Cremeren in zwang in Polen Moeite met traplopen? molenaar V buitenland 19 Sigaret die vanzelf uitgaat verplicht 2395,- ROOMS-KATHOLICISME Bisschoppen willen terug naar begrafenis V.A. 590,- dinsdag 15 november 2011 De Poolse, katholieke, gees telijkheid keert zich tegen de trend van cremeren. Maar een begrafenis is een stuk duurder en er is weinig plek op de kerkhoven. door onze correspondent Michiel van Biommestein Wie Polen zegt, zegt katholicisme. Circa 90 procent van de bijna 40 miljoen Po len is rooms-katholiek. Maar de kerk wordt in het defensief gedron gen. In het parlement zitten sinds kort vertegenwoordigers van de an tireligieuze partij Palikots Bewe ging, iets wat tien jaar geleden nog ondenkbaar was. Dat de Polen niet meer alles voor zoete koek slikken is de bisschop pen in het land nu ook duidelijk geworden. Het episcopaat heeft voor onrust gezorgd met een brief over de vraag of je een overledene moet begraven of cremeren. In het grootste deel van Europa is deze discussie achterhaald, maar de Poolse bisschoppen pleiten in de brief aan de gelovigen voor het traditionele begraven in plaats van het in zwang geraakte cremeren. Het schrijven leidde tot veel op winding. Volgens de media is er sprake van een 'verbod' op crema ties, iets wat de bisschoppen ont kennen. Volgens hen mag crema tie wel, maar geniet begraven de voorkeur. En als er voor crematie wordt gekozen, dan moet die wel onder de voorwaarden van de kerk plaatsvinden: eerst dient een mis te worden opgedragen met het opgebaarde lichaam erbij. Na de crematie moet de urn met de as van de overledene met alle kerkelij ke egards worden begraven, zoals dat ook met een kist zou gebeu ren. „De katholieke traditie eert het lichaam van de overledene, niet de as", is het commentaar van de kerkelijk woordvoerder. Alleen bij hoge uitzondering mogen mis sen opgedragen worden met de urn met de as van de overledene. De niéuwe richtlijn stuit op kri tiek omdat de lijkverbranding zelf minstens drie uur in beslag neemt en crematoria beperkte capaciteit hebben. Dat zou leiden tot een flinke tijd tussen de mis en de ter aardebestelling. Ook vangt de kerk volgens critici straks twee keer zo veel geld omdat de priester twee keer een mis moet opdragen. „Dat is een misverstand", zegt priester Zbigniew Zgoda, pastoor van een kleine parochie in het midden van het land. „Alleen bij de opbaring van het lichaam is een mis noodzakelijk. Een extra mis bij de teraardebestelling niet." Cremeren komt in Polen in zwang aangezien het begraven van een dode veel duurder is en er boven dien plaatsgebrek is op de kerkho ven, vooral in de grote steden. Het is de katholieke kerk een doorn in het oog dat Polen de as van een overledene naar eigen goeddunken verspreiden, of de urn gewoon thuis bewaren. For meel is asverstrooïng in Polen ver boden. Urnen mogen ook niet thuis worden bewaard. De nieuwe richtlijn van de kerklei ders komt rijkelijk laat. In andere landen is die al lang van kracht. Poolse priesters gingen tot nu op hun eigen gevoel af Het zorgde voor 'crematietoerisme' in de grensgebieden met Slowakije en Tsjechië, met name bij families die een 'strenge' priester troffen. heid achter de hand moest worden gehouden. Ondanks deze ceremonië le rol, nemen KTRHA-leden wel deel aan gevechtsacties van het Britse le ger. foto Lefteris Pitarakisb/AP BRUSSEL - Sigaretten die in de EU op de markt gebracht worden, moeten vanaf donderdag voorzien zijn van een speciaal soort papier dat er voor zorgt dat de sigaret van zelf uitgaan zodra er niet meer aan getrokken wordt. Dat heeft de Eu ropese Commissie gisteren bekend gemaakt. Met deze maatregel moet voorko men worden dat onbewaakt ach tergelaten sigaretten brand veroor zaken. Door dit soort ongelukken komen jaarlijks in de EU ruim 1000 mensen om het leven. De sigarettenfabrikanten hebben al eerder toegezegd alleen nog maar dit soort veilige sigaretten op de markt te zullen brengen. Het papier van de nieuwe sigaret ten bestaat uit compartimenten, af gesloten door een 'ring' van dikker papier. Zodra de tabak in een com partiment is opgebrand en er wordt geen trekje meer genomen, dan dooft de sigaret wegens zuur stofgebrek. Het worden sigaretten met een 'verminderd ontstekend vermogen' (Reduced Ignition Pro pensity, afgekort. RIP-sigaretten) genoemd. Het besluit is al in 2008 genomen, maar gaat nu pas in om dat de tabaksindustrie de tijd moest hebben om de productie aan te passen. Onbewaakt achter gelaten sigaretten behoren tot de belangrijkste oorzaken van dodelij ke branden in Europa. In de EU komen jaarlijks ongeveer 30.000 van dit soort branden voor, met meer dan 1000 doden en 4000 ge wonden tot gevolg. Het aantal do den zou door deze maatregel gehal veerd kunnen worden. Gratis brochure? 8' U kunt misschien nog traplopen, maar het kost u de nodige moeite. Als u eenmaal een traplift in huis hebl gehaald, wilt u beslist niet meer zonder. U neemt een zit, laat u comfortabel naar boven brengen en stapt veilig uit. Het is dus geen enkel probleem meer dat uw slaapkamer of badkamer zich op de eerste verdieping bevindt. Dankzij de trapliften van Molenaar is verhuizen niet nodig! Bel voor een afspraak of thuisdemo: 0341 - 27 40 40. Elders 359$,- Adviesprijs 3399,- Buiienbocht Binnenbocht Ontdek de grootste collectie trapliften, comfortbedden, scootmobielen en sta-op stoelen! Hebt u ondersteuning nodig? Moeite met ver lopen? Laat u comfortabel naar boven brengen Geniet met volle teugen en ga zelf op en stap veilig uit. Eenvoudige bediening, pad. Maximale stabiliteit, ver bereik. i =y Bon voor GRAM| brochure! of bel direct 0341 - 27 40 40 Trapliften Bedden Scootmobielen j Naam: Moeite met slapen? Kies voor een slaapsysteem waar u dag en nacht plezier van krijgt. Moeite met opstaan? Sta gewoon samen met uw stoel op. Zo eenvoudig is het. Gratis demonstratie thuis? Adres: Postcode: Telefoon: Plaats-, Bel direct: 0341 - 27 40 40 Bezoek een dealer bij u in de buurt Open van ma t/m vrij 10-18 uur en op za van 10-17 uur. Arnhem Rmgoven 16 Best Eindhovenseweg 30 Heerlen In de Cramer 21 Hengelo Vosboerweg 16 Nunspeet Laan 18 Roden Westeresch 8 Veenendaal Groeneveldselaan 19 Waddinxveen Mercuriusweg 15 Trapliften staan alleen in onze speciaalzaken in Nunspeet en in Best j E-mail: Mipzc_wk46 i Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet WELZijNSPRODUCTEN WW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9