241 zeeland 'Geen Sint zonder starters' Boerenoorlog Inloopochtend over kinderen met dyslexie BAS Stichting viert feest in de Banjaard Variant zet 't Beest in het teken van Afrika Veel vogels bij show van Vogelvrienden ENDURA SHOW 2011 BOERDERIJNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere na men. In deze serie worden ze verklaard. Film Pure Coolness in het Diekhuus CAMPERVELDEN woensdag 16 november 2011 KMSteaaaBsm tmu&mmssBm door Joeri Wisse BURGH-HAAMSTEDE - Als Burgh- Haamstede over tien jaar ook nog een intocht van Sinterklaas wil be leven, zal er gebouwd moeten wor den voor starters. Volgens Theo Grefkens hebben alleen dan jonge stellen volop ruimte om in het dorp op zichzelf te wonen en even tueel een gezin te stichten. Als het aan Grefkens, één van de initiatiefnemers van het Bouwen In Eigen Beheer-project (BIEB) ligt, is volgend jaar rond deze tijd de aannemer druk bezig om het fundament te leggen voor de zes tien startershuizen. Op het beoog de perceel aan de Bernhardstraat is nu nog een bosje en een schooltje. „Maar de sloopvergunning is in middels binnen. In december gaat de school dicht en na de jaarwisse ling kan er gesloopt worden." Deze week was er een informatie avond voor toekomstige bewoners. „Een zeer positieve avond", vol gens Grefkens. „De ontwerpen zijn gepresenteerd, er was voorlich ting over de mogelijkheden om de woning zelf in te delen en er is over de planning gesproken." Ook met de aanwonenden van de toekomstige woningen is overleg geweest. „We willen dit graag sa men doen met de mensen die di rect invloed ondervinden van de huizen. Naar aanleiding van de op merkingen wordt het plan aange past." Zo zijn de bouwblokken wat verschoven en komt er een aarden wal tussen de achtertuinen van de Weststraat en de nieuw bouw. „We willen bouwen in het groen. De oude bomen worden zo veel mogelijk gespaard." De huizen worden gebouwd in vier blokken van vier. Standaard hebben ze drie slaapkamers, maar dat kan aangepast worden aan de wensen van de toekomstige bewo ners. Zij kunnen er ook voor kie zen om de woning casco te laten opleveren en zelf, onder begelei ding van de BIEB-groep, af te bou wen. De prijzen liggen ergens tus sen de 150.000 en 155.000 euro. Beduidend lager dan de tien star- terswoningen die de broers Bert en Herman Toorman voor 180.000 euro per stuk aan de Lijnzaad wil len bouwen. Grefkens vindt dat de projecten elkaar daarom niet bij ten. „Dit was juist de bedoeling van de BIEB-groep. Er voor zor gen dat Burgh-Haamstede -met al les respect- niet één grote grijze massa wordt." Hij hoopt dat zijn initiatief ook doorklinkt in andere kernen. „Wij willen niet dat het wiel telkens op nieuw moet worden uitgevonden. Daarom hopen we dat de kennis die we nu samen met Zeeuwland opdoen ook toegepast wordt in an dere delen van de gemeente." Meer informatie over het project op http://bieb.webs.com ZIER1KZEE In bibliotheek De Schutse aan het Haringvlietplein in Zierikzee wordt zaterdag een inloopochtend gehouden over dyslexie. Ouders die vermoeden dat hun kind deze leesstoornis heeft, kun nen hierover vragen stellen aan er varingsdeskundigen van de ouder vereniging Balans. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur en is gratis toeganke lijk. ZIERIKZEE De BAS Stichting houdt zaterdag 19 november een feestavond voor het goede doel in het Zierikzeese café de Banjaard. Met deze avond doet de stichting mee aan een barwed- strijd, waarbij het team met de hoogste omzet over 5 avonden geld kan winnen. Dat geld doneert de BAS Stichting aan onderzoek naar juveniele der- matomyositis. Bas van den Ouden uit Zierikzee is aan deze ziekte overleden. Tijdens deze avond wordt ook zijn 11e verjaardag ge vierd. Van 21.00 tot 2.00 uur. GOES KRABBENDIJKE Afrikaanse verhalen, Afrikaanse muziek, een Afrikaanse rapper en natuurlijk Afrikaans eten en drin ken: daarmee wordt podium 't Beest vrijdag 18 november uit de kille Hollandse wintersfeer getrok ken. Om 20.00 uur begint verhalen verteller Baba Opo Adebisi, ge volgd door muziekgroep The Tu ners. Rapper Kodjomentor begint om 21.45 uur, waarna de The Tu ners weer afsluiten. 