buitenland 19 Atoomexpert gevaarlijk beroep in Iran 'Geheim agent bij racistische moorden' Vertrouwen in Assad opgezegd door Turkije Meisje overleeft twee dagen in autowrak woensdag 16 november 2011 FRANKFURT - De Duitse geheime dienst is in opspraak geraakt door neonazi's die naar het zich laat aanzien tussen 2000 en 2007 een reeks racistische moorden en aan slagen hebben gepleegd. De krant Frankfurter Allgemeine (FAZ) berichtte gisteren samen met andere media dat een geheim agent mogelijk in de buurt was bij zes van de moorden. De FAZ schreef dat bijvoorbeeld bij de moord op Halit Yozgat in zijn internetcafé in Kassei in april 2006, een getuige in het café een lid bleek van de veiligheidsdienst van de deelstaat Hessen. Die hield zich bezig met ultrarechtse extre misten. Hij werd zelf verdachte toen hij zich niet voor verhoor meldde. Het onderzoek naar zijn betrok kenheid werd snel gestaakt. Vol gens FAZ werd maandag pas, tij dens het huidige onderzoek naar het moordende trio neonazi's, dui delijk dat de agent tijdens de moord op Yozgat nog in het café was. Het dagblad Bild vraagt zich af waarom de reeks moorden plot seling ophield met de aanhouding van de geheim agent uit Hessen. Die was mogelijk in de buurt bij zes moorden, meent Bild. Bild wijst er ook op dat Helmut Roewer, voormalig chef van de vei ligheidsdienst in de deelstaat Thüringen, de thuisbasis van de drie hoofdverdachten, leiders van ultrarechtse bewegingen veel geld betaalde om als informant te die nen. Roewer stapte in 2000 op. In de tweede helft van de jaren '90 betaalde hij onder anderen Tho mas Dienel, voorzitter van de ex treemrechtse Nationaal-Democra- tische Partij in Thüringen 40.000 euro. De vicevoorzitter, Tino Brandt, kreeg circa 200.000 euro en richtte toen de Thüringer Hei- matschutz op. De hoofdverdach ten uit het huidige onderzoek naar terreur waren lid van die club. ANKARA Turkije heeft geen vertrouwen meer in het Syrische regime. Presi dent Assad loopt het risico vanwe ge het optreden van veiligheid stroepen op een lijst te belanden van 'bloeddorstige' leiders, zei de Turkse premier Erdogan gisteren. Hij dringt er bij Assad ook op aan verantwoordelijken voor aanvallen op Turkse diplomatieke posten voor het gerecht te brengen. COVE CITY Een 9-jarig meisje in North Caroli na (VS) heeft twee dagen vastgeze ten in een autowrak. De auto kwam bij een ongeluk, die aan haar vader het leven kostte, op zijn kop in een duiker terecht Het meis je hield zich in leven met koekjes en energiedrankjes. Twee dagen na het ongeluk zag een voorbijganger het autowrak en belde de politie. door Carel Goseling DEN HAAG - Generaal Hassan Mo- ghamman was niet zo maar ie mand. Zaterdag kwam hij om bij een explosie op een basis 40 kilo meter ten zuiden van Teheran. De explosie werd volgens Iran veroor zaakt door 'onoordeelkundig trans port van munitie'. Er vielen zeven tien doden. Moghamman hield zich sinds 1984 bezig met raketsystemen. Hij stierf niet zo maar. Bronnen binnen wes terse inlichtingendiensten noe men het een gerichte aanslag, op gezet door de Israëlische geheime dienst Mossad. In Israël wordt elk commentaar geweigerd. Het is nog maar kort geleden dat Israël waarschuwde voor de Iraan-_ se rakettechnologie in combinatie met het atoomprogramma van dat land. Teheran ontwikkelde lange- afstandsraketten en was bezig een atoombom te maken die met die projectielen vervoerd kon worden. Israël dreigde met militaire actie. Het Internationaal atoomagent schap IAEA onderschrijft in een rapport Israëlische vermoedens over Iraanse plannen. Maar veel meer dan nieuwe sancties tegen Iran zitten er niet in. En die zullen de ayatollahs niet stoppen. Al langer zoekt het Westen naar methoden om Iraanse ambities te frustreren. In 2010 bleek het virus Stuxnet 60.000 computers in Iran te hebben getroffen. Computers die allemaal in gebruik waren voor het nucleaire programma. Dat pro gramma werd hiermee een jaar vertraagd. Waar Stuxnet vandaan kwam is nog steeds onduidelijk. In 2007 verdween generaal Alizera Asgari, lid van de Republikeinse Garde en oud-staatssecretaris van Defensie, in Istanbul. In datzelfde jaar werd bekend dat hij het Wes ten nucleaire geheimen leverde. Eind 2009 vroeg Iran de VS om zijn uitlevering. Tevergeefs. Op 31 mei 2009 was Shahram Ami- ri ineens niet meer te vinden tij dens een bezoek aan Saudi-Arabië. Leden van de Republikeinse Garde dragen het portret van generaal Moghamman bij zijn uitvaart. Later bleek dat Amiri werkte als nucleair expert voor het Iraanse atoomagentschap. In juli 2010 dook hij op in de Pakistaanse am bassade in Washington. Hoe is nog steeds onduidelijk. Feit is dat de VS hem lieten gaan. In Iran kreeg hij een heldenontvangst. Daarna verdween hij in het niets. Op 29 november 2010 werd in Te heran Majid Shahriari, deskundige in nucleaire kernreacties gedood. Op dezelfde dag werd een aanslag gepleegd op Fereydoun Abbasi, ac tief in het Iraanse programma voor de atoombom. Hij overleefde. De twee waren niet de eersten, noch de laatsten. Op 12 januari 2010 werd voor zijn woning in Te heran Masoud Alimohammadi ver moord, een fysicus die werkte aan het kernprogramma. Op 23 juli van dit jaar was het de beurt aan Darioush Rezaeinejad. De allereerste die sneuvelde was Ardeshir Hosseinpour. Hij over leed plotseling op 15 januari 2007 tijdens zijn werk in het nucleair complex Isfahan. De Mossad zou hem hebben vergiftigd. Tegenover Time Magazine erken de een westerse deskundige on langs dat er meer plannen zijn voor sabotage. 'Er zitten nog meer kogels in het magazijn', zei hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9