Zeeforel levert extra banen op Kerkbeurs wordt een i8l zeeland R&B Wonen maakt kans op landelijke prijs Controles bij recreatiebedrijven Borsele op illegaal gebruik huisjes Binnenkort een jubileum Voor het eerst wordt in Goes een vakbeurs gehouden voor onderhoud restauratie, renovatie en inrichting van kerken, kloosters, abdijen, monumenten en dorpshuizen. donderdag 17 november 2011 ONDERZOEK Vis uitzetten in Veerse Meer door Theo Ciele MIDDELBURG - Uitzetten van zeefo rel in het Veerse Meer levert de toeristische sector minstens 900.000 euro extra omzet en ten minste veertien banen op. Dat stel len onderzoekers van het Kennis centrum Recreatie. De belangenorganisatie Sportvisse- rij Zuid West Nederland wil de vis in het Veerse Meer introduceren als vervanger van de zoetwaterfo rel. Sinds 2004 wordt er weer zout water binnengelaten in het Veerse Meer. Gevolg is dat de zoetwaterfo rel is verdwenen en daarmee ook de sportvissers die er op vissen. De provincie Zeeland steunt het uitzetten van de zeeforel. Voor waarde voor toekenning van deze subsidie is dat ook de gemeenten langs het Veerse Meer een bijdrage leveren. Per gemeente is voor een periode van twee jaar een bedrag van 7200 euro gevraagd. Het uitzetten van de zeeforel ver ruimt de mogelijkheden voor sportvisserij op zout water in Zee land, een provincie die volgens de HEINKENSZAND - Het jaarverslag van R&B Wonen in Heinkens- zand is genomineerd voor de lan delijke theiriaprijs 'Verantwoor den over duurzaamheid' van Het Glazen Huis. Zo'n 125 woningcor poraties gaven gehoor aan de op roep om mee te dingen naar deze prestigieuze jaarverslagprijs. De ju ryvoorzitter, Jan Terlouw, maakt vandaag in Zwolle bekend welke corporatie gewonnen heeft Wo ningcorporaties hebben een ver KERK&MONUMENT belangenorganisatie toch al be kend staat als 'het walhalla voor ie dere zoute visser'. Sportvisserij Zuid West Neder land wil in het najaar van 2012 zo'n 25.000 zeeforellen uitzetten in het Veerse Meer. Het gaat om 7000 kg kleine forel (300 gram) en 1000 kg grote forel (500-1000 gram). De vissen mogen voor ei gen consumptie worden gevangen door sportvissers. Omdat het Veer se Meer bij Kats in verbinding staat met de Oosterschelde, mo gen alleen vissen worden uitgezet die gegarandeerd parasietvrij zijn. Dit om verspreiding van ziektes te voorkomen. Begin volgend jaar geeft Sportvisserij Zuidwest Neder land een Sportvisser-reis-gids Zee land uit. In de gids staat een uitge breide beschrijving van wat de pro vincie Zeeland sportvissers te bie den heeft. In de gids staat bijvoor beeld waar vissers zelf zeeaas mo gen steken, waar trailerhellingen liggen, wat de mooiste kantstek- ken zijn en met welke chartersche pen men bijvoorbeeld kan gaan vissen op de Noordzee. door Mieke van der Jagt Wie de oecumene een warm hart toedraagt, heeft er sinds gisteren een mooi instru ment bij: de kerkbeurs. Voor orga nisatrice Irm van Vliet uit Goes was een oecumenische bijeen komt niet de opzet bij de beurs Kerk en Monument in de Grote Kerk in Goes. Het is er gewoon vanzelf van gekomen. Van welke gezindte je ook bent, een kerk is een kerk. Een meestal groot ge bouw, dat verwarmd moet wor den, waar muziek moet klinken, wat verlicht moet worden, verze kerd, schoongehouden en waar ne gen van de tien keer zeer regelma tig moet worden gerestaureerd. Daarnaast zijn liturgische rekwisie ten nodig, geschriften ter inspira tie, drukwerk en spullen om fond sen mee te werven. Wat bij binnenkomst meteen al duidelijk wordt: het is geen klein tje om een kerk draaiende te hou den, zelfs al gaat het uitsluitend om het materiële. De beurs Kerk Monument, die ook vandaag nog in de Grote Kerk draait, is de eerste in zijn soort in Nederland. Dat er behoefte aan is, bleek gisterenochtend uit het aan tal bezoekers dat al vroeg binnen liep. Vooral de deelnemers, uit heel Nederland, zijn erg te spreken over het initiatief Er bestaan wel contacten tussen onderaanne mers, leveranciers en specialisten, die bij dezelfde bouw of restaura tie betrokken zijn geweest, maar in de Grote Kerk is het meteen veel breder. Hier staat de maker van liturgische kleding, vlakbij de glazenier, die met dezelfde kleuren in de weer is. De bouwer van