221 zeeland Dutchbatter uit Goes wil duidelijkheid Minister: 'Kijk bij WCT-besluit goed naar wat elders in het land gebeurt' RAAD VAN STATE Operatiebevel is verdwenen Jongeren debatteren met Statenleden brieven donderdag 17 november 2011 door Adri Klinkenberg DEN HAAG/GOES - Het operatiebe vel dat de Nederlandse legerlei ding heeft gegeven aan de militai ren van Dutchbat III in Srebrenica ten tijde van de Servische aanval op de Bosnische moslimenclave in 1995 blijkt spoorloos. Oud-Dutchbatter Davey Maat uit Goes is nog dagelijks bezig met de gebeurtenissen van zestien jaar ge leden. Deze week stapte hij naar de Raad van State in Den Haag om het operatiebevel boven tafel te krijgen. De voormalig soldaat eerste klas wil zwart op wit zien wat in het operatiebevel van Dutchbat III staat. „Het doet me denken aan het verdwenen filmrol letje van Srebrenica", zei Maat de ze week bij de Raad van State. De ex-militair uit Goes kan er niet mee leven dat hij en zijn eenheid gecriminaliseerd worden door het drama in Srebrenica waar meer dan zevenduizend moslims door Serviërs zijn vermoord. Hij meent dat zijn opdracht, die is verwoord in het spoorloze opera tiebevel, anders heeft geluid en Ia- ter is bijgesteld. Dutchbat onder leiding van luitenant-kolonel Kar- remans heeft de actie van de Ser viërs niet tegengehouden. „Ik werd naar Bosnië gestuurd om mensen te beschermen. Dat moet in het operatiebevel hebben ge staan. Later sprak ik met plaatsver vangend legerleider Van Baal. Die zei dat we de mensen niet hoef den te beschermen, maar alleen maar moesten waarnemen." Defensie wil operatiebevelen niet openbaar maken omdat ze onder VN-gezag vallen. Ex-Dutchbatter Maat wil weten wanneer bij Defen sie de omslag van 'bescherming van de bevolking' naar louter 'waarneming' heeft plaatsgevon den, want daar weet hij niets van. Woordvoerders van het ministerie van Defensie zeggen naarstig op zoek te zijn naar het verdwenen operatiebevel maar nog niets te hebben gevonden. „Ongeloofwaar dig", zegt Maat. De uitspraak van de Raad van Sta te op het openbaarmakingsver- zoek volgt binnen enkele weken. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Andy Tielman Zanger/gitarist Andy Tielman is overleden. Deze tekst was beter ge weest, dan wat redactie aangaf op zaterdag 12 november. Dat doe je al leen bij misdadigers, maar niet bij Andy. In de jaren vijftig is hij be gonnen met de band The Tielman Brothers. Hij werd beledigd door Mies Bouwman en Willem Duys ('apenmuziek'). Hij was de grond legger van de Nederlandse popmu ziek, Indorock. En dus niet Peter Koelewijn, zoals vele Nederlanders plegen te geloven. Hij geniet veel bekendheid in Duitsland, de VS en onder de Indische gemeenschap. Wim de Valk Rivierenpark 76, Terneuzen Europa 3 'Grieken hebben volop kansen', zegt Bob Traa van het IMF (krant 10 november). En stelt dat ze hun havens beter moeten gebruiken voor transito naar het Oost-Europe- se achterland. Vreemd dat Traa niet vermeldt dat niet de Grieken, maar de Chinezen dat al plannen te doen. Die kochten in 2010 de be langrijkste havenpieren in Piraeus voor een habbekrats en gaven te kennen niets te voelen voor ha- ven-cao's. Waarom wel miljarden in Griekenland pompen, terwijl ook de EU die havens had kunnen veiligstellen? Dat roept nog een vraag op. Hèt kroonjuweel van de Rotterdamse haven, ECT, is ook al in Chinese handen. Maar ook in Zeeland schromen politici zich niet het meest dynamische onder deel van onze economie, de logis tiek van onze havens, in China uit te leuren. Is het echt noodzakelijk dat we, al extreem afhankelijk van Chinese consumentengoederen, ook onze voordeur verkopen of is dat een voorbeeld van een gevaarlij ke kortetermijnvisie? Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Ajkickkliniek De vestiging van de afkickkliniek in Wolphaartsdijk gaat definitief niet door (krant 3 november). Ver ontruste inwoners (Actiecomité 'Zorgvliet Nee') waren tegen. Waarop tegen vraag ik me af? Denkt men soms nog steeds dat de gemiddelde verslaafde een tandelo ze junk is die slaapt onder een brug? Dat dit mensen zijn die over last bezorgen? Verslaving is een chronische hersenziekte, een neu- robiologische stoornis in het brein. 