Historische tramlijn i8l zeeland Comité Anti-Biz zoekt tegenstanders van bed rijfsi nvesteringszone Initiatiefnemer Windpark Zierikzee wacht beroepschriften nog even af Binnenkort een jubileum INTERPROVINCIAAL Met de ingebruikname van de verlengde trambaan is de historische tramlijn van het in Ouddorp zetelende RTM-trammuseum interprovinciaal geworden. Toneelclub Ellemeet speelt een klucht Lezing over pelgrimstocht jan 25 jaar donderdag 17 november 2011 door Piet Kleemans ZIERiKZEE - Actiecomité Anti-Biz gaat op zoek naar tegenstanders van de plannen voor invoering ven een zogeheten 'bedrijfs investe- rings zone', kortweg Biz. Het comi té heeft een peiling uitgezet onder de ondernemers in de binnenstad van Zierikzee. Uitgangspunt van een Biz is dat al le ondernemers binnen een afgeba kend gebied - dorp, stad of winkel gebied - een financiële bijdrage le veren aan het aantrekkelijk maken en houden van dat gebied, In het geval van de Biz-Zieirkzee gaat het om een gedrag variërend van 250 tot 400 euro per jaar. Drijvende kracht achter het Comi té Anti-Biz, Louis Kleingeld, be schouwt de biz simpelweg als een belasting. En dan wel eentje die bo venop de OZB-inning van gemeen te komt. Een belasting die volgens het comité met name kleine zelf standigen hard treft. „Kunstenaar en ambachtsman, schipper, visser, administrateur, eigenaren van klei ne winkeltjes, mensen die hun baan kwijt zijn geraakt en thuis een eigen bedrijfje zijn begonnen, krijgen allen te maken met deze extra belasting wanneer zij toeval lig binnen de zone Zierikzee wo nen en werken." Een slechte zaak volgens het comité omdat uit on derzoek van de Kamer van Koop- ELLEMEET De toneelvereniging Ellemeet voert zaterdagavond de kluchtDe ze vrouw.... is uw man' op. De voor stelling wordt gehouden in het dorpshuis van Ellemeet. Aanvang 20.00 uur, de zaal is open om 19.00 uur. Na afloop is het dansen op mu ziek van Ad Hagestein. Op vrijdag 25 november wordt de voorstelling nogmaals gespeeld voor 55-plus- sers, aanvang 14.00 uur. handel zou blijken dat een groot deel van de ZZP'ers onder het be staansminimum leeft. De Biz zou bovendien in de visie van het co mité de toch al wankele concurren tiepositie ten opzichte van bedrij ven buiten de bedrijfs investerings zone verslechteren. Woordvoerder voor de Biz-Zierik- zee Ton Croné verdedigde eerder de Biz met de opmerking dat alle ondernemers baat hebben bij een aantrekkelijke binnenstad. „Maar welke ondernemers gaan met het stichtingsbestuur bepalen waar het geld naar toe gaat?", zegt Klein geld. „Als iedereen mee wil praten zal het een eindeloos getouwtrek zijn. De meeste kleine onderne mers hebben hier geen tijd voor. Zij zijn te druk bezig met het hoofd boven water te houden." Het comité roept in een brief on dernemers uit de Zierikzeese bin nenstad op om 'nee' te zeggen te gen de biz. „Als u niet reageert waardoor er te weinig tegenstem mers worden geteld, dan betaalt u mee aan de Biz. Of u wilt of niet." Uit een eerste peiling onder de on dernemers in Zierikzee is overi gens gebleken dat er voldoende steun voor deze investeringszone. Voordat de biz een feit wordt, zal er nog een tweede, officiële pei ling volgen. Kleingeld vraagt ondernemers zich te melden bij het actiecomité. BURGH-HAAMSTEDE Leo Braber houdt komende zater dag een lezing over zijn pelgrims tocht naar het Spaanse Santiago de Compostela. Hij legde de tocht per fiets af. Braber vertelt over zijn reis en laat foto's zien die hij onderweg heeft gemaakt. De lezing wordt ge organiseerd door de stichting Wes- terschouwen Kultureel en wordt gehouden in de Burghse Schoole, aanvang 14.00 uur. door Piet