sport 133 lichaam op NK Hüsnü Kocabas verliest gevecht met boksbond Kvitova uitgeroepen tot tennisster van het jaar Twee Zeeuwsen achter dambord in Zoutelande woensdag 16 november 2011 'Misschien is het toernooi in China m'n laatste. Het is niet leuk om te zeggen, maar het is misschien wel de realiteit' Nina Hoekman Bij terugkeer in Zutphen bleek dat Hoekman uitzaaiingen had in haar botten en haar arm. Ze zat niet bij de pakken neer. „Ik heb er heel veel werk van gemaakt, kreeg veel chemokuren en was bijna waar ik zijn moest. De bloeduitslagen wa ren bijna perfect. Een gezond mens heeft een uitslag tussen de nul en vijf In december zat ik op 96, in juni nog maar op tien." En toen kreeg ze enorme hoofd pijn en kon ze bijna niet meer pra ten. In het ziekenhuis ging het el ke dag slechter. „Ik ben door een heel diep dal gegaan", vertelt de in Oekraïne geboren en getogen dam ster. „In 2005 is er één klein celle tje naar m'n hersens gegaan. Het heeft zich daar zes jaar stil gehou den en deze zomer besloten te gaan groeien. Het was opnieuw een enorme tegenvaller. Ik hoorde voor de derde keer dat ik kanker had. Je hebt het idee dat je lichaam je steeds verraadt. Ik ga dit nieuwe gevecht aan voor Oleg, mijn zoontje. Hij is acht en moet zo lang mogelijk een mama heb ben." Ook nu strijdt Hoekman met open vizier. Na een zware bestra ling krijgt ze elke week een chemo- kuur. Vandaag krijgt ze nummer tien, de week erop, op de voor laatste dag van het NK, zou ze in Vlissingen nummer elf krijgen. Het aanvangstijdstip was voor die gelegenheid al verplaatst van 11.00 uur naar 15.00 uur. Hoekmans huisarts vond het echter bij nader inzien goed dat de kuur naar don- MIDDELBURG - Net als vorig jaar doen aan het NK dammen vrou wen twee Zeeuwen mee. Het zijn Rianka Rentmeester uit Nieuw- dorp en Leonie de Graag uit Goes. Rentmeester mag meedoen dank zij haar vierde plaats op het vorige NK, De Graag plaatste zich via de voorronde, waarin ze een gedeelde eerste plaats behaalde. Er doen tien speelsters mee. De Zeeuwse vrouwen behoren niet tot de favorieten. De Graag eindig de in de drie keer dat ze meedeed steeds als laatste, voor Rentmees ter lijkt een plaats in de midden moot weggelegd. Of Nina Hoek man tot de kanshebbers behoort, weet niemand. Vitalia Doumesh uit Alkmaar en de twee jaar in Ne derland wonende Agita Marterere zijn zeker kansrijk voor de eindze ge. Maretere is een Letse die is ge trouwd met voormalige Neder lands damkampioen Ron Heus- dens. Een outsider is de talentvol le Heike Verheul uit Groningen. Het NK dammen wordt als van ouds gehouden in het Beachhotel aan de Duinweg in Zoutelande. Het toernooi wordt donderdag om 13.00 uur geopend, de eerste ronde begint een half uur later. De laat ste, negende ronde begint woens dag 23 november om 10.00 uur. De prijsuitreiking is om 16.00 uur. De deelnemers: Nina Hoekman (Zut phen), Vitalia Doumesh (Alkmaar), Rian ka Rentmeester (Nieuwdorp), Lotte Ale- ven (Huissen), Agita Marterere (Schie dam), Mariëlle Kromhout (Rijnsburg), Leonie de Graag (Goes), Mei Jhi Wu (Groningen), Heike Verheul (Gronin gen), Laura Timmerman (IJsselstein). Reserve: Esther van Muijen (Wagenin- gen). Meer informatie en live-partijen zie nkv2011.kndb.nl derdag, de dag na het NK, ver plaatst wordt. Wat Hoekman van het