10 procent van de wereldbevolking heeft in potentie een grote kans om ooit verslaafd te raken. Dat is meer dan eens wetenschappelijk bewezen. De gemiddelde verslaaf de is je buurman, collega of vrien din. Het kan niet anders dan dat hier angst en onwetendheid re geert. Zonde om deze mensen, die de kwaliteit van hun leven willen verbeteren en hun problemen on der ogen willen zien, te weren. Lisa de Boer Oostweg 14, Geersdijk MIDDELBURG - Gooi er een reclame campagne tegenaan, geef voorlich ting op scholen en gebruik sociale media om jongeren te laten zien hoe leuk het in Zeeland is. Dan blij ven ze wel in de provincie wonen, luidde de visie van enkele jongeren die gisteren meededen aan het pro vinciaal jeugddebat. In het provincie huis in Middelburg gingen ze in de bat met enkele Statenleden en gede puteerde George van Heukelom. De jongeren debatteerden over open baar vervoer, geld, werkgelegenheid en klimaatverandering. door Harmen van der Werf WESTDORPE - Minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur en Milieu) heeft gisteren op het vierde Havendiner in Westdor- pe een niet mis te verstane waar schuwing laten horen over de ont wikkeling van een Westerschelde Container Terminal (WCT). Ze noemde de aanleg van de WCT 'een belangrijke stap', maar ze voegde direct toe: „Kijk goed wat er in de rest van het land gebeurt, voordat u een besluit neemt." Schultz van Haegen legde dit in haar toespraak niet verder uit, maar zij doelde ongetwijfeld op de aanleg van de Tweede Maasvlakte bij Rotterdam. De rijksoverheid is bij dat megaproject betrokken. „De bouw van een WCT is aan de regio, de haven en de markt", maakte de minister haar positie ten opzichte van het Zeeuwse con tainerplan duidelijk. Hans van der Hart, directeur van Zeeland Seaports, sprak na de mi nister. Hij was niet uit het veld ge slagen, maar hij benadrukte juist dat Zeeland Seaports 'op de kaart staat in Den Haag, in Brussel en in de kantoren van beslissers in de maritieme wereld'. „Een haven van nationale betekenis", citeerde Van der Hart minister-president Mark Rutte en staatssecreteris Henk Bleker met instemming. In dat licht toonde Van der Hart geen enkele twijfel over het belang van een WCT voor de Zeeuwse ha vens. „We hebben ook op het ge bied van containerontwikkelingen Minister Schultz van Haegen was gisteravond eregaste op het vierde Haven diner van Zeeland Seaports in Westdorpe. archieffoto Lex de Meester gouden kansen. De Westerschelde Containerterminal met een direc te toegang tot de belangrijkste vaar wegen in de wereld blijft voor ons een absoluut speerpunt. En", rea geerde Van der Hart op Schultz van Haegens woorden, „de WCT is goed voor heel Nederland. Dat verdient dan ook de steun van de nationale overheid." Van der Hart sprak ook de hoop uit dat 'op korte termijn defintieve besluiten kunnen worden geno men over een nieuwe sluis bij Ter- neuzen'. „We kunnen met Vlaam se havens het Scheldebekken dan nog beter benutten. Daar hoort het zo snel mogelijk optimaliseren van de nautische toegankelijkheid van de havens bij." Schultz van Haegen had eerder ge zegd dat zij 'eind dit jaar, begin vol gend jaar' een definitief akkoord over de zeesluis met Vlaanderen verwacht. In januari werd nog ge sproken over voor de zomer. Toen de beslissing uitbleef) werd okto ber genoemd. Ook die deadline is niet gehaald. Maar er zit wel schot in, zei een bestuurder van de Ha ven van Gent in de wandelgangen. Zo zou er een deelakkoord zijn over de btw-afdracht op het werk. Vlaanderen wil geen btw aan Ne- derland betalen. In zijn speech legde Van der Hart ook nog een link met de krimp in Zeeuws-Vlaanderen. „Moet je dan nog wel investeren in zo'n regio?", vroeg hij zich af. Zijn antwoord: „Zeker, want waar banen zijn, ko men mensen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50