Kleemans Vroeger tijden herle ven. De Rotterdam- sche Tramweg Maat schappij (RTM) is sinds gisteren officieel terug in Zeeland. En dat is, stelt de Zeeuwse gedeputeerde Sjoerd Heij- ning, goed nieuws voor Zeeland én Zuid-Holland. De in Ouddorp ontspringende interprovinciale his torische tramlijn is belangrijk voor recreatie en toerisme, een voor bei de provincies waardevolle bedrijfs tak. Recreatie en toerisme is, zo schetst Heijning, in het zuidwestelijke del tagebied goed voor negen procent van de werkgelegenheid. „En dat zou best nog wel eens kunnen gaan groeien", aldus Heijning. Ontwikkeling van de Brouwers- dam is wat dat betreft volgens de gedeputeerde absoluut noodzaak en daar passen zaken als het ver lengen van de historische tramlijn en het realiseren van een getijden- centrale uitstekend in. „De Brou- wersdam wordt echt een toploca tie", voorspelde Heijning. Gedeputeerde Han Weber van Zuid-Holland stak de loftompet over het trammuseum. „Het mu seum helpt enorm bij de ontwik keling van de economie van Goe- ree-Overflakkee." Voorzitter van het RTM-trammuseum Roel Spar- reboom stak zijn trots over het trammuseum niet onder stoelen of banken. Een collectie als de on ze zie je nergens anders in Neder land", aldus een zelfverzekerde Sparreboom. „En daar pronken wij graag mee." Anno 2011 blaast het museum een stevig partijtje mee binnen het toe- ristisch-recreatief aanbod op en rond de Brouwersdam. Sparre boom; „Het museum past prima in het toeristisch concept. Tramlief hebbers komen van ver." Sparreboom schetste de tramhisto rie in het kort. Lange tijd was de tram het enige vervoermiddel op de Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee. De tram speelde door Joeri Wisse zierikzee - Het bestemmingsplan Windpark Zierikzee mag dan deze week in werking zijn getreden, het duurt nog eventjes voordat aan de de Gouweveerse Zeedijk de drie ge plande windturbines gaan draaien. Pas begin volgend jaar wil initiatiefnemer Windpark Zierik zee de benodigde vergunningen aanvragen om met de bouw te be ginnen. „We zijn de aanvraag voor de om gevingsvergunning aan het voorbe reiden. Dat kun je maar beter goed doen", vindt David Mol van Wind park Zierikzee. Door drie partijen is echter van de gelegenheid om gebruikt gemaakt om een beroep schrift in te dienen bij de Raad van State. „Wellicht is het goede om de inhoud daarvan eerst af te wachten", zegt Mol. „Al kan ik me niet voorstellen dat de bestuurs rechter van de Raad van State het bestemmingsplan vernietigt." De drie indieners van de bezwaar schriften en fervent tegenstanders van de komst de windmolens aan de voet van de Zeelandbrug ho pen daar wel op. Naast de Vereni ging Stad en Lande van Schou wen-Duiveland en Natuur- en Vo gelwacht Schouwen-Duiveland ligt er in Den Haag ook een be roepschrift van zeven particulie ren. Zij lieten eerder van zich ho ren tijdens de behandeling van de plannen in de gemeenteraad. In hun beroep, dat ondersteund wordt door 170 anderen, wordt de Raad van State onder meer gewe zen op het windpark dat gepland is op de Krammersluizen. Volgens de actievoerders is dat een betere locatie in de gemeente omdat er daar geen sprake van maatschappe-, lijke weerstand zou zijn. Mol hoopt dat als de verdere proce dures gunstig verlopen, het project in 2012 kan worden aanbesteed. De bouw zou dan in de loop van 2013 kunnen beginnen. Maak er voorpaginanieuws van! Kijk op www.pzc.nl/zelfkrantmaken Verlenging traject tramlijn Brouwersdam Trammuseum Ouddorp bestaande traject tram Port Zelande uitbreiding traject met 1600 meter Ramp weg Scharendijke Ellemeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38