18. 19 en 20 NOVEMBER A.S. Vrijdag van 18.00 tot 22.00 uur/zaterdag en zondag van 10.30 tot 17.30 uur Nieuwsgierig rtóar ons vernieuwde programma voor 2012? mg dan een bezoek aan onze show!. Nieuw voor Endura Spoi -Ridley - Neil Pn. de Wij ontvangen lïgraag iijdenside showdagen Ehdura Sport is hetadres voor gedegen adviessop het gebied van.J.... positi'öperiog^ racefietsen, mountainbikes, trekking- :etv vakaptié^étsen. Groot assortiment accessoires en kleding. door Marijke Vael Vogelvrienden Krabbendijke en Omstreken houdt vrijdag en zater dag een grote vogelshow in dorps huis De Meiboom in Krabbendijke. Totaal 48 inzenders tonen 507 vo gels. Zeven keurmeesters van de landelijke bond wijzen vrijdag om 19.00 uur bij de opening van de ten toonstelling in de verschillende vo- gelgroepen de kampioenen aan. Die zijn zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur vrijelijk te bezichtigen. Het is een vredig plaatje. De zwarte, gepotdeksel- de boerenschuur in de stille najaarsnevel. Toch was het om heel andere redenen dat lohannis Boot de boerderij, die hij in 1902 aan de Lageweg in Wes- tenschouwen liet bouwen, 'Irene' noemde. Een naam die vrede bete kent. Via naspeuringen in de familiege nealogie en het kadasterarchief meent Bertha Boot-van den Berg, die nu in de Irenehoeve woont, achterhaald te hebben waarom de ze verre voorvader van haar echt genoot Jan voor deze naam koos. „Dat had waarschijnlijk te maken met de TXveede Boerenoorlog die in 1899 uitbrak in Zuid-Afrika." Zuid-Afrika was het land waar Jo- hannis Boot in 1893 als 24-jarige jongeling heen trok om een nieu we toekomst op te bouwen. Een droom die zes jaar later wreed ver stoord werd toen Britse troepen in actie kwamen omdat Engeland de macht wilde overnemen in de re publieken die Boeren in het land vormden. Of lohannis Boot meevocht in de ze oorlog, is niet te achterhalen. Wel is duidelijk dat hij het in 1900 voor gezien hield in Zuid-Afrika. Op 31-jarige leeftijd keerde hij te rug naar het vredige Westenschou- wen, het dorp waar hij in 1869 werd geboren. In het archief van het kadaster ont dekte Bertha dat hij daar door aan nemer Cornells Tibout een huis liet bouwen en dat Irene noemde, ofwel Vrede. „Dat kan geen toeval zijn. Afgezien van het feit of lohan nis al dan niet meevocht, had de oorlog natuurlijk grote invloed op zijn dagelijks leven daar in Zuid-Afrika." De huisnaam Irene werd, na zijn terugkomst, een begrip in het klei ne Schouwse dorp aan de voet van de duinen. Bertha: „Ik geloof niet dat de naam op de gevel stond voor wij hem aanbrachten, maar iedereen hier kent al decennia lang de Irenehoeve." Dat 'hoeve' werd aan de naam Irene toege voegd nadat Johannis het huis, waarbij hij een hoenderpark run de, in 1906 verkocht aan zijn neef Thonis Jansz Boot. „Die liet er een schuur bij bouwen en begon een boerenbedrijf met 5 hectare grond," weet de huidige bewoon ster. Dertien jaar later kwam het Bertha Boot veegt herfstbladeren F Ook het adres voor de sportieve lichtgewicht elektrische fiets Achter de Houttuinen 12 te Middelburg i Tel 0118-65 04 85 www.cndurasport.nl I MIDDELHARNIS - Filmhuis Middel- harnis in Het Diekhuus vertoont morgenavond de film Pure Cool ness van regisseur Mest Adbyjapa- roy. Het verhaal speelt zich af op het platteland in Kirgizië. Asem, een stadse schone, is verliefd op de dorpse jongen Murat. Zijn ouders zijn niet erg ingenomen met zijn moderne vriendin. De liefde kent vele verwikkelingen en de stadse Asem wordt het slachtof fer van een complot in het dorp. De film vertelt veel over de oude Kirgizische traditie van het ontvoe ren van bruiden. De filmvoorstelling begint om 8 COMPLETE EENGEZINSWONINGEN IN KAMPERLAND Koopsom vanaf 175.000 Informatieavond Datum: woensdag 16 nov. a.s. Tijdstip: 19.00-21.00 uur Locatie: Veerweg 3, Kamperland WWW.CAMPERVElDEN.Nt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54