261 zeeland Lourdes inspiratie voor Piet Brakman 'Ik kan er mijn ei kwijt, het 'Kibeo' is nieuwe Student Maritiem Instituut wint prijs Q De muziekverening 'De Zeeuwse Muzikanten' bestaat veertig jaar. Dat gaan ze deze week uitgebreid vieren. Het begon allemaal met een paar leden en één drumstel. Feestavond Oplaadpunt staat in weg voor de Brouwse Dag woensdag 16 november 2011 door Yorben Weststrate vussingen - Eric Verweij, student van het Maritiem Instituut De Ruyter in Vlissingen, heeft het 'beste schip van de toekomst' ont worpen. Hij heeft met zijn ont werp een prijsvraag gewonnen van het project Proeftuin Maritie me Innovatie, dat wordt gesteund door de Europese Unie. Verweij's idee kreeg de meeste voorkeurstemmen. Hij won met zijn 'schip van de toekomst' de eer ste prijs en 1000 euro. De docent van Vermeij, dhr. De Groot, tipte hem om mee te doen aan de wedstrijd. Volgens de stu dent deelt hij dus ook een beetje mee in de prijs. Vermeij heeft voortdurend meer dere ideeën in zijn hoofd voor het ontwerpen van duurzame sche pen. Maar het idee om van zeilen gebruik te maken, heeft hij nooit losgelaten. Vermeij: „Wind is gratis energie. Ook in golven zit veel energie, maar daarvan is moeilijker gebruik te maken als het gaat om het bewe gen van de boot." Hij werkte met veel voldoening aan zijn inzending. „Ik vond het meteen een leuke wedstrijd en heb met plezier gewerkt aan mijn ontwerp." Piet Brakman zet zaterdag zijn nieuwe show op de planken in het Ledelthea- ter in Oostburg. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst breskens - Overal goed, maar ner gens beter, is de titel van het nieu we programma van Piet Brakman. De Breskense bard bedoelt er na tuurlijk mee dat het nergens beter is dan in het vissersdorp en West-Zeeuws-Vlaanderen. Maar het gaat ook op voor andere plaat sen in de wereld: Lourdes bijvoor beeld. Want Brakman belandde door een toevallige ontmoeting in 's werelds beroemdste bedevaartplaats. Vol scepsis over de 'commerciële ker mis', die hij er ongetwijfeld zou aantreffen. Maar de Bressiaander moest zijn mening bijstellen. Het Tetneuzense echtpaar Van Tiel werkt net als veel andere vrijwilli gers keihard om een aantal bede vaartorganisaties te runnen. Een vrijwilliger die volgens Piet in zo'n lichamelijke conditie was, dat hij zelf moest worden geholpen, duwde rolstoelers heel de stad door. „Ik kreeg bewondering voor zijn positieve levenshouding. Hij leerde me dat je niet moet kijken naar wat je allemaal niet kan of hebt. Als je denkt aan mensen die het minder hebben, ben je veel blijer en tevredenen" De commer- MUZIEK door Yorben Weststrate ciële rimram viel de zanger en con ferencier ook erg mee. Bij wijze van voorbeeld: „Een flesje bronwa ter met de afbeelding van Berna- dette kost veertig eurocent. Dan hoef je niet direct te verwachten dat je van alle kwalen wordt ver lost, maar het is toch weer heel wat anders dan vijf euro betalen voor een paar miniatuurklompjes in Volendam." Zijn vaste publiek hoeft niet bang te zijn dat Brakman alleen serieu ze wereldonderwerpen aansnijdt en de lol heeft laten varen. Hij blijft in liedjes en conferences ook dichter bij huis en haalt echt nog wel wat Zeeuws-Vlamingen en Zeeuwen van de overkant over de hekel. Zo spit hij nog eens door de nevenfuncties van commissaris van de koningin Karla Peijs. „Maar ik ben wat milder dan vorig jaar. Vorig jaar zocht ik de grenzen nog wat meer op, maar ik wil niet in herhaling vallen. Bovendien ben ik er de man niet naar om mensen te beschadigen." Brakman testte Overal goed, maar nergens beter al in vele, besloten try-outs. Komende zaterdag staat hij er mee op zijn thuispodium: het Ledeltheater in Oostburg. De show begint om 20.15 uur. Het orkest is heel erg belangrijk voor mij, ik kan er mijn ei kwijt en ben er al heel lang bij betrok ken," zegt Oscar Doorns (22). Os car, cliënt van Arduin, drumt al ja ren in het orkest 'De Zeeuwse Mu zikanten.' Ook