NK ver wacht? „Helemaal niets eigenlijk. Dat kan ook niet in deze omstan digheden. Kijk, ik speel dit NK niet omdat ik zonodig weer kam pioen wil worden. In december mag ik meedoen aan de World Mindgames in Peking. Dat is het belangrijkste toernooi van het jaar, een soort WK. De beste acht vrou wen van de wereld zijn uitgeno digd. Dat wil ik niet missen. Als ik daar wil spelen, moet ik eerst er gens oefenen. Ik wil kijken hoe ik onder deze omstandigheden het best kan presteren. Daarom ga ik naar Zoutelande. Ik moet de zware dagen meemaken, weten waar de knelpunten zitten." In Zoutelande zal haar man Henk Nina begeleiden. Hulp zal ze zeker nodig hebben. „Die chemokuren werken heel raar bij mij. Ik krijg ze op dinsdag en dinsdag en woens dag zijn mijn beste dagen van de week. Donderdag voel ik me slech ter en vrijdag meestal heel slecht." „Hoe het met m'n hoofd is, weet niemand. Statistisch gezien leven mensen met uitzaaiingen in het hoofd nog een half jaar. Dat wil niet zeggen dat dat ook bij ge beurt. Ik was er heel vroeg bij. De neurolcfog zegt dat ik nog jong ben, vindt dat ik snel herstel en dat ik goed gereageerd heb op eer dere behandelingen. Ik heb botkan- ker overleefd. Ik zou na de kiir een scan kunnen krijgen, maar ik twij fel sterk of ik dat wel wil. Stel dat ik me goed voel en dat blijkt dat het helemaal verkeerd is. Wat moet ik met die wetenschap? Nog negen chemokuren. Ik doe alles wat gedaan moet worden. Dan neem ik een beslissing. Misschien is het toernooi in China m'n laat ste. Het is niet leuk om te zeggen, maar het is misschien wel de reali- door Chris van Mersbergen DEN BOSCH - Alleen zijn familie en zijn coach, Hennie Mandemaker, wisten het. Voor de rest van de bokswereld was de emotionele me dedeling van Hüsnü Kocabas, maandagavond bij de Bep van Kla veren Memorial in Rotterdam een volslagen verrassing. De 32-jarige 1 Bosschenaar stopt ermee, omdat hij 'de eer aan zichzelf houdt', ver klaarde een huilende Kocabas na zijn overwinning op de Chinees Li Chang Zheng. En dat terwijl hij twee dagen eerder nog liet weten volop bezig te zijn met de route naar de Olympische Spelen in Lon den. Een dag later is hij minder schim mig over de reden van het zo plot se einde van zijn carrière: de 'bela chelijk hoge eisen' voor kwalifica tie, opgelegd door de boksbond, hebben Kocabas ertoe gebracht de handdoek definitief in de ring te gooien. Ook het 'vieze spelletje' dat de bond twee maanden gele den in aanloop naar het WK speel de, is hij nog niet vergeten. Toen werd niet de Bosschenaar, maar Juliano Westhiner (19) uit Veldho ven aangewezen voor het WK in Azerbeidzjan. In de ogen van Koca bas zwaar onterecht. Kocabas is tot de conclusie geko men dat Londen, zijn gedroomde afscheidspodium, hem door de technisch directeur van de boks bond, Louis Wijdenbosch, simpel weg niet wordt gegund. „Ik moest de komende vijf maanden drie boksers uit de top acht van de we reld verslaan om kans te maken op het olympisch kwalificatietoernooi in Istanbul, volgend voorjaar. Al zou ik het kunnen, dat is praktisch gewoon niet te realiseren." Hennie Mandemaker, de coach van Koca bas, probeerde met sponsors nog om bokstoppers naar Nederland te halen, maar al snel zag ook hij dat het een heilloze missie was. Man demaker: „We moesten het