen worden opgeruimd als er een defi- Petra de Braai, projectleidster CBK voor krot of kans. „De tijdelijke bewoners hebben alle maal scenario's bedacht voor het ge bruik van de woningen en invulling van de leefomgeving. Door buiten de gebaande paden te denken, ko men ze met onverwachte oplossin gen en gebruiksmogelijkheden. Er is zelfs interesse het huis te kopen." tot een heel andere indeling", zegt Van Hulle. „Maar het allerbelang rijkste is dat wij opnieuw met on derzoek moeten aantonen dat de detailhandel bij Snowbase het be staande winkelaanbod in de bin nenstad niet ontwricht. Dat zal een moeilijk proces worden. Ik durf daar dan ook nog geen tijd pad aan vast te plakken." De Raad van State heeft geen moeite met al leen vrijetijdsactiviteiten onder de piste. „Wij probeerden juist aan te tonen dat vrijetijdsactiviteiten al leen niet voldoende zijn om het leisurecentrum te exploiteren. Er is nu duidelijkheid, maar die is he laas niet in ons voordeel." nitieve bestemming voor een leeg staand pand is", verklaarde ze. TXvee architecten bedachten een heel scala aan mogelijkheden voor het huis waarin ze verbleven én voor de woonomgeving. Zo vindt een ontwerper de gevelrijen in de Oostburgse wijken dik in orde. Maar de achtergevels van de panden zien er vol gens hem niet uit. Door daar torens met sanitaire ruimten als badkamers en sauna's te ma ken, knapt het zicht op de achter kant van woningen en winkels op. Ook krijgt Oostburg meer reliëf) nu steekt alleen de watertoren er letterlijk en figuurlijk bovenuit. Als Oostburgers ook nog meer uit dragen trots te zijn op eigen woon plaats, is er nog meer gewonnen. Als het aan een onderzoeker ligt, moeten overheden niet proberen jongeren in de streek te houden. Laat ze maar uitvliegen, als ze een mooie jeugd gehad hebben, ko men ze altijd terug, verzekerde hij. Michou-Nanon de Bruijn, vormge ver. „Oostburg moet niet te krampach tig doen over krimp. Binnen vijftien jaar is heel Nederland vergrijsd. Oostburg kan als voorloper de weg bereiden. Leegstaande woningen kunnen, al dan niet tijdelijk, funge ren als werkhuis, zomerhotel of buurthuis met wijkvoorzieningen." MEEST GELEZEN 1. Ophef intrekken Boost-nominatie. 2. Plus Breskens ageert tegen C1000. 3. RvS eist meer duidelijkheid skihal. KELDERFRUSTRATIES Keldervoetballer Martijn de Koning schrijft zijn frustraties van zich af op de blog www.pzc.nl/zeeuwsekelder TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto - ms •- mmism&m Maak er voorpaginanieuws van! Kijk op www.pzc.nl/zelfkrantmaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54