2ol zeeland Kerkbeurs wordt oecumenisch WINTERSPORT Voor het eerst wordt in Goes een vakbeurs gehouden voor onderhoud restauratie, renovatie en inrichting van kerken, kloosters, abdijen, monumenten en dorpshuizen. Kans R&B Wonen op landelijke prijs Jerry and the Toms spelen in Lazarus Ruilbeurs voor treinen in De Stenge Clubgebouw doelwit van dorstige dieven LPV wil helderheid over Scheldekraan Vertraging restauratie oesterputten Tholen hoopt op de Floriade donderdag 17 november 2011 KERK&MONUMENT HEINKENSZAND Het jaarverslag van R&B Wonen in Heinkenszand is genomineerd voor de landelijke themaprijs 'Ver antwoorden over duurzaamheid' van Het Glazen Huis. Zo'n 125 wo ningcorporaties gaven gehoor aan de oproep om mee te dingen naar deze prestigieuze prijs. De jury voorzitter, Jan Terlouw, maakt van daag in Zwolle bekend welke cor poratie gewonnen heeft. SINT JANSTEEN De rockgroep Jerry and the Toms treedt zaterdag 26 november op in café Lazarus in Sint Jansteen. De rockers bestaan al 25 jaar en spelen rauwe, luide rechttoe-rechtaan rockcovers van onder andere AC/DC, Radïohead, Placebo, Blink 182, REM en Nirvana. Ze hebben al eerder op Mart Rock gespeeld en doen dat bij Lazarus nog eens dun netjes over. Aanvang 22.00 uur. HEINKENSZAND In gemeenschapscentrum De Sten- ge in Heinkenszand wordt zater dag weer de Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs gehouden. De belangrijk ste modeltreinschalen zijn aanwe zig, evenals nostalgische blikken treinen en auto's in diverse schaal groottes. Deze keer is er ook weer een testtafel waarop bezoekers lo comotieven en wagons kunnen tes ten. De dag begint om 10.00 uur. WOLPHAARTSDIJK Inbrekers zijn in de meeste geval len uit op geld of andere waardevol le spullen, maar de dader(s) van een inbraak in een clubgebouw aan de Pietweg in Wolphaartsdijk waren waarschijnlijk vooral dor stig. De buit bestond uit bier, fris drank en een koffiezetapparaat. Het is niet duidelijk wanneer de in braak is gepleegd, maar volgens de politie moet dat één van de afgelo pen dagen zijn gebeurd. VLISSINGEN De Lokale Partij Vlissingen wil nu wel eens weten hoe het zit met de Scheldekraan. Is het college van plan die te restaureren? En lukt dat voor de vervaldatum van de Euro pese subsidie? Heeft Vlissingen het cofinancieringsdeel eigenlijk al ge reserveerd? Deze vragen zijn ge steld aan het college. Die neemt eind dit jaar een besluit over het al dan niet laten restaureren van de kraan. door Mieke van der Jagt Wie de oecumene een warm hart toedraagt, heeft er sinds gisteren een mooi instru ment bij: de kerkbeurs. Voor orga nisatrice Irm van Vliet uit Goes was een oecumenische bijeen komt niet de opzet bij de beurs Kerk en Monument in de Grote Kerk in Goes. Het is er gewoon vanzelf van gekomen. Van welke gezindte je ook bent, een kerk is een kerk. Een meestal groot ge bouw, dat verwarmd moet wor den, waar muziek moet klinken, wat verlicht moet worden, verze kerd, schoongehouden en waar ne gen van de tien keer zeer regelma tig moet worden gerestaureerd. Daarnaast zijn liturgische rekwisie ten nodig, geschriften ter inspira tie, drukwerk en spullen om fond sen mee te werven. Wat bij binnenkomst meteen al duidelijk wordt: het is geen klein tje om een kerk draaiende te hou den, zelfs al gaat het uitsluitend om het materiële. De beurs Kerk Monument, die ook vandaag nog in de Grote Kerk draait, is de eerste in zijn soort in Nederland. Dat er behoefte aan is, bleek gisterenochtend uit het aan tal bezoekers dat al vroeg binnen liep. Vooral de deelnemers, uit heel Nederland, zijn erg te spreken over het initiatief Er bestaan wel contacten tussen onderaanne mers, leveranciers en specialisten, die bij dezelfde bouw of restaura tie betrokken zijn geweest, maar in de Grote Kerk is het meteen veel breder. Hier staat de maker van liturgische kleding, vlakbij de glazenier, die met dezelfde kleuren in de weer