au thentieke instrumenten, waarop de vroege kerkmuziek gespeeld werd, maakt een praatje met een andere ambachtsman: de maker van koperen luchters, die als nieu- wigheidje ledlampjes in de vorm van een kaars laat zien. mogen dat maatschappelijk be stemd is. Tegen deze achtergrond hebben accountantskantoor PwC en de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting een prijs in het leven geroepen voor het, vanuit het oogpunt van maatschappelijke verantwoording, beste jaarverslag door woningcorporaties. Deze Gla zen Huis prijs is voor het eerst in 2006 uitgereikt. Naast R&B Wo nen zijn OFW uit Dronten en Vidomes uit Delft genomineerd. Wim Burgers (rechts) van Steenfabriek Biezeveld, toont een belangstellen de een ouderwets gefabriceerde kloostermop. Het is, goed beschouwd, een idea le plaats om te netwerken, onder de steunbogen van de Grote Kerk. Voor deelnemers en voor bezoe kers. Het zijn allemaal heel bijzondere bedrijven, die hun producten en diensten laten zien. De zeventig stands worden bevolkt door am bachtslui en specialisten uit heel Nederland en België. Sommige standhouders tonen ter plekke hun ambacht. Zo kun je bij Jobse loodgie ters en leidekkers uit Mid delburg Dennis Mol uit Ter- neuzen aan het werk zien. Hij ha mert uit een loodslab een spugen de draak met behulp van een zin ken mal. Die mallen, twee stuks, zijn gegoten naar het model van een authentieke spuger van Kas teel De Haar, dat Jobse heeft hel pen restaureren. Als Dennis ermee klaar is, worden de twee helften aan elkaar gezet en is de hemelwa- terafvoer weer gegarandeerd. De meeste ambachtslieden wer ken met uitsluitend originele mate rialen, wat in de restauratie nu een maal het beste is. Een eindje ver der dan de stand met verf op basis van lijnolie, zou je kunnen denken dat je tegen een mooi stuk natuur steen aan loopt. Maar nee, het is gewoon hout, dat hoor je als je er op klopt. Schilder Leo Scholten uit Huissen schildert niet alleen de meest bedrieglijke hout- en mar merimitaties, hij doet ook de con servering en restauratie van kleuri ge afwerkingen in monumentale gebouwen, zoals de veelkleurige balkenplafonds in tal van oude Zeeuwse stadhuizen. Restauraties luisteren erg nauw. Een beschadigde muur kun je niet volmetselen met een steentje wat er wel een beetje op lijkt. Steenfa briek Biezeveld uit Kerkdriel vormt en bakt daarom nog alle soorten stenen die voor de negen tiende eeuw werden gebruikt, het bedrijf van Wim Burgers leverde bijvoorbeeld kloostermoppen door Frank van Coaten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele inventariseert het gebruik van de recreatiewoningen op de par ken Stelleplas, Geertruidahof, Hof van Zeeland en het recreatiewonin genterrein van Scheldeoord. Deze woningen mogen niet per manent worden bewoond en huis vesting van arbeidsmigranten op deze parken is niet toegestaan. Het bureau MB-ALL bv heeft van de gemeente opdracht gekregen de inventarisatie uit te voeren. De medewerkers zijn door de ge1 meente aangewezen als toezicht houder. Ze beschikken over een legitimatie bewijs. De toezichthouders controleren de recreatiewoningen en voeren mogelijk een gesprek met de ge bruiker. Deze inventarisatie staat los van de extra huisvestingsmogelijkhe den die Borsele wil gaan bieden voor arbeidsmigranten. Volgens een ruwe schatting wor den zo'n vijfhonderd tot achthon derd arbeidsplaatsen binnen de ge meente Borsele ingevuld door ar beidsmigranten. Op dit moment heeft de gemeente zo'n 45 legale plaatsen voor de huisvesting van arbeidsmigranten. Alle overige initiatieven zijn nog niet afgerond of juridisch niet wa terdicht. Het Borselse college vindt het aantal plaatsen voor huisves ting van arbeidsmigranten dus veel te weinig. Er zijn twee bijeenkomsten ge weest met uitzendbureaus om mo gelijkheden voor nieuwe initiatie ven te bespreken. Dit heeft nog niet veel opgeleverd. Zo lieten de bureaus niet het achterste van hun tong zien, omdat ze met concur renten om de tafel zaten. Om het initiatief weer in handen te nemen, wil de gemeente de uit zendbureaus afzonderlijk van el kaar uitnodigen. Maak er voorpaginanieuws van! Kijk op www.pzc.nl/zelfkrantmaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46