artistiek leider René Koele- maij (56) is al een hele tijd betrok ken bij het orkest, dat aanstaande zondag zijn veertigjarig bestaan viert. Hij werkt al dertig jaar voor het orkest van mensen met een verstandelijke beperking. „Het is al lemaal begonnen in 1971 in het voormalige Vijvervreugd. Een werknemer, die actief was in de Middelburgse drumband Juliana, ging met een aantal bewoners op ritme-instrumenten spelen. Ze noemden zich 'De Tamboerijnen'. Nu bestaat het orkest uit 35 leden, die op allerlei, verschillende instru menten spelen. Van drums tot xy lofoon en keyboard. „En daar ben ik heel erg trots op," zegt Koele- maij. In de loop van de jaren zijn er heel wat veranderingen geweest bij het orkest. Koelemaij: „Toen ik Op 20 november viert de muziekvereniging De Zeeuwse Muzikanten haar veertigjarig bestaan, 's Avonds geven ze een concert in de stadsschouwburg in Middel burg. Ook treden ze die avond sa men op met een aantal andere mu zikanten, waaronder Djembéver- eniging Bedlam en Muziekvereni ging EMM uit Serooskerke. Op deze avond zal de vereniging eerst in hun oude outfit spelen. Hierna zullen ze de nieuwe unifor men aandoen, die beschikbaar zijn gesteld door de Rabobank en de Lionsclub Vlissingen. De avond duurt van 20.00 tot ongeveer 23.00 uur. Er zijn nog kaarten beschik baar voor de feestelijke avond. BROUWERSHAVEN - De organisatie van de Brouwse Dag is niet blij met de plaats waar de oplaadpaal voor elektrische auto's in Brou wershaven staat. Het ding staat in de weg als de tent van de play-in tijdens de Brouwse Dag wordt op gezet. Op Schouwen-Duiveland worden zeven oplaadpalen van de stichting E-Laad geplaatst. Omdat deze paal op een openbare parkeer plaats komt te staan, was juridisch geen sprake van belanghebben den, licht een gemeentelijk woord voerder de gang van zaken toe. Er wordt nu gezocht naar een oplos sing waarbij tent en paal kunnen worden gecombineerd. door Luc Oggel neeltje jans - Kinderopvang De Bevelanden gaat sinds gisteren ver der als Kibeo. De nieuwe naam en huisstijl werden aan het personeel gepresenteerd in Aquapolis op Neeltje Jans. Een toepasselijke plaats, precies tussen de twee werkgebieden van Kibeo, de Beve landen en Schouwen-Duiveland, in. Nadat de aanwezige kinderen eerst een verhaaltje was voorgele zen over een vis die een nieuwe naam kreeg, werd de nieuwe naam onthuld door een duiker tus sen de vissen. Hoewel de naam staat voor Kinderopvang Bevelan den en omstreken, is het volgens directeur Elly Brand nadrukkelijk niet als afkorting bedoeld. Alle kin derdagverblijven op de Bevelan den en Schouwen-Duiveland he ten nu Kibeo. Daarmee verdwij nen alle namen van Annie M.G. Schmidt-personages, die bijna alle vestigingen hadden. Met de nieu we naam wordt volgens Brand de herkenbaarheid vergroot en is de organisatie klaar voor de toe komst. Kibeo wil namelijk kinder opvang passend bij de wensen van de ouder aanbieden. Ouders heb ben vanaf 2012 veel meer keuze, bijvoorbeeld in uren en tijden, maar ook in faciliteiten zoals het wel of niet verstrekken van luiers. Zie ook video op www.pzc.nl/video hier in 1980 kwam werken, merk te ik dat de cliënten muziek ma ken echt heel leuk vonden. Ik zag een uitdaging in het opzetten van een huisorkest, want-daarin spelen veel meer instrumenten. In 1996 werd Vijvervreugd gereorgani seerd. We vonden met z'n allen dat het orkest belangrijker moest worden en vanaf dat moment is er veel meer tijd gestoken in de ont wikkeling van het orkest." De grootste en belangrijkste verande ring kwam in 2009; het orkest werd onderdeel van de dagbeste ding. De verandering kwam echter niet zomaar tot stand. „Ik maakte me een beetje zorgen over de toe komst van onze club. We moesten een vorm bedenken zodat we zou den blijven bestaan. Het manage ment van Arduin heeft het orkest De vereniging viert zondag 20 november haar veertigjarig bestaan in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56