is. De bouwer van au thentieke instrumenten, waarop de vroege kerkmuziek gespeeld werd, maakt een praatje met een andere ambachtsman: de maker van koperen luchters, die als nieu- wigheidje ledlampjes in de vorm van een kaars Iaat zien. Het is, goed beschouwd, een idea le plaats om te netwerken, onder de steunbogen van de Grote Kerk. Voor deelnemers en voor bezoe kers. Het zijn allemaal heel bijzondere bedrijven, die hun producten en diensten laten zien. De zeventig stands worden bevolkt door am bachtslui en specialisten uit heel Nederland en België. Sommige standhouders tonen ter plekke hun ambacht. Zo kun je bij [obse loodgie ters en leidekkers uit Mid delburg Dennis Mol uit Ter- neuzen aan het werk zien. Hij ha mert uit een loodslab een spugen de draak met behulp van een zin ken mal. Die mallen, twee stuks, zijn gegoten naar het model van een authentieke spuger van Kas teel De Haar, dat Jobse heeft hel pen restaureren. Als Dennis ermee klaar is, worden de twee helften aan elkaar gezet en is de hemelwa- Wim Burgers (rechts) van Steenfabriek Biezeveld, toont een belangstellen de een ouderwets gefabriceerde kloostermop. GOES - MIDDELBURG- ROOSENDAAL door Lilian Dominicus yerseke - De restauratie van een deel van de oesterputten en -lood sen in Yerseke heeft vertraging op gelopen door het faillissement van bouwbedrijf Dronkers. Het op- knapwerk zou eigenlijk eind okto ber al worden opgeleverd, maar het zal nu eerder januari worden, meldt initiatiefnemer Jean Dhoo- ge van mosselkweekbedrijf ]P Dhooge BV in Yerseke. „Op dit mo ment wordt er weer hard gewerkt door bouwbedrijf Marteijn om de werken spoedig af te ronden." De putten en loodsen waren in verval geraakt. Dhooge wil ze in ere herstellen en er straks weer oes ters verhandelen en inpakken. Be zoekers krijgen straks ook de kans om te kijken hoe het hele proces verloopt. Provincie en gemeente dragen een klein steentje bij. terafvoer weer gegarandeerd. De meeste ambachtslieden werken met uitsluitend originele materia len, wat in de restauratie nu een maal het beste is. Een eindje ver der dan de stand met verf op basis van lijnolie, zou je kunnen denken dat je tegen een mooi stuk natuur steen aan loopt. Maar nee, het is gewoon hout, dat hoor je als je er op klopt. Schilder Leo Scholten uit Huissen schildert niet alleen de meest bedrieglijke hout- en mar merimitaties, hij doet ook de con servering en restauratie van kleuri ge afwerkingen in monumentale gebouwen, zoals de veelkleurige balkenplafonds in tal van oude Zeeuwse stadhuizen. Restauraties luisteren erg nauw. Een beschadigde muur kun je niet volmetselen met een steentje wat er wel een beetje op lijkt. Steenfa briek Biezeveld uit Kerkdriel vormt en bakt daarom nog alle soorten stenen die voor de negen tiende eeuw werden gebruikt, het bedrijf van Wim Burgers leverde bijvoorbeeld kloostermoppen voor een stadspoort in Zierikzee en speciale stenen voor de kerk in Wemeldinge. „Ook voor de kaste len op Schouwen hebben we ste nen geleverd en vaak gaat het om een kleine hoeveelheid in een heel specifiek vorm. Daar maken wij mallen voor die met de goede kleur en kwaliteit klei met de hand worden gevuld." Wim Bur gers wijst erop dat alleen in zijn be drijf de stenen nog in de wind worden gedroogd en in een ouder- wetsen oven worden gebakken. Voor de harde, gesloten stenen die veel in jongere katholieke kerken zijn gebruikt en voor bijzondere pannen, heeft Burgers zijn adres jes. De beurs is vandaag nog tussen 10.00 en 17.00 uur geopend. THOLEN - Tholen gaat zich samen met Bergen op Zoom en de provin cies Zeeland en Noord-Brabant kandidaat stellen voor de organisa tie van de Floriade in 2022. Dat hebben B en W besloten. De raad moet er nog mee instemmen. Het college is van mening dat het eve nement zeer interessante ontwik kelingen voor de regio met zich mee kan brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40