Geen mediashow voor Breivik buitenland 17 Ik realiseer me hoe klem en zielm hu is 'Ik realiseer me hoe klein en zielig hij De Noorse massamoordenaar Breivik verscheen gisteren voor de rechter. De aanslagen waren volgens hem 'wreed maar noodzakelijk', om Europa te redden van de islam. dinsdag 15 november 2011 RECHTSZAAK Veel slachtoffers van het bloedbad op het Noorse eiland Utoya en in Oslo stonden gisteren voor het eerst oog in oog met Anders Breivik. door onze correspondent Tom Buurman Het was doodstil in de rechtszaal in Oslo toen Anders Behring Breivik werd binnengeleid. Het was voor het eerst dat slachtoffers en betrokkenen de dader van het bloedbad op 22 juli, waarbij 77 do den vielen, te zien kregen in een openbare rechtszitting. De 32-jarige Breivik was gekleed in het zwart en droeg een lichtblau we stropdas. Hij was niet geboeid, maar droeg wel een enkelband. De zitting handelde formeel over de vraag of het voorarrest van Brei vik kon worden verlengd. De aan klager eiste een verlenging van het voorarrest met twaalf weken waar in hij tevens beperkte toegang heeft tot de media en beperkt post en bezoek mag ontvangen. Vrijdag besloot het Hof van cassatie dat de zitting openbaar zou worden. Tot nog toe werd Breivik alle contact met de buitenwereld onthouden. De zitting was in een kleine zaal in de Noorse hoofdstad met plaats voor 120 belangstellenden. De hon derden journalisten, slachtoffers en geïnteresseerden konden de zit ting via een videoverbinding in an dere zalen volgen. Rechter Torkjel Nesheim wilde van Breivik weten of hij zichzelf schuldig achtte. Breivik zei dat hij zich graag eerst wilde voorstellen, iets wat volgens hem normaal is als twee mensen elkaar voor het eerst ontmoeten. Breivik stelde zich vervolgens voor als 'een mili tair bevelhebber in de Noorse ver zetsbeweging'. Breivik keerde zich vervolgens tegen rechter Nesheim. Hij zei de rechtbank niet te erken foto Jon Eeg/ANP zaak hebben gemaakt. De recht bank bepaalde eerder dat journalis ten niet mochten schrijven over wat Breivik zei, uit angst dat de zit ting een platform werd voor zijn rechts-extremistisch gedachtegoed. Dit verbod werd later opgeheven. Het verbod op het publiceren van foto's of video's bleef van kracht. De zitting duurde alles bij elkaar drie kwartier. zie onze website:buitenland Overlevenden volgen gezamen lijk de openbare rechtzitting nen. „U heeft een mandaat van de voorstanders van het multicultura lisme. Dit is een haatideologie die de deconstructie van de Noorse sa menleving ondersteunt", zei Brei vik. Nesheim riep Breivik tijdens de zit ten een aantal malen tot de orde. De rechter maande hem zich te be perken tot het toelichten van zijn motieven en geen ideologische be togen te houden. „Erkent u schul dig te zijn?", vroeg Nesheim. „Ik er ken mijn daden, maar ik ben niet schuldig", antwoordde Breivik. Volgens hem waren de moorden 'wreed maar noodzakelijk' om Noorwegen en Europa te redden van moslims en multiculturalis me. Geir Lippestad, Breiviks raadsman, vroeg zijn cliënt hoe hij zijn eenza me opsluiting beleeft. „Ik heb er nu geen problemen meer mee", zo antwoordde Breivik. „Maar in het begin was het moeilijk om mij aan te passen aan het passieve leven in de isoleercel." De rechter ontnam hem verschei dene keren het woord, toen hij de moorden probeerde uit te leggen. Breivik vroeg Nesheim permissie om zich gedurende vijf minuten te mogen richten tot de nabestaan den van slachtoffers en personen die het bloedbad hebben over leefd. „Ik zie dat