ook nog zelf betalen. Het was gewoon niet realistisch. Meneer Wijdenbosch pretendeert verstand van sport te hebben, maar op deze manier help je de kansen van alle boksers om zeep." Hüsnü Kocabas Voormalig judoka Wijdenbosch, sinds drie maanden in dienst bij de boksbond, bestrijdt dat hij Koca bas (en andere boksers) opzadelt met onmogelijke eisen. „Ik wil prestaties zien, dat is het verhaal. Daar ontbreekt het in Nederland nou juist al jaren aan, ook bij Hüsnü. Of het nu overwinningen op boksers uit de top acht of top zestien zijn, vind ik niet eens zo be langrijk. Maar iemand die Neder land wil vertegenwoordigen op de Spelen, moet laten zien over be paalde kwaliteiten te beschikken. Dat is geen onredelijke eis." Wijdenbosch beaamt dat de eisen voor boksers nooit helder zijn ge weest. „Toen ik hier begon, stond er niks op papier. Daar zijn we druk mee bezig. Als er onduidelijk heid is, leidt dat tot conflicten. Daar moeten we vanaf" De tech nisch directeur noemt Kocabas een 'prachtige bokser die veel heeft be tekend voor het Nederlandse bok sen'. „Maar zijn besluit om te stop pen hing al jaren in de lucht. Zon de dat hij hierover gaat muggenzif ten. Hij moet terugkijken op zijn mooie carrière." Voor Kocabas betekent de beslis sing dat hij opeens fulltime moet gaan werken. Daar gaat hij snel met zijn werkgever, het ministerie van Defensie, over in gesprek. Boos is hij inmiddels niet meer, zegt de Bosschenaar: „Voor het WK wel, toen was ik heel erg boos. Nu ben ik vooral opgelucht dat ik het heb bekendgemaakt. Ik heb een heel mooie carrière gehad. Veel gezien, veel bereikt. Het is jammer dat het zo gelopen is." Als Alberto Contador schuldig wordt bevonden aan het gebruik van clenbuterol verliest hij zijn tourzege van 2010 en zijn zeges daarna. Ook wacht hem in dat geval een schorsing. foto lan Langsdon LONDEN - De Tsjechische tennis ster Petra Kvitova is door de vrou wentour WTA uitgeroepen tot speelster van het jaar 2011. Zij troef de de nummer één van de wereld af de Deense Caroline Wozniacki. Kvitova won dit jaar zes toer nooien, inclusief Wimbledon en het WTA Championships. Boven dien leidde ze haar land naar de winst in de Fed Cup. „Dit seizoen is gewoon een droom", zei de 21-jarige Kvitova, die in 2011 op de wereldranglijst 34 plaatsen klom naar de tweede plaats. De Zwitserse tennisser Roger Fe- derer en de Spanjaard Rafael Na- dal treffen elkaar in de groepswed strijden van de ATP World Tour finals. De andere tegenstanders in de groep zijn de Fransman Jo-Wilf- ried Tsonga en de Amerikaan Mar- dy Fish. Dat heeft de loting giste ren uitgewezen. Novak Djokovic, de Servische nummer 1 van de tenniswereld, moet het in de groepsfase opne men tegen de Brit Andy Murray, de Spanjaard David Ferrer en de Tsjech Tomas Berdych. Het prestigieuze toernooi met de beste acht tennissers van dit jaar begint zondag in Londen. Richel Hogenkamp is gisteren doorgedrongen tot de tweede ron de van het ITF-toernooi in Bratisla va. De tennisster uit Doetinchem rekende met twee keer 6-4 af met de Slowaakse Lucia Butkovska. Hogenkamp haalde via de kwalifi caties het hoofdtoernooi in de Slowaakse hoofdstad. Ze treft in de tweede ronde de als achtste ge plaatste Tsjechische Kristyna Plis- kova.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33