ze aanwezig zijn. Mag ik hen toespreken?", aldus Breivik. De rechter stond dit niet toe. Hij wilde Breivik geen gelegen heid bieden zijn handelingen te rechtvaardigen. Nabestaanden protesteerden afge lopen weekeinde tegen het 'circus' dat de media volgens hen van de Anders Behring Breivik arriveerde gisteren in een deels verduisterde auto bij de rechtbank in Oslo. Noorse massamoord op 77 mensen <Ti i. i 1 1 1* 1 Het voorarrest van Anders Be hring Breivik (32) is met twaalf we ken verlengd tot 6 februari 2012. De inhoudelijke behandeling van het proces tegen Breivik begint op 16 april. Het vonnis wordt circa tien weken later verwacht. In december komt er een psychia trisch rapport over de toereke ningsvatbaarheid van de Noor uit. Breivik mag voortaan onder toe zicht bezoek ontvangen waarmee feitelijk een einde komt aan zijn geïsoleerde gevangenschap. Vanaf 12 december krijgt hij toe gang tot kranten, radio en tv. Con trole van zijn post houdt op 12 ja nuari op. - De Noor schoot op 22 juli 69 men sen dood op Utoya, waar een jon gerenkamp van de socialistische partij werd gehouden. Eerder die dag had hij een zelfge maakte autobom laten ontploffen in het centrum van Oslo. Daarbij vielen acht doden. Breivik wilde met deze aanslagen vooral de regerende sociaal-demo cratische partij van premier Stelten berg in de kem treffen. Hij lichtte zijn motieven uitvoerig toe in een lijvig manifest dat hij vlak voor de aanslagen naar een duizendtal personen zond. Breivik ziet de sociaal-democratie en de islam als bedreiging voor de Europese cultuur. OSLO - Opluchting. Dat gevoel overheerste bij de 48 overlevenden van het bloedbad op Utoya nadat ze gisteren in de rechtszaal voor het eerst weer oog in oog stonden met de Noorse massamoordenaar Anders Behring Breivik. De dader van de aanslagen in het regeringscentrum van Oslo en op Utoya verscheen gisteren voor het eerst sinds zijn arrestatie in een openbare zitting voor de rechter. De emoties liepen hoog op bij de genen die het drama op Utoya en de aanslagen in het regeringscen trum van Oslo op 22 juli hebben overleefd. „Ik zag een totaal gestoord per soon die nauwelijks contact heeft met de realiteit", vertelde de 17-jari- ge Sondre Lindhagen Nilssen. De tiener was erbij toen Breivik op het eilandje Utoya het vuur opende op een groep jongeren. Hij zag hoe twee meisjes van dichtbij werden doodgeschoten en zelf moest hij rennen voor zijn leven. Samen met twee 14-jarige meisjes verborg hij zich in een grot in het water. „Het bezoek heeft me geholpen. Hij was niet zo eng. Hij kan nu nie mand meer iets aandoen. Ik kan weer een stapje verder. Maar ik heb nog niet alles verwerkt." Ook de 18-jarige Herman Heggert- veit, die op Utoya net op tijd de kogels kon ontwijken, was zenuw achtig voor het weerzien met Brei vik, zo vertelt hij in de Noorse krant Afterposten. „Ik lag de hele nacht wakker en was erg gespan nen. Ik heb echter geen spijt dat ik gekomen ben. Het voelt als een be vrijding. Breivik kwam over als ar rogant, eigenwijs en zonder enige vorm van spijt." Veel nabestaanden van slachtof fers en overlevenden waren naar de rechtbank gekomen in een po ging het drama te verwerken. Dat gold ook voor Heggertveit. „Ik had een beeld van hem gevormd als een duivels figuur, als een grote sterke man. Maar nu ik hem weer heb gezien, realiseer ik me hoe klein en zielig hij is." Breivik met machinepistool in een film die hij zelf kort voor de aanslagen op YouTube had gezet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7